Güney Afrika Kripto Devrimine Öncülük Ediyor

 Güney Afrika Kripto Devrimine Öncülük Ediyor

Uganda, Nijerya, Güney Afrika, Kenya ve Gana raporda , “kripto para biriminin” Google’da en fazla arandığı ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Dijital bölünme kripto para biriminin benimsenmesini yavaşlattığından, ekonomik zorluklar her iki şekilde de işe yararken, yüksek finansal ücretler sanal para birimlerini çekici bir alternatif haline getiriyor.

Afrika ayrıca, mali disiplinlerarası ve tartışmalı para politikalarının bazen vatandaşların tasarruflarını bir gecede aşındığı dünyanın en enflasyonist ekonomilerinden bazılarına sahiptir. Hükümetlerin ağır ellerinin yanı sıra, yaptırımlar ve çatışma gibi dış faktörler de tasarrufları tehdit ederek kripto para birimini daha az maruz kalan bir yatırım haline getiriyor.

Sahra-altı Afrika yıllık 48 milyar dolar gelir kaydediyor ancak işlem ücretleri %9’a kadar yükselirken, bazı mobil ödeme transfer hizmetleri %11 civarında ücret alıyor. Kripto para birimi kullanımı aynı zamanda yüksek havale maliyetini ortadan kaldırırken merkezileşmenin dezavantajlarını azaltmanın bir yoludur.

Arcane Research, kripto madenciliği işlemleri, tüccarları destekleme, akıllı telefon penetrasyonu ve kripto para alımlarını yavaşlatma gibi internet bağlantısı gibi altyapı eksikliklerine dikkat çekiyor. Bazı ülkelerdeki kırsal nüfusun çoğunluğu ile, kıtanın önemli alanları elektrik sorunları ile karşılaşıyor. Bu da bitcoin ve diğer dijital varlıkların erişimini sınırlıyor. .

Rapora göre, politikaların net olmaması, Afrika hükümetlerinin %60’a yakınının henüz kripto para birimleri üzerindeki pozisyonlarını açıklamamış olması, benimsemeyi yavaşlatıyor.

Raporda, “Genel olarak benimsenme nispeten düşük olmakla birlikte, potansiyel çok büyüktür ve büyüme hızlıdır. İlerlemenin ileride kripto para birimi endüstrisi için tanımlanması muhtemel ”denildi.

Yorum Yap