Hırvat Finansal Düzenleyici Bitcoin Fonunu Onayladı

 Hırvat Finansal Düzenleyici Bitcoin Fonunu Onayladı

Hanfa yönetim kurulu, Griffon Varlık Yönetimi’nin Pasif Dijital Varlık fonunu kurma ve yönetme planını destekledi . Aynı kararda Hanfa, Hırvat devlet bankası HPB’nin emanetçi olarak hizmet vermesini de onayladı. Hanfa kararında açıklandığı gibi, pasif fon sadece bitcoin’e yatırım yapıyor

Hanfa’nın kararı, yatırımcıların ilk yatırımlarını nakit veya bitcoin olarak yapabileceği yönünde oldu. Griffon yorum talebine cevap vermedi. Griffon, günlük varlık değerini hesaplamak için üç ayrı blockchain uzmanı kullanacağını söyledi.

“Ayrıca, kripto varlıklarına erişim ve elden çıkarılması, ayrı ayrı güvenli yerlerde fiziksel olarak depolanan birden fazla anahtar imza gerektirir ve varlıkların devri, hem Şirket’in hem de Depozitörün anahtarlarıyla onayı olmadan gerçekleşemez” dedi.

Bitcoin fonu %2.5 yönetim ücreti taşır. Griffon bir yıldan az bir sürede çıkış yapan yatırımcılardan %3,5 ve ikiden önce atlayan yatırımcılardan %2,5 alır. Bundan sonra çıkış ücretini düşürür. Performans ücreti yoktur.

Hanfa, Griffon’un Mayıs 2019’da varlıklarını yönetme teklifini onayladı. Griffon’un web sitesinde , “kripto varlıklarına yatırım yapmak için özel bir teklif ile açık uçlu alternatif yatırım fonu” işletildiğini belirtti.

Yorum Yap