Gelişen Pazarlarda Bitcoin ve Orta Doğu

Leigh Cuen, gelişmekte olan ülkelerde kripto para birimlerinin nasıl kullanıldığına dair üç bölümlü bir sütun yazıyor. Serinin ilk bölümünde Orta Doğu'ya bakıyor.

Gelişmekte olan pazarların devrimci bitcoin kullanımını, en azından yakın gelecekte Silikon Vadisi‘nden daha fazla görmesi daha olasıdır. Bununla birlikte, “gelişmekte olan pazarlar” terimi, bir avuç varlıklı ulus hariç, gezegenin çoğunu kapsamaktadır. Örneğin, fiyat cinsinden hacimler Asya balinaları veya ABD kurumları tarafından küçük olsa bile , Türkiye’deki bölük kripto para tüccarlarının küresel bitcoin ekonomisi üzerinde orantısız bir etkisi vardır.

Örneğin, Lübnanlı girişimci Michel Haber, web hizmetleri girişimi ile ilgilenen 26 uzak işçinin çoğunun cNepho Global’in artık bitcoin maaş çeklerini tercih ettiğini söyledi. Haber, Beyrut’un taban ticaret ağlarından bitcoin ile iki yıldır bu şekilde bazı geliştiricilere ödeme yapıyor . Artık çoğu işçi bitcoin almayı tercih ettiği için, meslektaşları mobil cüzdan almaya teşvik ediyor.

Arab Weekly , Nisan ayında çökmüş bankacılık sisteminin Lübnan’ı nasıl istikrarsızlaştırdığı konusunda bir yazı yayınladı. Protestolar Nisan ayında merkez bankasını kuşattı ve banka şubelerinin etrafındaki protestolar ölümcül bile oldu. Durum büyümeye devam ediyor.

Haber, “Eşler arası bitcoin pazarı çok sağlam çünkü Lübnan bankacılık sistemi başarısız oldu ve insanların bankalardan daha fazla parası var” dedi. “Koronavirüs nedeniyle, artık bankayı gerçekten bekleyemezsiniz. … Lübnan bankasının onlara parayı vereceğinden emin değiller. ” dedi.

Ancak bu, bitcoin’in yerel para birimlerinin yerini alacağı anlamına gelmez. İran’da görüldüğü gibi, bir zamanlar gelişen bir bitcoin madencilik endüstrisine ve perakende kullanımına ev sahipliği yapan yetkililer, genel kabulün artmasıyla kullanılabilirliği kısıtladı.

Kripto Haberleri için Abone Ol

Bitcoin haberleri, Altcoin, Blockchain ve son dakika güncel haberler'e abone olun!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Son Eklenen Haberler

Okex’den 15 Usdt Kazandıran Kampanya Okex Kayıt Ol...

0
24 Ağustos günü duyurduğumuz OKEx kampanyamızda ilk aşama geride kaldı arkadaşlar. İlk 10 gün boyunca tüm şartları eksiksiz yerine getiren kişilerin ödülleri de sırasıyla...

OKEX Kullanım Rehberi