Ethereum Gizlilik Protokolü Fren Yapıyor

Tornado.cash, potansiyel güvenlik risklerine rağmen akıllı sözleşmeleri için tamamen değişmezlik başlattı

Yeni Ethereum anonimleştirme protokolü Tornado.cash, 21 Mayıs’tan itibaren protokolü “ durdurulamaz ” hale getiren tamamen değişmez akıllı sözleşmeler başlattı . Proje değişmezliğin erdemlerini övmüş ve “kodun kanun olduğunu” ilan etse de, Ethereum ( ETH ) topluluğundaki birçok kişi protokole para yatırılmasını öneriyor.

Tornado, artan ademi merkeziyetçilik ve akıllı sözleşmelerin protokolün olumlu erdemleri olarak değiştirilemediğini ilan ederek, değişmezliğe olan bağlılığının artıları ve eksileri olduğunu belirtiyor.

Ancak geliştiriciler, “tornado.cash ekibi artık kullanıcıları hatalardan koruyamaz” diye kabul ediyor. Tam değişmezliğe geçişi açıklayan gönderide, firma ayrıca kullanıcıların fonları üzerinde sigorta kapsamı aramayı düşünmelerini tavsiye ediyor.

Tornado.cash protokolünün versiyonundan ellerini kaldırmasına rağmen, geliştiricileri dikkatlerini “Zcash özelliklerini Ethereum ana ağına çoğaltmayı” umarak projenin bir sonraki büyük versiyonunu oluşturmaya yöneltecekler.

Kripto analisti David Gerard, Tornado.cash‘in değişmezlik konusundaki fikrini eleştirdi ve protokolü “saldırganlar için tam anlamıyla güvenlik deliklerinin düzeltilemediği bir oturma ördeği” olarak nitelendirdi .

Tornado.cash, lansmanından bu yana dokuz ay önce başlatıldıktan sonra Ethereum topluluğundan önemli eleştiriler alarak sık sık tartışmalara neden oldu . Reddit hakkındaki yorumlara yanıt olarak, projenin ana sayfasına o zamandan beri potansiyel kullanıcıları “kendi sorumluluğunuzdadır”, “deneysel bir yazılım” olduğuna dair bir uyarı verildi.

Kripto Haberleri için Abone Ol

Bitcoin haberleri, Altcoin, Blockchain ve son dakika güncel haberler'e abone olun!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Son Eklenen Haberler

Okex’den 15 Usdt Kazandıran Kampanya Okex Kayıt Ol...

0
24 Ağustos günü duyurduğumuz OKEx kampanyamızda ilk aşama geride kaldı arkadaşlar. İlk 10 gün boyunca tüm şartları eksiksiz yerine getiren kişilerin ödülleri de sırasıyla...

OKEX Kullanım Rehberi