GameFi Tokenomics 101: Çift jetonlu blok zincir oyunları | CryptoSlate

 GameFi Tokenomics 101: Çift jetonlu blok zincir oyunları |  CryptoSlate

Önceki bir makalede, tek jetonlu blok zincir oyunları ve bunların artıları ve eksileri için üç tokenomik modeli tanıttık.

Bu yazımızda, günümüzün en popüler modeli olan single-token oyunlarından sonra gelen bir yenilik olan dual-token projelerini ele alacağız.

Çift jetonlu model, Axie Infinity’nin orijinal oyun jetonu olan AXS üzerindeki satış baskısını azaltmak için Axie Infinity’nin SLP’yi (Smooth Love Potion) piyasaya sürdüğü 2020’nin ilk yarısında ortaya çıktı.

O zamandan beri, neredeyse tüm büyük başlıklar çift jetonlu bir ekonomiye sahipti.

Çift jetonlu oyunların nasıl çalıştığını ve bu modelin neden var olduğunu anlamak için nasıl olduğuna bakmalıyız. eksen SLP’yi kullanıma sundu.

SLP’yi tanıtmadan önce, Axie, oyuncuların USD girdiği ve oyun jetonu AXS’yi aldığı tek jetonlu bir GameFi idi. Muazzam kullanıcı büyümesi ve piyasayı destekleyen birçok PE fonundan elde edilen para ile Axie, bir yıldan fazla bir süre boyunca tek bir token üzerinde başarılı bir şekilde çalıştı.

Ancak, yeni kullanıcıların projeler için ne kadar kritik olduğunu anlamak Axie için zor olmadı. Yeni para girişi durduğunda, bir ölüm sarmalı başlayacaktı.

Axie, AXS üzerindeki satış baskısını hafifletmek için 2020’de SLP’yi tanıttı. AXS, yönetişim ve stake ödülleri için kullanılırken, oyuncular yeni Ax’ler yetiştirmek ve daha fazla SLP kazanmak için oyun içi yardımcı program belirteci SLP’yi kullanacaklardı. Geliştirme ekibi, üreme için gereken $AXS- $SLP oranını ve üreme için gereken $SLP miktarını artırdı.

İlk başta, yeni model planlandığı gibi çalıştı. Footprint Analytics’e göre, AXS’in fiyatı hemen ardından kükredi SLP oyuna getirildi, ancak SLP’nin token fiyatı birkaç ay boyunca 0.1 doların altında kaldı. SLP, GameFi yazından bu yana yeni gelenler tarafından yükselen bir trend görmüştü.
Ancak bu eğilim uzun sürmedi ve SLP kısa sürede bir ölüm sarmalına düştü. Axie ekibi, topluluk yönetişim yapısını daha merkezi olmayan hale getirmek için değiştirerek yanıt verdi. Ayrıca, oyunun PVE’si (Oyuncuya Karşı Çevre) 9 Şubat’ta SLP’lerin darphanesini ve arzını azaltmak için kazanç sağladığı için SLP’yi kaldırdılar. Bu değişikliklerle birlikte SLP’nin fiyatı arttı.

Çift jetonlu model, bir jetonun esas olarak yönetişim için kullanıldığı (bunun daha fazlasına sahip olmak, sahibinin proje hakkında topluluk oylarında daha fazla oy kullanma gücüne sahip olmasını sağlar) ve bir diğerinin oyun içi işlevler, yani yardımcı program jetonu için kullanıldığı durumlarda sağlamlaştı. . Günümüz oyunlarının çoğunda, oyuncular kazancın çoğunu genellikle daha düşük değerli faydalı jetonda ve biraz da yönetişim jetonunda prim olarak kazanırlar, örneğin, değerli NFT’leri varsa.

Axie’nin yanı sıra, diğer birkaç popüler GameFi projesi, örneğin BinaryX ve yıldız köpekbalıklarıayrıca çift jetonlu modeli kullanın.

İki farklı ikili token kategorisi GameFi

Yeni piyasaya sürülen çift jetonlu GameFi projelerinin çoğu, “giriş oyun jetonu ve çıkış oyunu jetonu” modelini benimser.

Örneğin, BinaryX oyuncuları oyunu başlatmak için yönetişim belirteçlerini kullanır ve geri dönüş olarak yardımcı program belirteçleri verir, Starsharks oyuncuları ise oyuna başlar ve yardımcı program belirteçleri verir.

Önceki makaleden, maliyet ve getirilerin bu modelin jeton fiyatıyla yüksek oranda ilişkili olduğunu biliyoruz. İkili jetonlarla merkezi ayarlama olmadan tokenomik modelleri ayarlamak, USD değerine dayalı modele göre çok daha kolaydır. USD tabanlı model, karşılık gelen jeton sayısını belirtmek için bir oracle gerektirir ve bu da çift jetonlu modeli karmaşıklaştırır.

Bu makalede, farklı ikili belirteçler GameFi kategorilerini bölmek için analitik bir yaklaşım sunuyoruz: Genesis NFT’nin satışından sonra, proje sahibi yeni oyuncuların NFT talebini karşılamak için piyasadaki NFT sayısını artırmak için hangi yaklaşımı kullanıyor? ?

Başlangıçta, GameFi projelerinin çoğu, ilk oyuncuları toplamak için resmi platformda veya Binance NFT veya Opensea gibi ortak platformlarda Genesis NFT’yi satacak. Ardından, jeton tüketimini artırırken daha fazla NFT basmak için birkaç mekanizmaya sahipler. Bunlar şunları içerir:

Yetiştirme Modeli: Bu modelde, ikinci nesil NFT’ler ve sonraki NFT’ler, artık kör kutu satılmadan Genesis NFT’lerin yetiştirilmesinden gelir. Bu mekanizma, yeni NFT’leri basmak için jeton yakma/harcama gerektirir, bu da oyunun jetonlar üzerindeki satış baskısını, basımın fiyatına bağlı olarak etkilemesine izin verir. Kör Kutu Modeli: Yetiştirme modeliyle karşılaştırıldığında kör kutu basittir. Takım oyundaki NFT sayısını belirler ve piyasa iyi olduğunda veya tüketim arttığında oyuncular daha fazla satar. Bu, belirteçlerin fiyatını yükseltir çünkü NFT’leri satın almaları gerekir.

Bununla birlikte, tüm iddialı, uzun vadeli projeler, ister USDT ister kamu hizmeti belirteçlerinde olsun, kör kutu satışlarından elde edilen paranın çoğunun doğrudan topluluk hazinesine gittiğini veya yakıldığını beyan edecektir. Starsharks çok popüler çünkü kör kutu satışlarından elde edilen yardımcı program jetonlarının %90’ını yakacağını duyurdu.

Çift belirteçli GameFi belirteçlerinin özeti

tokenomik yeni oyuncu sayısı, aktif oyuncu sayısı ve çıktı ile tüketim arasındaki karşıtlık gibi metriklerle birlikte bir GameFi projesinin çok önemli bir parçasıdır.

GameFi geliştikçe, her döngü, her biri kendi artıları ve eksileri olan yeni ekonomik modeller ve yenilikler görür. Ciddi yatırımcılar ayrıca belirli tokenomik modellerdeki trendleri dip zamanlarına kadar tespit etmeyi, FOMO enflasyonunu tahmin etmeyi, dip stabilizasyonu sırasında verim üretmeyi ve diğer stratejileri öğrenebilir.

Bir makale aslen Watermelon Game Guild tarafından düzenlendi, tarafından düzenlendi Ayak İzi Analizi topluluk.

Footprint Community, dünya çapındaki veri ve kripto meraklılarının Web3, metaverse, DeFi, GameFi veya blok zinciri dünyasının diğer herhangi bir alanını anlamalarına ve içgörü kazanmalarına yardımcı olduğu bir yerdir. Burada birbirini destekleyen ve topluluğu ileriye taşıyan aktif, çeşitli sesler bulacaksınız.

Ayak İzi Analitiği nedir?

Footprint Analytics, blok zinciri verilerini görselleştirmek ve içgörüleri keşfetmek için hepsi bir arada bir analiz platformudur. Zincir üzerindeki verileri temizler ve entegre eder, böylece herhangi bir deneyim seviyesindeki kullanıcılar hızla belirteçleri, projeleri ve protokolleri araştırmaya başlayabilir. Binden fazla pano şablonu ve bir sürükle ve bırak arayüzü ile herkes özelleştirilmiş grafiklerini dakikalar içinde oluşturabilir. Footprint ile blockchain verilerini ortaya çıkarın ve daha akıllıca yatırım yapın.

Yayınlanan: Analiz, GameFi

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve özel Discord topluluğumuza, daha özel içerik ve analizlere erişin.

Zincir üzerinde analiz

Fiyat anlık görüntüleri

Daha fazla bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm faydaları keşfedin

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap