Fransa, Blockchain Tabanlı Dijital Euro’yu Başarıyla Deneyen İlk Ülke Oldu ⋆ ZyCrypto

 Fransa, Blockchain Tabanlı Dijital Euro’yu Başarıyla Deneyen İlk Ülke Oldu ⋆ ZyCrypto

Fransa, Blockchain Tabanlı Dijital Euro'yu Başarıyla Deneyen İlk Ülke Oldu

Reklamcılık

&nbsp &nbsp

Dünya genelindeki merkez bankaları, koronavirüs krizinin ortasında ultra yoğun bir dönem geçiriyor. Ekonomiyi kurtarmak için sisteme milyonlarca para pompalamanın yanı sıra, merkez bankaları muhtemelen bozuk banknotları dezenfekte etmek zorunda kaldılar. Böyle bir rahatsızlık, bankaları dijital para birimleri oluşturmaya daha fazla ilgi duymalı.

Dünyanın dört bir yanındaki birçok merkez bankası, bitcoin gibi kripto para birimleriyle rekabet edebilmek için kendi dijital para birimlerini düşünüyor. Facebook, Haziran 2019’da küresel bir dijital para birimi planlarını açıkladıktan sonra bazı ülkeler gelişmelerini hızlandırdı. Ancak, yalnızca birkaçı fiili geliştirmeye başladı ve hiçbiri merkez bankası dijital para birimini başarıyla test eden Fransa’nın kapsamına girmedi.

Fransa CBDC Denemelerini Başarıyla Tamamladı

Fransa merkez bankası, bir merkez bankası dijital para birimi testini 14 Mayıs’ta tamamladı. resmi duyuru 20 Mayıs’ta yayınlandı. Deneme için Banque de France, dijital menkul kıymetleri dijital euro ile takas etmek için banka ekipleri tarafından geliştirilen blok zinciri teknolojisini kullandı.

Duyuru kısmen okundu:

“Yılın başlangıcından bu yana, Banque de France, ortaklarla finansal piyasaların işleyişini ve daha özel olarak bankalar arası düzenlemeleri iyileştirmek için yeni teknolojilerin potansiyel katkılarını keşfetmeyi amaçlayan merkez bankası dijital para birimine deneysel bir yaklaşım başlattı. -“toptan” merkez bankası dijital para birimi olarak adlandırılır).”

Banka, önümüzdeki haftalarda daha sıkı testler yapmak için diğer aktörlerle işbirliği yapacak. Bunlar aynı zamanda denemeleri de içerecektir. “bankalararası düzenlemeler”. Duyuru, bu denemelerin bankanın 27 Mart’ta başvuru çağrısı olarak aldığı dosyaların bir parçası olduğunu belirtiyor.

Reklamcılık

&nbsp &nbsp

CBDC’ler: Yeni Altına Hücum mu?

Ülkeler, Merkez Bankası Dijital Para Birimlerinin (CBDC’ler) kendi yetki alanlarındaki potansiyel kullanımlarını keşfetmek için acele ediyor. Dijital yuanın kesin tasarımı ve kullanım amacı hala gizemini koruyor olsa da, Çin muhtemelen planlarını açıklayan ilk ülkeydi.

başına anket Geçen yıl Bank for International Settlements tarafından yayınlanan merkez bankası dijital para birimlerinde, ankete katılan merkez bankalarının %70’i şu anda veya yakında CBDC geliştirme çalışmalarına katılacak. Anket sırasında, bir merkez bankası önümüzdeki üç ila altı yıl içinde toptan dijital para birimini piyasaya sürmenin çok muhtemel olduğunu gördü.

Geçen yılın sonlarına doğru, Fransız merkez bankası başkanı François Villeroy de Galhau, iddia etti Avrupa ulusunun toptan bir merkez bankası dijital para biriminin öncüsü olmasını ve türetilmesini istediğini söyledi. en “faydalar referans bir merkez bankası dijital para birimi için ayrılmış ”.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap