Ethereum, Birleşmeden Önce “Gölge Çatalı” Başlattı

 Ethereum, Birleşmeden Önce “Gölge Çatalı” Başlattı

Ethereum Vakfı, hisse kanıtı (PoS) modeline geçişe yaklaşmaya devam ediyor. Pazartesi günü, Ethereum’un ilk ana ağı Shadow Fork yayına girdi.

Bunun arkasındaki amaç, bir PoS konsensüsüne geçişin ne kadar sorunsuz olacağını anlamak için öncelikle test ağları ve ana ağlar hakkındaki mevcut varsayımlar üzerinde bir stres testi yapmaktır.

Ethereum DevOps Mühendisi Parathi Jayanathi, yaptığı açıklamada cıvıldamak“Fırın birleştirme test ağının amacı, topluluğun düğümlerini çalıştırma, sözleşmeleri dağıtma, altyapıyı test etme vb.

Fırın, Ethereum’un iş kanıtından hisse kanıtı mekanizmasına geçiş katmanına geçişle ilgili olan Merge’nin son test ağıydı. En son tweetinde test ağının “senkronizasyon ve durum büyümesi konusundaki varsayımlarımızı stres testi yapmanın bir yolu” olduğu hakkında alıntı yaptı.

Önerilen Okuma | Mastercard Dosyaları 15 Metaverse Ve NFT Ticari Marka Uygulamaları – ‘Paha biçilmez’ Bir Hareket mi?

Ethereum’un Enerji Verimli Bir PoS Modeline Çok Aşamalı Geçişi

Ethereum Vakfı Blog yazısı geçen ay yayınlanan, PoS’a geçişin tamamının çeşitli aşamalardan nasıl geçtiğinden bahsetti.

Blog gönderisi ayrıca, daha fazla enerji verimli bir model oluşturmanın yanı sıra gelişmiş güvenliği sağlamak için üstlenilen “altı yıllık araştırma ve geliştirmenin doruk noktasından” da bahsediyor.

PoW modelinin yerini alması beklenen PoS konsensüs algoritması, öncelikle “madenciler” yerine “paylaştırıcılar” tarafından işletilen düğümler tarafından doğrulanır.

İş kanıtının ana tartışma noktası, çok daha az enerji tüketimi ile çalışan hisse ispatı mekanizmasının aksine, bir blok oluşturmak için gereken büyük miktarda enerjidir.

Peki Ethereum Gölge Çatalı Tam Olarak Nedir?

“Gölge Çatalı”, verilerin bir ana ağdan bir test ağına, yani Ethereum’un ana ağından bir test ağına kopyalanması anlamına gelir ve bu, son dağıtımdan önce özelliklerin stres testine yardımcı olacaktır.

Bu, test ağının daha iyi bir değerlendirme için ana ağa çok yakın bir şekilde taklit edilmesiyle gerçekleşir, şu anda test ağı her gün bir milyondan fazla işlem gerçekleştirmektedir.

“Gölge Çatalı”, kanonik bir Ethereum zincirindeki eşlere bağlıdır, bu da ana Ethereum ağıyla da bazı bilgileri paylaşacağı anlamına gelir. Bu özel durum, bazı işlemleri her iki zincirde de görünür hale getirebilir.

Ethereum Vakfı Geliştiricisi Marius van der Wijden yakın zamanda cıvıldamak testnet’in ortalama 14.8 saniyelik blok süresinde yaklaşık 1.166.016 işlem gerçekleştirdiğini belirtti.

İlgili Okuma | Şanghay Trajedisi Bize Çin’in Bitcoin’i Neden Yasakladığını Hatırlatıyor

Bu lansman, Ethereum Geliştiricileri için çok önemli bir adımı işaret ediyor, çünkü test ağı, PoS gerçekleştirme açısından stres testini bir adım daha yukarı taşıyor.

Fırın birleştirme test ağı bundan önce özellikle düğümleri çalıştırma, altyapıyı test etme ve sözleşmeleri dağıtma ile ilgili sorunları ele almakla ilgiliydi.

Beacon Chain, geçen yıl Aralık ayında yayınlanan Ethereum 2.0 yükseltmesinin ilk aşaması. Birleştirme adı verilen bir sonraki adımın Haziran ayına kadar veya 2022’nin üçüncü çeyreğinin başında tamamlanması bekleniyor.

Shadow fork explorer sitesinin Salı günü öğlen Asya saatinde bir ağ kesintisi ile karşı karşıya olduğu tahmin ediliyordu, ancak bu yazının yazıldığı sırada ağ, test işlemlerini işleme konusunda yolunda görünüyordu.

Güneye Yönelik Bir Harekette Ethereum. Görüntü Kaynağı: ETH/USD TradingView’de
Yorum Yap