Herkese açık ve özel blockchains: bilmeniz gerekenler?

 Herkese açık ve özel blockchains: bilmeniz gerekenler?

Kamusal ve özel blok zincirlerindeki farklılıklar, kullanıcıların bilmeleri gereken bazı önemli yönler sunmaktadır. Çok ortak noktaları olsa da, iki kavram çok farklı şekillerde uygulanabilir. Aşağıda, her iki blok zinciri türünü ve sunduklarını inceliyoruz.

Kamu ve özel blok zincirleri: benzerlikler

Bu iki tip blockchain’i ayıran şeyden geçmeden önce, ortak noktalarının ne olduğunu belirlemek yararlıdır.

Hem genel hem de izin verilen blockchain şu özellikleri paylaşır :

  • Merkezi olmayan eşler arası ağ
  • Fikir birliğine varma mekanizması
  • Ödünsüz veri bütünlüğü

Bir blockchain, üç ayrı teknolojinin birleşiminin sonucudur: kullanıcıların güvenliğini ve gizliliğini sağlamak için şifreleme anahtarları, verilerin tam kullanılabilirliğini garanti etmek için paylaşılan bir dağıtılmış defter ve verilerin doğruluğunu ve değişmezliğini korumak için gereken ağ hizmeti protokolü .

Kamu ve izin verilen blok zincirleri arasındaki fark, yukarıda açıklanan özelliklere sadık kalırken nasıl farklı mekanizmalar kullandıklarına dayanmaktadır.

İlk halka açık blok zinciri neydi?

Bitcoin, yukarıda özetlenen üç yönü birleştiren ilk blok zinciriydi . Herkese açık bir blockchain olarak, ağında düğüm olmak isteyen tüm kullanıcılara tamamen açıktır.

Bu kullanıcılar, Bitcoin işlemlerinin doğruluğunu onaylamak için giderek karmaşıklaşan matematiksel problemleri çözerek Bitcoin madenciliğine katılabilirler . Bir madenci çözümü bulduğunda ve diğer düğümler tarafından kabul edildiğinde, madenci çabaları için bir ödül alacaktır. İşte bu fikir birliği protokolü.

Bu ödül aynı zamanda, ağa katılmak için daha fazla düğümü ikna etmek için bir teşvik görevi görecektir; Bununla birlikte, bu süreç çok fazla elektrik tüketir ve ağın konsensüs protokolünün yarattığı sorunların artan zorluklarına uyması için büyük miktarda hesaplama gücü gerektirir . Blockchain teknolojisini benimsemekle ilgilenen işletmeler için, bu akılda tutulması gereken çok önemli bir faktördür.

Kurallara uymaları şartıyla, herkes Bitcoin’in ağına, işlemleri onaylayarak paylaşılan defteri koruyacakları katılabilir. Bu kurulum nedeniyle, izinsiz bir blok zinciri olarak da bilinir. Tamamen açık, merkezi olmayan ve verilerini tahrif etme girişimlerine karşı dayanıklıdır. Bazıları için, Bitcoin gerçekten halka açık tek blok zinciridir.

İzin verilen (veya özel) blok zincirleri

Herkese açık bir blockchain’in, verilerini gizli tutmak isteyen herhangi bir kuruluş için neden en iyi seçenek olmadığını anlamak kolaydır. Bilgilerinin artık güvenli olmayacağı için katılabileceği açık bir ağda tutulması mantıklı olmaz.

Ancak, IBM veya JP Morgan gibi şirketlerin , blok zinciri çözümleri geliştirmek için milyonlarca Ar-Ge departmanına döktüğünü görebiliriz , bu da blok zincirinin kendileri için çalışmasını sağlamanın bir yolunu buldukları anlamına gelir. Bu, izin verilen (veya özel) blok zincirler biçimidir.

Adından da anlaşılacağı gibi, bu tür bir blockchain, ağı başlatan varlık veya ağda yerleşik kurallar kümesi tarafından verilecek verilere erişmek, yazmak ve doğrulamak için izin gerektirir.

Tüm katılımcıların davet edilmesi gerekir ve her katılımcının bilgileri görüntüleme ve ağın geri kalanıyla nasıl etkileşimde bulunmalarına ilişkin değişen düzeylerde erişimi olabilir. Ağın bir parçası olduklarında, bu düğümler blok zincirinin bütünlüğünü ve değişmezliğini korumak için çalışacaktır.

Ripple veya IBM’in Hyperledger Fabric’i bu tür teknolojilere harika örneklerdir. Geliştiriciler, ağdaki bilgilere erişimi koşullandırmak, belirli amaçlarına hizmet etmek için farklı izin türlerini birleştirebildikleri için izinsiz blok zincirlerinden daha fazla esneklik sunar.

Ayrıca, gizliliğin özel önem taşıdığı endüstriler için de geçerlidir, bu yüzden finans ve sağlık sektörlerindeki birçok şirket, izin verilen blok zincirlerinin iş modellerine nasıl dahil edileceğini analiz etmektedir.

Kamu ve özel blok zincirleri: Biri diğerinden daha iyi mi?

Bitcoin’in halka açık erişimi ve yoğun kaynak tüketen doğrulama protokolü, izin verilen blok zincirleri için zorlayıcı bir durum oluştururken, destekçileri bu özelliklerin bir blok zincirini tanımlayan şey olduğunu savunuyorlar.

İzin verilen blok zincirleri halka açık meslektaşları tarafından kullanılan geleneksel madencilik sürecine dayanmadığından, “blok zinciri safları”, buna bağlı olanları Bitcoin gibi gerçek blok zinciri projeleri olarak görmüyor. Tamamen açık olmadıklarından, blockchain’in temel ilkelerine saygı göstermezler. Bu, her şeyden çok siyasi bir anlaşmazlıktır.

Kamu ve özel kuruluşların bilgilerini ağlarında tutmakla ilgilendikleri göz önüne alındığında, her zaman izin verilen defterleri tercih edeceklerdir, ancak bu, kamu blok zincirleri için bir kullanım olmadığı anlamına gelmez. Sadece zaman ve geliştiricilerin kümülatif dirsek gresi söyleyecektir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap