Elon Musk’dan Blockchain Hamlesi

 Elon Musk’dan Blockchain Hamlesi

Elon Musk ‘elektrikli otomobil üreticisi Tesla lider sevkiyat yönetimi teknoloji çözümleri sağlayıcısı olan ve 2019 yılında bir blockchain ile çözüm sürecine giren  Tesla’nın hızı sadece otomobilin ve otomobil üretim sürecinin kapasitesine değil, aynı zamanda daha hızlı pazarlanma lojistiklerine de yansıyacak.

Proje, kargo tahliye sürecini iyileştirmek için yeni bir uygulama tasarlamaya karar verdi ve test aşamasına  başladı  şu anda mevcut yöntemlerin stresli ve yavaş olmasından dolayı bir çok alanda eksiklikler olduğuna dikkat çekti. küresel tedarik zincirleri hızlandırma ve güvenlik potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

CargoSmart, Hyperledger Fabric kullanarak Oracle’ın Blockchain Cloud teklifinin lansmanında hayata geçirilen şirketlerden biriydi.

Costco Wechat yayınından:

“Başlangıçta, müşterilerin nakliye şirketleri ve limanlarının ithalat iş süreçlerini ayrı ayrı tamamlamaları gerekiyordu, ancak şimdi, blockchain’in izlenebilir ve güvenilir teknik özellikleri sayesinde, nakliye şirketleri ve limanları, sistemler ile işbirliği ve karşılıklı veri arasındaki bağlantıyı ve birlikte çalışabilirliği gerçekleştirdi kağıtsız bir sürece izin verecek süreçlerin güveni. Tüm ithalat teslimat sürecini etkiler ve ayrıca müşterilerin ithalat işleri için sıfır gecikmeyi garanti edecek.

Uygulama, kısa süre önce oluşturulmuş Global Shipping Business Network (GSBN) blockchain konsorsiyumu katılımcıları için resmi olarak kurulduktan sonra kullanıma sunulacak.

Bir okyanus operatörü ile bir terminal operatörü ile blockchain aracılığıyla gerçek zamanlı bir gönderi verisi alışverişi yapan ilk pilot projelerden biridir. Yalnızca kargo belgelerinde tek ve güvenilir bir hakikat kaynağına sahip olmanın faydalarını değil, aynı zamanda endüstri katılımcıları için verimlilik kazanımlarını da gösterdi.

SIPG Operasyon ve İşletme Bölümü Genel Müdürü Henry Huang şunları söyledi:

Şanghay Limanı’ndaki kağıtsız, güvenilir ve kesintisiz ticaret süreçlerine yönelik yolculuğumuzun önemli bir örneği ve dünyadaki tedarik zinciri ortaklarına faydalarını göstermektedir. Topluluğumuza olağanüstü hizmet sunmak için daha fazla tedarik zinciri ortağı ile işbirliği kurmayı umuyoruz. ”

COSCO’nun İş Süreci ve Sistem Bölümü Genel Müdürü Wu Yu şunları söyledi:

“SIPG ve CargoSmart’a sahip pilot, yalnızca kargo tahliye sürecinde değil, aynı zamanda tüm ilgili taraflar için dokümantasyon için tek bir gerçek kaynağı sunarak aşağı yönlü tedarik zinciri planlaması için önemli verimlilik kazanımları sergiledi. Müşteriler ve sektör için değer yaratabilecek daha fazla blockchain tabanlı uygulama bekliyoruz. ”

Pilot proje, deniz irsaliyelerinin serbest bırakılmasını hızlandırmak için okyanus gemileriyle alıcı ve nakliye acentesi doğrulama adımlarını en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır. Sonuç olarak, kamyoncular yüklerini terminalde daha hızlı toplayarak nakliyecilerin teslimat pencerelerini karşılamasına ve hizmet kalitesi ile müşteri taahhütlerinin yerine getirilmesine yardımcı olurlar.

Aralık 2019’daki  COSCO ve SIPG, Tesla’nın güvenilir ve güvenli bir platformda kargo alma prosedürlerini hızlandırmasını sağlayarak kargo tahliye sürecini kolaylaştırdı. Ayrıca SIPG’nin, alıcılar ve nakliye acenteleri için teslimat siparişlerinin daha hızlı hazırlanmasına olanak tanıyan tek ve güvenilir bir COSCO’nun deniz irsaliye verileri görüntülemesine izin verdi. Mart 2020’nin sonlarında CargoSmart, yüklenenlerin çıkışlarını, randevu tarihlerini ve terminalleri serbest bırakmalarını göstermek için uygulamayı daha da geliştirerek, göndericilerin yüklerini daha iyi görebilmelerini sağladı.

Başarılı pilot, okyanus gemileri ve terminal operatörleri arasındaki benzersiz işbirliği modelinin küresel tedarik zinciri boyunca paydaşlar için fayda sağlayabildiğini kanıtlamıştır. Bu başarılı deneyimden yararlanarak, kargo serbest bırakma uygulamasının taşıyıcı-terminal veri alışverişini daha da geliştirmesi ve operasyonları kolaylaştırması beklenmektedir. Bu uygulamanın, gerekli yasal onaylara tabi olarak, kurulduktan sonra önerilen GSBN platformunun tüm potansiyelini ortaya çıkaracağı öngörülmektedir.

GSBN’nin gelecekteki oluşumu için hazırlıklar devam ederken, gerekli yasal onayların alınmasına bağlı olarak CargoSmart, Xiamen Okyanus Kapısı Konteyner Terminali Co., Ltd. (XOCT) ve Çin ve Tayland Laem Chabang Limanı. Amaç, daha fazla taşıyıcı ve terminal içererek ve nihayetinde  yakın gelecekte diğer endüstri katılımcılarına genişleterek pilotun kapsamını genişletmektir. Pilot uygulamanın değerini daha da artırmak için CargoSmart, API’lerin kargo serbest bırakma süreci boyunca daha fazla verimlilik için nakliyecilere görünürlüğü genişletmenin yollarını keşfetmesini ve test etmesini sağlayacaktır.

Maersk ve IBM, Tradelens adlı rakip bir nakliye tedarik zinciri blockchain pilotunu 2018’de tamamladı ve Açık Ticaret Blockchain adı verilen bir Singapur destekli başka lojistik projesi de oluşturuldu.

Yorum Yap