Güney Kore’nin Cyworld’ü, bu sefer bir metaverse avatarıyla 2000’leri geri getirmek istiyor

 Güney Kore’nin Cyworld’ü, bu sefer bir metaverse avatarıyla 2000’leri geri getirmek istiyor

Favori AOL ve ICQ sohbet odalarını tekrar ziyaret etmenin nasıl bir şey olduğunu hiç merak ettiniz mi? Veya daha da iyisi, Orkut veya MySpace topluluklarınız?

Güney Koreli Cyworld, blok zinciri teknolojisinin yardımıyla 2000’li yılların anılarını geri getirmek istiyor.

Bir zamanlar her yerde bulunan Güney Koreli sosyal medya ağı, kullanıcıların eski gönderilerini, yorumlarını ve 20 milyara yakın resim ve videoyu kurtarmayı vaat ediyor ve yeniden başlatmanın ardından iki haftadan kısa bir süre içinde üç milyon eski kullanıcının hesaplarını yenilemesini sağlıyor.

20’li yaşlarını evde geçiren 37 yaşındaki Park Seul-ah, “En iyi arkadaşım telefonlarıma kapaklı telefonumdan cevap vermediyse, bir sonraki adım bilgisayarımı açıp Cyworld sayfasına yazmaktı” dedi. Cyworld’ün en parlak zamanı.

“Elbette hesabımı kurtardım. O zamanki arkadaş listeme, hafıza dolu resimlerime ve girişlerime bakmak istiyorum” dedi Park. “Cyworld’ü tekrar ziyaret etmek, odamın köşesinde varlığını bile unuttuğum bir kutu hazineyi açmak gibidir.”

İlgili makaleye bakın: Meta dosyaları kripto para birimi, metaverse için 8 ticari marka başvurusu

Cyworld, en iyi döneminde 32 milyon kullanıcıyla övünüyordu – bu 20 Güney Koreliden 13’ü – herhangi bir sosyal medya platformunun imreneceği bir istatistik. Ancak Facebook ve Twitter’ın beğenileriyle Güney Koreliler yerli fenomenden uzaklaştı.

Cyworld birkaç kez eski ihtişamını geri kazanmaya çalıştı ancak çeşitli nedenlerle bocaladı.

Yeniden başlatılan Cyworld Z mobil uygulaması Asla asla deme

Bu sefer, bir zamanlar neredeyse her Güney Koreli’nin yirmili yaşlarında olduğunu iddia eden sosyal ağın kolunda özel bir şey var.

Cyworld Z olarak yeniden markalaştırılarak hizmetlerini kripto para birimleri, değiştirilemez belirteçler (NFT’ler) ve meta veri deposu ile yükseltiyor.

Kim Tae-hoon, Forkast’a özel bir röportajda “Z, alfabenin sonuncusu” dedi. Cyworld Z CEO’su, “Cyworld Z, nihai sosyal ağ hizmeti (SNS) olacak” dedi.

Orijinal Cyworld, Korece’de meşe palamudu anlamına gelen Dotori adlı bir elektronik para birimini kullandı. Her biri 100 Güney Kore wonu (0,08 ABD Doları) değerindeydi.

Dotori, bir kullanıcının avatarı için dekoratif öğeler veya birisinin kullanıcının ana sayfasına “mini-ana sayfa” adını verdiği her girdiğinde çalacak arka plan müziği satın almak için kullanıldı.

Kim, “Dotori, blok zincirin yükselişinden önce orijinal dijital para birimiydi” dedi. “İnsanların müzik satın aldığı, yetenekli arkadaşlar edindiği ve Dotori ile yıldızlara haraç ödediği bir çağın başlangıcı oldu.”

İki tane al

Cyworld Z şimdi bir yayınlıyor Dotori kripto para birimi.

Ancak Kim, yenilenen Cyworld platformundaki orijinal Dotori’nin yerini almayacağını, bunun yerine Dotori (DTR) kripto tokeninin platform içi Dotori para birimiyle aktarılabileceğini söylüyor.

Kim, bir kripto para birimine sahip olmanın amacını sorgulayabilirken, Kim, Cyworld Z’nin metaverse’ini ve Dotori’nin potansiyel olarak para birimi olarak kullanılabileceği bir NFT pazar yerini başlattığı bu yıl içinde Dotori’nin kendisini bir yardımcı program belirteci olarak kanıtlayacağını iddia etti.

Ancak bu sefer Cyworld Z’nin bunu başaracak gücü var.

Yerel teknoloji firması Hancom ile birlikte firma, geçen yıl Aralık ayında bir beta hizmeti olarak çalışan Cyworld Hancom Town adlı bir meta veri tabanı inşa etti. Resmi lansmanında Dotori, alışveriş yapmak, sanal olarak ünlülerle tanışmak ve mobil Cyworld sosyal medya hizmetine bağlı 3D metaverse’de NFT satın almak için kullanılacak.

İlgili makaleye bakın: Büyük Güney Kore bankaları meta veri tabanında sanal şubeler planlıyor

Şirket, NFT’lerin Cyworld’ün geleceğinde büyük bir rol oynayacağını söylüyor.

Her kullanıcının kendi NFT’lerini oluşturmasına izin vermeyi planlıyor – platformda resimlerini NFT olarak basanlar oyun içi Dotori ile ödüllendirilecek ve bu daha sonra Dotori kripto para birimine veya “SNS-to-kazan” ile değiştirilebilecek. Cyworld Z, sosyal ağ hizmetinin ne için zorladığına atıfta bulunmak istiyor.

Cyworld 3D metaverse şu anda geliştirilmekte Bir gül bahçesi değil

Cyworld’ün geri dönüşü eleştirmenlerden payını alıyor.

Bazıları, Cyworld’ün küresel tanınma eksikliğinin, evrenselliğin anahtar olduğu NFT’lere ve meta veriye geçişini engelleyeceğini iddia ediyor.

Ama Kim huzursuz.

Forkast’a “Cyworld’ün hazırladığı eğlence içeriğiyle, Kore kültürünün birçok küresel hayranı Cyworld’e akacak” dedi.

Kaybedilen şöhreti geri kazanma yolundaki bir diğer engel, Facebook, Instagram, Twitter ve TikTok gibi küresel olarak hakim sosyal ağların oyuna getirdiği ağırlıktır; ağ efektleri, aynı zamanda bir rakip ile değerli bir rakip arasında fark yaratır.

yalan söylemesine izin vermek

Forkast, Twitter ve Güney Koreli bir çevrimiçi topluluk olan TruePicture’daki kullanıcılardan geçmiş anılarını keşfetmeyi bitirdikten sonra Cyworld’de kalıp kalamayacaklarını oylamalarını istedi.

Ancak ankete katılan 59 kişiden 46’sı olumsuz yanıt verdi.

İsimsiz bir seçmen, “Bunda nostaljiden başka bir şey yok” diye yazdı. Seçmen, “Eski fotoğraflarımı ve günlük kayıtları topladıktan sonra Instagram’a geri döneceğim” diye ekledi.

Başka bir kullanıcı, mevcut hizmetlerin, Cyworld’e olan ihtiyacı hissetmeleri için insanların ihtiyaçlarını yeterince karşıladığını açıkladı.

İlgili makaleye bakın: Hangi ademi merkeziyetçilik Web 3.0 ve sosyal medyayı sunabilir | Bölüm 1

Cyworld Z CEO’su, “Instagram ve Facebook, dikey, açık biçimli bir sosyal ağ hizmeti olarak bir dezavantajı paylaşıyor” dedi. “Kullanıcının ve diğerlerinin beslemeleri birbirine karışıyor” diye ekledi. “Kapalı biçimli ve yatay Cyworld’de kullanıcı merkezdedir.”

Kim, gönderilerin dünya çapında hızla ve bilmeden paylaşılmasıyla insanların hayatlarını Facebook ve Instagram’da paylaşmayı bıraktığını ve bu açıklıktan sıkılanların Cyworld’e geri döneceğini açıkladı.

En az bir tekrar ziyaret eden kullanıcı, Park Seul-ah hemfikirdi.

Park, “En azından Cyworld’de feed’imdeki reklamlara veya saçma bir TikTok trendine bakmak zorunda kalmazdım” dedi. “İnsanların ne düşünebileceği konusunda bilinçli olmadan Cyworld’ü kullanacağım.”

Anılar üzerine bahis

Kim’e göre, hafıza dolu Cyworld’ü, oyna-kazan (P2E) gibi blok zinciri liderliğindeki bir uç ile yeniden canlandırmak, platformun rekabet avantajı kazanmasına yardımcı olacak.

Bu iddianın pudingindeki kanıt, belki de Cyworld Z’nin vaat ettiklerinin sadece bir kısmını teslim ettiği gerçeğinde yatmaktadır.

Platform, pazardaki çok sayıda otomatik yazılım çözümüne rağmen, arşivlenen gönderileri ve görüntüleri yeniden yüklemek için hala çalışıyor.

NFT pazarı veya resmi metaverse için bir lansman tarihi, 30 Eylül’de sona erecek olan üçüncü çeyrek içinde bir lansman öneren dahili bir beyaz sayfaya rağmen henüz resmi olarak belirtilmedi.

Önceki gecikmeler pek güven vermiyor. Bu ayın başlarında yeniden lansman 2021’den bu yana beş kez ertelendi.

Dongguk Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olan Park Sun-young, Cyworld Z’nin başarılı olmak istiyorsa teslim etmesi gerektiğini söylüyor.

Park, “İnsanlar artık sadece blok zinciri teknolojisini uyguladığı için bir projeye hayran kalmıyor” dedi. “Piyasa olgunlaştı ve projelerin hangi konuda uzmanlaşacağını ve kendilerini diğerlerinden nasıl farklılaştıracağını ortaya koyması gerekiyor.”

Cyworld Z’den Kim, büyük olasılıkla anıların gücünün herhangi bir yanlış adımı düzelteceğini umuyor.

Cyworld Z’nin bir zamanlar en sadık kullanıcıları olan 1981 ile 1995 yılları arasında doğanları hedef alma planına atıfta bulunarak, “Cyworld’ün en büyük varlığı nostaljidir” dedi.

“Yaklaşık 32 milyon kullanıcı, 17 milyar resim, 160 milyon video ve 1,1 milyar günlük girişi – anıların değeri kısa sürede yok olmayacak” dedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap