Ethereum Gas Ücretleri Yine Ucuz. Niye ya?

 Ethereum Gas Ücretleri Yine Ucuz.  Niye ya?

Önemli Çıkarımlar

  • İşlemleri işlemek için gereken Ethereum miktarı Ocak ayından bu yana %94 düştü.
  • Ethereum’daki düşük gaz ücretleri, blok alanı için daha az talepten kaynaklanır.
  • Tarihsel kalıplar, Ethereum ağını kullanmanın medyan maliyeti rekor düşüklere ulaştığında, Ethereum fiyatının sıklıkla arttığını göstermektedir.

Bu makaleyi paylaş

Ethereum’daki gaz ücretleri, dokuz aydan uzun süredir görülmeyen en düşük seviyelere ulaştı. Düşüşün ana nedeni azalan ağ etkinliği olsa da, Ethereum’daki benzersiz aktif kullanıcı sayısı sabit kalıyor.

Ethereum Aktivitesi Düşüyor

Ethereum kullanmanın maliyeti rekor seviyelere ulaşıyor.

Veri analitiği sitesine göre Nansen, benzin ücretleri bugün 10 gwei’ye düştü. Ortalama işlem maliyetleri, son birkaç gün içinde 12 gwei’ye ulaştı ve bu, eşler arası ETH transferleri için kabaca 0,67 $’a eşit. Bu rakamı bir perspektife oturtmak gerekirse, Ocak ayında Ethereum’daki ortalama gaz maliyetleri 218 gwei kadar yüksekti. ifşa İşlemleri işlemek için gereken Ethereum miktarında %94’lük bir düşüş.

Ağdaki gaz ücretlerindeki düşüş, Ethereum blok alanına olan talebin azalmasından kaynaklanmaktadır. Bloklar, işlemler için yalnızca sınırlı miktarda alan içerdiğinden, yüksek tıkanıklık dönemlerinde kullanıcılar, işlemlerinin bir sonraki blokta işlenmesi için ödemek istedikleri fiyatı yükseltir. Ancak aktivite azaldığında, şebeke talebi yansıtmak için gereken gaz miktarını düşürür.

Son aylarda sürekli olarak Ethereum ağındaki en büyük gaz kullanıcılarından biri olan NFT pazarı OpenSea, son haftalarda aktivite düşüşü gördü. Token terminalinden alınan verilere göre, OpenSea işlenen 13 Mart’ta 67.5 milyon dolar değerinde işlem, Şubat ayının en yüksek seviyelerinden %70’lik bir düşüş.

OpenSea, aktivitede düşüş gören tek Ethereum uygulaması değil. Ethereum’daki en popüler merkezi olmayan borsa olan Uniswap, istikrarlı bir yükseliş gördü. reddetmek geçen Kasım ayından bu yana işlemlerde. 12 Mart’ta, borsa 799 milyon dolarlık ticaret hacminde birkaç ayın en düşük seviyesine ulaştı. Karşılaştırıldığında, borsa 10 Kasım’daki zirvesinde 24 saatlik bir süre içinde 8,8 milyar dolarlık devasa bir işlem gerçekleştirdi.

Ethereum blok alanı için azalan talebe rağmen, ağı aktif olarak kullanan cüzdan sayısı azalıyor gibi görünmüyor. Messari’den alınan verilere göre, benzersiz aktif Ethereum adreslerinin miktarı sürekli olarak 500.000’in üzerinde kaldı ve 2021 yazında gözlemlenen en düşük seviyelere teslim olmadı.

Ethereum benzersiz aktif adresleri (Kaynak: Messari)

Ethereum’daki benzersiz aktif kullanıcı sayısı sabit kaldığından, kullanıcıların hala ağda işlem yaptığı anlamına gelir, ancak eskisinden daha az sıklıkta.

Birçok Ethereum uzmanı için düşük gaz ücretleri muhtemelen bir nimet olarak geliyor. Ağ işlemleri artık daha ucuz olduğundan, tüccarlar daha küçük arbitraj fırsatlarından yararlanabiliyor ve böylece sermaye verimliliğini artırıyor. Düşük gaz ücretleri, daha sıradan kullanıcılar için hoş bir rahatlama olarak görülecektir. OpenSea gibi platformlarda NFT satın alma ve listeleme maliyeti de önemli ölçüde ucuzladı. Bekleyen airdrop’ları veya toplama ödülleri olan kullanıcılar, ücretler rekor seviyedeyken yaptıkları kadar kârlarını yemeden bunu yapabilecekler.

Gaz ücretleri düşük olsa da, uzun süre bu şekilde kalmayacaklardır. Geçmiş modellere bakıldığında, Ethereum kullanmanın medyan maliyeti ne zaman rekor düşük seviyelere ulaştığında, genellikle atlar Ethereum’un fiyatının artması nedeniyle yedekleyin. Benzer bir olayın yakın zamanda oynanıp oynanmayacağı henüz belli değil.

Açıklama: Bu yazıyı yazarken, yazar ETH’ye ve diğer birkaç kripto para birimine sahipti.

Bu makaleyi paylaş

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap