Güney Kore’den Bitcoine %20 Vergi Uygulaması

Güney Kore, çarşamba günü karar kabul edildikten sonra %20 oranında kripto para alım ve satımından elde edilen karları vergi olarak karşılayacak.

Karara aylarca süren tartışmalar sonrasında varıldı. 22 Temmuz’da yayınlanan bir vergi politikası değişiklik bildirimine göre , Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, yılda 2,5 milyon wonun altında (yaklaşık 2.000 $) dijital varlıklardan elde edilen gelirin vergilendirilmeyeceğini söyledi.

Bu eşiğin üzerindeki yıllık kazançların %20 oranında vergilendirileceğini söyledi. Bu, sermaye kazancı olarak görülmese de, kripto vergisini Asya ülkesindeki diğer vergilendirilebilir gelirle aynı seviyeye getirir. Kore’de, tıpkı Japonya’da olduğu gibi , bitcoinBTC ) ve diğer sanal varlıkların satışından elde edilen kârlar ‘diğer gelir’ olarak kabul edilir.

Yeni kurallara göre, Güney Kore dışında ikamet eden yatırımcıların yanı sıra yerel borsalarda işlem yapan yabancı şirketler vergiye tabi olacak. Borsa operatörlerinin vergiyi Kore vergi ajansı adına ticaretten elde ettiği kazançlardan düşmesi bekleniyor.

Gözden geçirilmiş vergi kodu artık parlamento onayını bekliyor. Onaylandıktan sonra vergi 1 Ekim den yürürlüğe girecek. Kore hükümeti geçmişte, en son Ocak ayında bitcoin ve diğer kriptoları vermeyi denedi, ancak farklı hükümet bakanlıkları bitcoin’in bir varlık olup olmadığını kabul edemedikleri için düzenlemeleri uygulayamadıkları bildirildi.

Kripto Haberleri için Abone Ol

Bitcoin haberleri, Altcoin, Blockchain ve son dakika güncel haberler'e abone olun!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Son Eklenen Haberler

Boboo AMA serisi Bana isteğini sor

0
Boboo ama serisi  öncelikle bunun amacını kısaca anlatmak gerekirse, proje sahipleri mevcut olan veya yeni tanıtılması gereken projelerini bana istediğini sor başlığı ile kullanıcıların...