Hızlı Çekiliş: Senatör Warren, TurboTax’in Amerikan Vergi Mükelleflerini Dolandırdığını Söylüyor

 Hızlı Çekiliş: Senatör Warren, TurboTax’in Amerikan Vergi Mükelleflerini Dolandırdığını Söylüyor

ABD Senatörü Elizabeth Warren, Amerikan halkının büyük çaplı bir dolandırıcılıkla dolandırılabileceğini düşünüyor.

Warren ve diğer iki ABD’li yasa koyucu, ülkede en yaygın kullanılan vergi yazılımının geliştiricisi olan Intuit’i, ücretsiz olması gereken şeyleri ödemeleri için “Amerikalı vergi mükelleflerini kandıran” TurboTax ürünlerini savunmak için eski düzenleyicileri işe almakla suçladı.

Massachusetts Demokratı Pazartesi günü Intuit’in CEO’suna yazdı ve şirketi “Amerikalı vergi mükelleflerine milyarlarca dolara mal olan etik olmayan ve muhtemelen yasadışı iş uygulamaları” ile suçladı.

Önerilen Okuma | WonderFi, İkinci Kanada Kripto Borsasını 38 Milyon Dolara Satın Alacak

Warren Ağlıyor… Dolandırıcılık

Başlıca sorunları, TurboTax ve diğer katılımcılar aracılığıyla düşük gelirli Amerikalılara ücretsiz vergi hazırlama hizmetleri sağlamak üzere tasarlanmış İç Gelir Servisi’nin Ücretsiz Dosya Programıdır.

Bildirim, vergi mevsimi yaklaştıkça IRS’nin kripto para vergileri incelemesini artırmasıyla geliyor. Amerikalıların vergilerini uzatma talebinde bulunmadan Pazartesi gününe kadar süreleri var.

Temsilciler Brad Sherman ve Katie Porter tarafından imzalanan ve ilk olarak The Verge tarafından yayınlanan mektupta Warren, “Ücretsiz Dosya programı bir başarısızlıktı ve vergi mükelleflerini ücretsiz olarak sağlanması gereken hizmetler için ödeme yapmaya zorladı” dedi.

Vergilerinizi ücretsiz olarak dosyalayabilmelisiniz. @MorePerfectUS planımla ilgili ayrıntılar var – bunu yapmak için kurumlar vergisi hazırlık lobisini geçelim: pic.twitter.com/qHymFhnnKP

– Elizabeth Warren (@ewarren) 16 Nisan 2022

Ücretsiz Dosyanın Amerikan vergi mükelleflerinin %70’ini kapsaması bekleniyordu, ancak 2018 itibariyle, mektubun istatistiklerine göre vergi mükelleflerinin yaklaşık %3’ü yıllık olarak meşguldü.

Federal Ticaret Komisyonu geçen ay Intuit’e karşı şirketin TurboTax hazırlık yazılımını ücretsiz olarak satarak ve ardından kullanıcıların çoğunluğunu ücretlendirerek tüketicileri yıllarca yanlış yönlendirdiğini iddia ederek dava açtı.

FTC, bu davada eski FTC Komiseri Jon Liebowitz’in Intuit’in dış danışmanı olarak çalıştığını açıkladı.

Google’dan Gizleniyor

Warren, Sherman ve Porter, ProPublica’nın işletmenin Google arama sonuçlarında görünmesini engelleyen Ücretsiz Dosya web sitesine kodlama koyduğunu bildirdiğini belirterek, TurboTax’ı “başarısızlığından” kısmen sorumlu tutuyor.

Şirket o zamandan beri kodu değiştirdi, ancak bu, Warren ve iş arkadaşlarını tatmin etmek için yetersiz görünüyor. ProPublica’ya göre, Intuit’in siyasi nüfuzu nedeniyle bu sorunlar keşfedilmedi.

Önerilen Okuma | Hydra Kafasını Kaybetti: Rusya Yakaladı Dünyanın En Büyük Darknet Pazar Yerinin Beyni

Günlük grafikte kripto toplam piyasa değeri 1,85 trilyon dolar | Kaynak: TradingView.com

Kriptoyu Sevmiyor

Warren, bitcoin ve kripto para piyasası hakkındaki yorumlarıyla dikkat çekti.

Kısa süre önce, bir enflasyon riskinden korunma olarak bitcoin’in uzun vadeli uygulanabilirliği hakkında şüphelerini dile getirdi.

Birçok kripto boğası, bitcoin’in pervasız hükümet harcamaları olarak gördükleri şeyi dengelemek için kullanılabilecek uzun vadeli bir değer deposu olduğuna inanıyor.

Senatör Ted Cruz, Warren, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Çin’i bitcoin konusundaki sert duruşları nedeniyle azarladı.

Cruz, bitcoin ve kripto para birimi konusunda iyimser olduğunu ve piyasa manipülasyon girişimlerine karşı olduğunu belirtti.

Bu arada, piyasa kabulü arttıkça ve kripto para birimi daha yaygın hale geldikçe, hükümetler vergi uyumuyla daha fazla ilgilenmeye başlıyor.

UPI.com’dan öne çıkan resim, grafikten TradingView.com
Yorum Yap