Fed, Enflasyonla Mücadele İçin %0,5 Artış Açıkladı, 22 Yılın En Yüksek Oranı

 Fed, Enflasyonla Mücadele İçin %0,5 Artış Açıkladı, 22 Yılın En Yüksek Oranı

Federal Rezerv, Mayıs ayındaki Federal Açık Piyasalar Komitesi (FOMC) toplantısında 50 baz puanlık faiz artırımı açıkladı. Bu, geçen ayki oran artışının iki katı ve 2000 yılının Mayıs ayından bu yana en büyük artış.

Fed başkanı Jerome Powell, FOMC’nin ardından basın toplantısına Amerikan halkına doğrudan bir mesajla başladı: “Enflasyon çok yüksek”. Mart’ın yıllık TÜFE istatistiği, geçen ay %8.5 ile 40 yılın en yüksek resmi enflasyon düzeyine ulaştı. Powell, merkez bankasının artık yıl boyunca devam eden faiz artırımlarını kullanarak bu rakamı aşağı çekmeye kararlı olduğunu vurguladı. Merkez bankası ayrıca, menkul kıymet stoklarını azaltmak için özel planlar yayınlayarak bilançosunun boyutunu küçültmeye başladı.

Powell, “Hem ihtiyacımız olan araçlara hem de Amerikan aileleri ve işletmeleri adına fiyat istikrarını yeniden sağlamak için gereken kararlılığa sahibiz” dedi.

Başkan, açık işlerin şu anda işsizliği yaklaşık 2’ye 1 oranında geride bıraktığı göz önüne alındığında, şu anda piyasayı sıkılaştıracak yer olduğuna inanıyor. ekonomi beklendiği gibi ilerliyor. Ancak Powell daha sonra 75 baz puanlık artışların masanın dışında olduğunu açıkladı. Bitcoin, basın toplantısı sırasında yaklaşık 38.700 dolardan 39.800 dolara çıkarak haberlere olumlu tepki verdi. S&P 500 de yükseldi ve yazı yazılırken günde yaklaşık %2 arttı. Fed, yaklaşımını “ekonomik ve finansal gelişmeler ışığında” değiştirmeye istekli olacağını savunuyor. Bitcoin / USD. Kaynak: TradingView ÖZEL TEKLİF (Sponsorlu) Binance Ücretsiz 100$ (Özel): Kayıt olmak ve Binance Vadeli İşlemlerinde ilk ay (şartlar) için 100$ ücretsiz ve %10 indirim almak için bu bağlantıyı kullanın.

PrimeXBT Özel Teklifi: Kaydolmak ve PATATO50 kodunu girmek için bu bağlantıyı kullanın ve depozitolarınızdan 7,000$’a kadar kazanın.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap