Goldman Sachs, Bitcoin Destekli Kredileri Geleneksel Finansmana Getiriyor

 Goldman Sachs, Bitcoin Destekli Kredileri Geleneksel Finansmana Getiriyor

Borç verme ve ödünç alma, Bitcoin ile ilişkilendirilen kelimeler haline geldi. Bu, borç verme ve borçlanmanın ekosistemin büyük bir parçası olmaya devam ettiği geleneksel finans ile aynıdır. Ancak bu üçü arasında bir kesişme olmadı. Bu, çoğunlukla geleneksel finansın bitcoin’e olan güvensizliğinden kaynaklandı. Büyük ölçüde düzenlemeye tabi olmayan dijital varlık, istediği türde bir destek sağlamadı. Yani şimdiye kadar.

Tradfi’de Bitcoin Destekli Krediler

Yatırım bankası Goldman Sachs, ilan edildi Bitcoin destekli kredilerin tanıtımı. Büyük bir ABD bankası için bir ilk olan Goldman Sachs, kripto tekliflerini bu bitcoin destekli kredileri içerecek şekilde genişletti. BTC tarafından teminatlandırılmış nakit ödünç verecek türünün ilk teminatlı kredi tesisidir.

İlgili Okuma | Birikim Devam Ederken Bitcoin Milyonerlerinin Sayısı Artıyor

Çoğunlukla, bankalar son derece değişken ve düzensiz doğası nedeniyle kripto para biriminden uzak durdular. Bununla birlikte, çeşitli kurumlar varlık ve servet yönetimi, ticaret ve yatırım gibi kriptolar etrafında dönen hizmetler sunmaya başladı. Bunların hepsi, teminat olarak bitcoin kullanan nakit kredilerden çok uzak.

Böyle bir hareket, yalnızca Wall Street’in kripto para birimini daha hızlı benimsemesini sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda geleneksel finansın diğer fraksiyonlarını da bu yönde hareket etmeye başlayacak.

BTC ayılara yenik düştü | Kaynak: TradingView.com’da BTCUSD

Goldman Sachs’ın bitcoine bakış açısının zaman içinde geliştiğine şüphe yok. İki yıldan kısa bir süre önce banka, kripto para biriminin bir varlık sınıfı olduğuna inanmıyordu. O zamandan beri, onu yalnızca bir varlık sınıfı olarak tanımakla kalmadı, müşterilerine kripto para birimi ticareti için bir yol sunuyor. Ayrıca kripto piyasası hakkında raporlar yayınlayan bir kripto araştırma ekibine sahiptir. Aylar boyunca, bu raporlar çoğunlukla Bitcoin ve Ethereum gibi dijital varlıklara yönelik yükseliş eğilimindeydi.

Kripto Teminatları

Bu, büyük bir banka için bitcoin’i kredi teminatı olarak kabul eden ilk banka olmasına rağmen, hiçbir şekilde yeni bir kavram değil. Merkezi olmayan finans (DeFi) alanının yükselişi, kullanıcıların kripto varlıklarına karşı uzun süre borç alabildiğini gördü. Uzayda buna adanmış DeFi protokolleri var.

İlgili Okuma | Daha Fazla Ülke Kriptoyu Kabul Ettikçe Bitcoin Kısaca 40.000 Doları Üstte

Bu bağlamda, geleneksel finans, bireylerin kredi alabilmesi için herhangi bir evrak gerektirmeyen DeFi’ye yetişmeye çalışıyor. Goldman Sachs’ın sunduğu gibi bir anlaşma ile geleneksel ve merkezi olmayan finans arasındaki boşluğu kapatmaya yardımcı olabilir.

Bitcoin, bu yazının yazıldığı sırada son 24 saatte %2.64 düşüşle 38.927 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin Lending’den öne çıkan resim, TradingView.com’dan grafik


Yorum Yap