Güney Kore polisi, kedi benzeri karakter CatSle’ın NFT satışında bir adamı tutukladı

 Güney Kore polisi, kedi benzeri karakter CatSle’ın NFT satışında bir adamı tutukladı

Seul Büyükşehir Polis Teşkilatı’nın siber bürosu, CatSle adlı kedi benzeri bir karakterin takas edilemez tokenlerinin (NFT’ler) satışı üzerinden dokuz yatırımcıyı 210 milyon KRW (165.798 ABD Doları) dolandırdığı iddiasıyla 26 yaşındaki bir adamı tutukladı.

İlgili makaleye bakın: S.Kore düzenleyicileri, NFT’leri ve metaverse gözetimini güçlendirmek için

Hızlı gerçekler

Buna göre polis, adı açıklanmayan şüpheli, geçen yıl Kasım ayından itibaren OpenSea NFT pazarında 10.000 CatSle NFT kaydetti. CatSle projesi, NFT’nin her 10 satın alımı için sabit bir miktarda KLAY kripto para birimini havadan dağıtacağını iddia etti. Polis, NFT alıcılarından hiçbirinin kripto ödülünü almadığını söyledi. CatSle projesi, 298 kişiye 5.000 NFT satarak 270 milyon KRW topladıktan sonra saldırıya uğradığını ve Ocak ayında kapatıldığını açıkladı. Şimdiye kadar dokuz yatırımcı öne çıktı, ancak polise göre yakın gelecekte daha fazla kurbanın kendilerini tanıtması bekleniyor. Polis ayrıca, NFT’nin fiyatının yapay ticaretle daha yüksek manipüle edilmiş olabileceğine inandıklarını söyledi. Siber büro, CatSle NFT’lerinin tasarlanmasına ve tanıtılmasına yardımcı olan diğer dört kişiyi de araştırıyor. Bu yılın başlarında, Güney Kore Mali Denetleme Servisi, NFT’ler gibi yeni ticarete konu varlıkların izlenmesini güçlendireceğini duyurdu.

İlgili makaleye bakın: Squid Game kripto halı çekme: yatırımcılar ölümcül sonla buluşuyor

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap