Hindistan Kripto Para Yasağını kaldırdı Borsalar Çöktü

 Hindistan Kripto Para Yasağını kaldırdı Borsalar Çöktü

Bitcoin fiyatı hızlı bir şekilde arttı ve Hindistan Yüksek Mahkemesi kripto para ticareti yasaklamasını kaldırdık tan sonra bir kaç borsa’nın yeni kullanıcıları tarafın dan aşırı yüklenilmesi yüzün den borsaların sistemleri geçici olarak kapandı.

Karar, ülkenin merkez bankası tarafından bankaların ve finans kuruluşlarının “sanal para birimleriyle ilgili herhangi bir hizmet vermesini” yasaklayan Nisan 2018 tarihli bir kararı rafa kaldırdı.

Bitcoin’in değeri Çarşamba günkü kararın ardından yaklaşık yüzde 5 arttı ve o zamandan beri geçen aydan bu yana ilk kez 9.000 doların üzerine çıktı.

Diğer kripto para birimleri de ETH (Ethereum), XRP (Ripple) ve Bitcoin Cash ile yüzde 4-7 oranında bir artış gösterdi.

Ülkedeki kripto para birimi işletmeleri ve borsaları, altyapılarının hizmetlerine olan talepteki ani bir artış nedeniyle bazı sıkıntılara rağmen kararı memnuniyetle karşıladı.

Önde gelen kripto para borsası ZebPay, yasağın kaldırılmasından sonraki saatlerde kaydolan yeni kullanıcıların aşırı yüklenmesi nedeniyle sunucularının kapatıldığını duyurdu.

Borsa Twitter’da, “Şu anda ZebPay’e giriş yapan üye ve yeni üyelerin hacmi en büyük tahminlerimizi aştı.” “Maalesef, daha fazla kaynak eklerken sistem geçici olarak kapandi

CoinDCX’in kurucu ortağı ve CEO’su Sumit Gupta, yasağın tersine çevrilmesini “sadece kripto topluluğu için değil, tüm ülke için” tarihi bir gün olarak nitelendirdi.

Gupta’nın şirketi, ülkedeki iki yıllık yasağı bozmak için Yargıtay’a dilekçe veren dört kripto para borsasından biriydi.

Yetkili, “Yüksek Mahkeme tarafından yasağın kaldırılması, Hindistan’a yatırımlar, ekonomik büyüme, finansal içerme ve piyasa olgunlaşması açısından yeni fırsatlar sunacak.” Dedi.

Diyerek şöyle devam etti: “Kriptoyu her zaman Hindistan’ın 5 trilyon dolarlık bir ekonomi olma hayalini açma potansiyeli olarak gördük ve bu rüyayı gerçekleştirmek için gerekli olan sıkı çalışmayı yürütmeye devam ediyoruz.”

Hindistan değişim platformu WazirX, kararı gecikmiş olarak nitelendirdi. “CEO’su bir blog yazısı yazdı . “Çok nadiren, bir ulus olarak, devrimci teknolojiye katılma fırsatı buluyoruz”.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yazar : Ercan G.

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
1
 • Fahri altay
  Fahri altay
  ziyaretci
  2 sene önce

  Zaten bir çok borsaya aşırı yüklenme yapıldı. bazı sistemler cidden kötü duruma düştü. yavaşlamalar ve hatalar birden çok sorunlara yol açtı. çözüm yolu gerekli acaba ne zaman düzelicek

  Cevapla
  13