Elon Musk’ın Twitter’ı kripto için iyi mi?

 Elon Musk’ın Twitter’ı kripto için iyi mi?

Bu konuda

Twitter: Yola çıkın, JackCrypto suçu: CheckmateBilibili: Jetonlar ve hoşgörü

Editörün Masasından

Sevgili okuyucu,

Tesla’nın kurucusu Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması, bu hafta kimseyi şaşırtmamalıydı – en azından kripto para topluluğundaki hepimiz. Ama havada biraz hasta hissi olabilir.

Musk’ın kripto ile olan ilişkisi, kripto piyasası geçen yılın başlarında tüm zamanların en yüksek seviyelerine yükselmeye başladığından beri onu Twitter’ın spot ışığında gördü ve büyük ölçüde onun etkisi sayesinde Bitcoin ve diğer tokenler hakkındaki yorumlarında üretkenliğini korudu. , iyi bilinir.

Kendi şirketlerinin ve Twitter da dahil olmak üzere diğerlerinin hissedarları tarafından, diğer şeylerin yanı sıra “düzensiz” olarak tanımlanan, potansiyel olarak piyasayı hareket ettiren tweet’ler nedeniyle birçok kez dava edildi ve ağda yayınlamaya birkaç kez ara verdi.

Yine de Musk’ın Twitter’ı satın alması ona her zamankinden daha büyük bir megafon kazandırdı.

Siyasi ve sosyal alanlarda, Musk’ın Twitter hakkındaki özgürlükçü ifade özgürlüğü iddialarının, onun yönetimindeki platform için ne anlama gelebileceği konusunda çok fazla spekülasyon var.

Bununla birlikte, Musk’ın kripto alanı için en son ediniminin anlamı tartışmalı, ancak davranışının topluluktaki birçok kişiyi yabancılaştırdığı ve portföylerinin değerleri vahşi bir şekilde değiştiği için kripto yatırımcılarına oyuncak gibi davranmakla suçlandığı çok açık olmasına rağmen. Twitter mesajlarının kaprisleri arasında sallanıyor.

Cesur bir geliştirici grubunun STOPELON adlı bir tokeni basmasının üzerinden henüz bir yıl geçmedi ve bu token – ortaya çıktığı gibi – oldukça olası bir şekilde – piyasadaki hakimiyetini sınırlamayı amaçlıyor. Kripto topluluğu becerikli değilse hiçbir şey değildir ve üyeleri ne yapacaklarının söylenmesinden hoşlanmazlar.

Ayrıca, ademi merkeziyetçiliğinin kripto kalabalığına hitap etmesi beklenebilecek Twitter tarafından başlatılan bağımsız bir sosyal medya ağı olan Bluesky’nin Musk’ın satın alımının bir parçası olmadığını hatırlamakta fayda var.

Musk’ın sosyal medyaya geçişi şüphesiz ona daha da yüksek bir profil kazandıracak, ancak paradoksal olarak, kripto alanı üzerindeki büyük etkisini azaltabilir.

Bir daha ki sefere kadar,

Angie Lau,
Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni
çatal

1. Künefe hükmetmek

Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması, kendi sosyal medya sitesini kurma olasılığını ilk kez düşünmeye başladığı 2018’den beri gündemde olabilir. Resim: Theo Wargo/Getty Images/Forkast

Rakamlarla: Twitter — Google arama hacminde %5.000’in üzerinde artış.

Twitter yönetim kurulu, Tesla başkanı Elon Musk’ın sosyal medya platformunu 44 milyar ABD Doları veya hisse başına 54.20 ABD Doları nakit satın alma teklifini kabul etti.

İşlem tamamlandıktan sonra Twitter özel bir şirket haline gelecek. Haberin ardından kripto para birimleri arasında en büyük kazanan Dogecoin oldu ve %34’ten fazla artarak Musk’ın Twitter’ın en büyük hissedarı olduğu Nisan ayının başından bu yana en yüksek fiyatı olan 0.1677 ABD Dolarına ulaştı. Dogecoin, Salı günkü kazançlarının çoğunu, yazının yazıldığı sırada 1420 ABD dolarından işlem görmek için takip etti. Twitter yönetim kurulu daha önce bir “zehir hapı”43 milyar ABD doları değerinde bir devralma teklifinden sonra hissedarların daha düşük fiyatlarla hisse satın almalarına izin vererek Musk’ın işteki hissesini sulandırdı. Musk, 2021’in başlarındaki Gamestop ticaret çılgınlığından bu yana bir Dogecoin destekçisi oldu ve 86,1 milyon Twitter takipçisine memecoin’i tanıtmaya devam etti. Twitter’ın sahibi müstakbel, kripto para dolandırıcılığı ve hırsızlıklarla ilişkili olduğuna yaygın olarak inanılan sosyal ağdaki botlara ve istenmeyen e-postalara son verme sözü verdi. Twitter’ın hissesi Salı günü New York’ta 49.68 ABD Doları’ndan işlem gördü.

Forkast.Insights | Bu ne anlama geliyor?

Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması, Dogecoin’in beklentileri konusunda diller sallıyor olabilir, ancak içerdekiler, Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in Web 3.0 teknolojisini sosyal medya ağına getirme konusundaki kapsamlı çabalarının ne olacağı konusunda daha endişeli.

olarak tanımlanan Dorsey altında, ruhani lider Bitcoin, Twitter’ın blockchain teknolojisini keşfetmeye adanmış ekipleri vardı. Sosyal ağın merkezi olmayan bir versiyonunu oluşturmak için fon da tahsis edildi ve ekip, Lightning Network aracılığıyla kullanıcıların Bitcoin’de birbirlerine bahşiş vermesine başarılı bir şekilde izin verdi.

Musk’ın mülkiyetindeki bu baskınların geleceği belirsiz görünüyor. Güney Afrika doğumlu milyarder, Web 3.0’da olduğundan daha fazla içerik korkuluklarını gevşetmek ve Twitter’ı botlardan kurtarmakla ilgileniyor gibi görünüyor. Dorsey, devralma konusunda nispeten etkilenmemiş görünüyor, son zamanlarda yazmak şirketlerin çevrimiçi içeriği ve kullanıcı kimliğini kontrol etmesinin kısmen kendisinin sorumlu olduğu bir hata olduğunu söyledi. Musk, bu görüşü geniş bir şekilde paylaşıyor ve insanların ne söyleyip ne söyleyemeyeceğini kontrol eden ağlara karşı sövdü – o kadar ki Twitter’a rakip oluşturmak.

Dorsey sosyal ağı hissedebilse de emin ellerde Felsefi bir perspektiften bakıldığında, mühendislerinin onu Web 3.0’ın gerçek idealleriyle daha uyumlu hale getirmek için çabalarını sürdürüp sürdüremeyeceklerini zaman gösterecek.

2. Güvenmeyin, doğrulayın

Kullanıcıların özgünlüğünün sertifikaları olarak, sosyal medya doğrulama rozetleri bilgisayar korsanları tarafından hedefleniyor.

Rakamlarla: BAYC Instagram hack — Google arama hacminde %5.000’in üzerinde artış.

Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya ağları tarafından kullanılan mavi ve beyaz onay işareti rozetleri artık yalnızca doğrulanmış hesapların kanıtı değil, aynı zamanda bilgisayar korsanları ve dolandırıcılar için başlı başına bir hedeftir.

Bored Ape Yacht Club, saldırı sırasında hesabın sosyal medya platformları ve e-posta hesapları tarafından yaygın olarak kullanılan bir kullanıcı doğrulama biçimi olan iki faktörlü kimlik doğrulamasının etkinleştirildiğini söyledi. Bu ay, Hindistan’ın eğitim bakanlığına bağlı yasal bir organ olan Üniversite Hibe Komisyonu’nun saldırılardan birinin kurbanı olmasıyla birlikte, Azuki koleksiyonundaki NFT’lerin airdrop’larını tanıtmak için bilinmeyen taraflarca çok sayıda doğrulanmış Twitter hesabı saldırıya uğradı.

Forkast.Insights | Bu ne anlama geliyor?

Kripto cüzdanları gibi sosyal medya profilleri, yalnızca onlara sahip olan kullanıcılar kadar güvenlidir. Ve bu profillerin değerli varlıklarla ilişkili olduğu bilindiğinde, yanlış yapmak için cazip hedefler haline gelirler.

Bu Bored Ape Yat Kulübü hacki manşetlere çıksa da, bu ilk değil bu NFT koleksiyonuna saldırı ve diğerleri. Bu yılın başları, 17 kullanıcı OpenSea, bir kimlik avı saldırısında birkaç NFT kaybetti.

Yalnızca geçtiğimiz yıl hem bireyleri hem de borsaları hedef alan saldırılarda çalınan neredeyse 2 milyar ABD doları değerindeki dijital varlıkla birlikte, sektör genelinde saldırı ve hırsızlık olaylarında bir artış yaşanıyor.

En dikkate değer vakalar arasında Ronin ağı (saldırının gerçekleştiği tarih olan 23 Mart’ta yaklaşık 550 milyon ABD Doları değerinde), Poly Ağı (610 milyon ABD Doları) ve Wormhole (326 milyon ABD Doları) ile ilgili olanlar yer alıyor. Bunların gösterdiği şey, güvenliğin kripto şirketleri tarafından hala yeterince ciddiye alınmadığıdır.

Kripto suçlarındaki artıştan endişe duyan dijital varlık sahiplerine, yatırımlarının yukarı yönlü potansiyeline ilişkin algılarının güvenlik açıklarını ve ilgili riskleri dikkate almaları gerektiği hatırlatılmalıdır.

3. Bilibili — cesur mu yoksa aptal mı?

Bilibili’nin rakibi Aliaba’nın süresinin altıda biri kadar bir kilitlenme döneminden sonra NFT ticaretine izin verme hareketi, Çin’in blok zinciri alanında yeni düzenleyici soruları gündeme getiriyor.

Popüler Çin video akışı platformu Bilibili, artık takas edilemez token (NFT) transferlerine izin vererek, Alibaba’dan sonra böyle bir özellik sunan ikinci büyük Çinli teknoloji firması haline geldi.

İş zekası sitesine göre, video aktarıcı, Mart ayında 72 milyonu aşan günlük kullanıcı tabanıyla Çin’deki Z Kuşağı arasında popüler bir platform. Çin İnternet İzle. Bilibili, Çinli teknoloji devleri arasında en kısa olan NFT transferleri için 30 günlük bir kilitlenme süresi getirdi, ancak platform spekülatif aktivitenin gerçekleştiğini belirlerse bir transfer ertelenebilir. NFT pazarlarını işleten Tencent, Baidu, JD.com ve Xiaohongshu gibi diğer Çinli teknoloji devleri NFT transferlerini yasaklıyor. Çin devlet medya kuruluşları uyarılar yayınladı ve NFT alanındaki spekülatif faaliyetlere ilişkin gelecekteki kısıtlamalara dair ipuçları verdi, ancak ticarete ilişkin resmi bir yasak henüz gerçekleşmedi. Çin’de NFT ticareti, bazıları teknoloji devleri Alibaba ve Tencent tarafından işletilen ikincil piyasalardaki yatırımcılar için hala kâr sağlıyor.

Forkast.Insights | Bu ne anlama geliyor?

Çinli teknoloji devleri, mevcut fikri mülkiyetin geliştirilmesine büyük önem vererek, NFT’leri veya yurt içinde bilindiği gibi “dijital koleksiyon ürünleri”ni ikiye katlıyor – onları Çin dışındaki ticaret yoğun NFT sektöründen uzaklaştırmak için anlamsal bir çaba. Anime, çizgi roman ve oyun içeriğiyle tanınan bir internet merkezi olan Bilibili, ülkenin sadık anime hayranları saflarında para kazanmak için acele ediyor.

Bilibili’nin yaklaşımı ile diğer dijital koleksiyon platformlarının yaklaşımı arasındaki ilk fark, kullanıcıların NFT’lerinin sahipliğini devretmelerine izin verme sıklığıdır. Katı kuralları sahiplerinin bir NFT’yi transfer etmek için 180 gün beklemesini gerektiren Alibaba’nın aksine, Bilibili yeniden satmadan önce sadece 30 günlük bir bekleme gerektirir. Ayrıca, tanıtım materyallerinde “yeniden satış” kelimesini kullanmaktan kaçındı, bunun yerine spekülasyon karşıtı gerçek niyetini vurgulamak için “ücretsiz hediye verme” ifadesini tercih etti.

Bununla birlikte, Bilibili’nin transferleri açma hamlesi, kilitlenme süresine rağmen, kullanıcıların spekülatif NFT ticaretine girmeleri için kapıyı açıyor. Çin NFT’leri ikincil piyasalarda hızlı bir şekilde el değiştirmeye devam ediyor ve hatta Çin’deki tüm medyalar gibi sıkı devlet denetimine tabi olan her yerde bulunan bir mesajlaşma uygulaması olan WeChat’te bile gruplar var – sahipler koleksiyonlarını günlük olarak açık artırmaya çıkarıyor. temel.

Çinli yetkililerin hızla büyüyen NFT ticaretini dizginlemek için harekete geçmesi muhtemelen sadece bir zaman meselesi. Devlete ait medya ve düzenleyiciler tarafından kurulan endüstri lobileri, NFT’ler finansal ürün özelliklerine sahip olduğunda bu tür ticaretle ilişkili riskler konusunda zaten uyardı.

Muazzam büyümesine rağmen, Çin’in NFT sektörü hala emekleme aşamasında ve şu anda faaliyet gösterdiği düzenleyici gri bölge muhtemelen daha uzun sürmeyecek. Çin’in kripto madenciliği ve ticaretine karşı giderek daha sertleşen duruşu bir rehber olabilirse, NFT alanında daha fazla düzenleyici netlik bekleyen endüstri liderleri, yetkililerin aralarındaki “kötü oyuncuların” peşine düşmesi durumunda şaşırmamalı.Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap