ICO dolandırıcılığını tanımlamanın dört yolu?

 ICO dolandırıcılığını tanımlamanın dört yolu?

ICO dolandırıcılığı bir süre kripto para birimi endüstrisinin manşetlerine hakim oldu. Bir rapor şunları ortaya koydu :

  • ICO’ların% 81’i aldatmaca
  • ICO’ların% 6’sı başarısız oldu
  • % 5’i ölmüştü
  • % 8 borsada işlem görmeye devam etti.

Bazı ICO aldatmacaları yüksek profilli, kullanıcılar fiat ve kriptoda binlerce kaybetti. Kasım 2016’nın sonuna doğru, yeni bir ICO bugünün birçok yeni kripto para birimine benzer şekilde para toplamaya başladı. 4,8 milyon BitConnect madeni para (BCC) yükseldi ve 1 milyondan fazla BCC, Yeni Yıl 2017’den önce toplam 1.000 Bitcoin (BTC) ile değiştirildi.

Dışarıdan bakanlar için bu proje iyi niyetli görünebilirdi. Hatta çok erken aşamalarda yatırım yapan birçok yatırımcı için güzel geri dönüşler sağladı. 10 Haziran 2017’de bir BCC’nin fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 59,24 $ ‘a ulaştı. BCC, o zamanlar Ethereum’dan (ETH) daha iyi performans gösteriyordu ve ICC fiyatı BCC başına 1,84 dolar olan 30 kattan fazla arttı. BCC’nin yükselişi 2017’de ve 2018’in başında (neredeyse katlanarak) devam etti, madeni para başına 400 $ ‘ın üzerinde bir değerleme ve 2.6 milyar $’ ın üzerinde bir piyasa değeri oluşturdu. Ancak, bir ICO aldatmaca oldu.

ICO dolandırıcılığı, ayrıntılı Ponzi şemaları olarak gizlenebilir

Öforik geri dönüşler uzun sürmedi. BitConnect’in gösterdiği paranızla ayrılırken dikkat edilmesi gereken birçok kripto para dolandırıcılığı vardır . BitConnect, ayrıntılı bir Ponzi şeması ve ICO dolandırıcılığıydı. Proje 16 Ocak 2018’de “borç verme ve değişim platformunu kapatmak” olduğunu açıkladı. BCC’nin fiyatı, piyasa değeri ile birlikte düştü ve birçok yatırımcıya önemli kayıplar ve zor kazanılan bir ders bıraktı. Paranızı nereye koyduğunuza dikkat edin .

Herhangi bir kripto para birimi yatırımı yapmadan önce kendi araştırmanızı yapmak önemlidir ve ICO dolandırıcılıklarının erken yatırımcıları geçme olasılığı daha yüksek olduğunda bir projenin yaşam döngüsünün ilk aşamalarında daha da hayati önem taşır.

Blockchain alanını olumlu bir şekilde bozacak ve büyük bir uzun vadeli yatırım olacak bir ICO seçmek zaten yeterince zor. Kötü niyetleri olan bir proje seçerseniz, hiçbir şeyden kaçma şansınız sıfıra yakındır. Bunu akılda tutarak, burada ICO dolandırıcılıklarını tanımlamak ve kendinizi yanlış giden bir yatırımın stresinden kurtarmak için atabileceğiniz birkaç proaktif adım var.

1. Teknik incelemeyi okuyun

Bir projenin teknik incelemesini okumak , düşünce süreçleri ve motivasyonları hakkında daha derin bir fikir edinmenizi sağlar. Bu açık bir anlayış, özgünlük ve sağlıklı pragmatizm göstermelidir. Token dağılımı, ekibin uzun vadeli gelişime ilgi duyduğunu gösterecek şekilde adil ve açık olmalıdır.

Bir aldatmaca ICO, gelişigüzel, dağınık, bitmemiş, aşırı süslenmiş ve / veya intihal edilmiş bir teknik incelemeye sahip olabilir. Birçok dolandırıcılık, beyaz sayfalar için hayalet yazarlar kiralayabilir ve çıplak asgari standartları kabul edebilir, ihtiyaç duydukları tek şeyin, şüpheli olmayan yatırımcıları cezbetmek için yayınlanmış bir PDF belgesi olduğuna inanabilir.

Bununla birlikte, en iyi organize dolandırıcılıkların muhtemelen hala sunulabilir beyaz tahtalara sahip olacağına ve bir güven havası attığına dikkat etmek önemlidir. Bu gibi durumlarda, sunulanların küçük baskısına gerçekten dalmak ve yol haritası, önerilen çözümler ve yazma stili gibi unsurları analiz etmek yararlı olabilir.

Yazarın yönü yokmuş gibi görünüyor ve yeni yatırımcıları ikna etmek için bir şeyler yapıyorsa, bir ICO aldatmacasına bakabilirsiniz.

2. GitHub depolarını kontrol edin

Blockchain projeleri teknolojik çabalardır, bu nedenle kod geliştirme ve programlama ile ilgili bir miktar yeterlilik ve etkinlik göstermeleri önemlidir.

Bir ICO, gerekli temel blok zinciri teknolojisini oluşturma yolunda ilerleme ve çaba gösteren açık kaynak kod havuzlarına ( genellikle GitHub’da) sahip olmalıdır.

Geliştirme, bir ICO’nun başarısı için kritik öneme sahip uzun ve özenli bir süreç olabilir. Kod depoları boşsa, ICO’nun gelecekte vaatlerini nasıl iyileştireceğini düşünüyorsunuz?

3. Vaatleri değerlendirin

Bir ICO’nun ödülleri gerçek olamayacak kadar iyi göründüğünde, muhtemelen öyledir. Örneğin, BitConnect yatırımcılarına uzun vadeli, istikrarlı, düzenli ve garantili bir kâr vaat etti. Bu yapı sürdürülebilir değildir ve bir piramit şemasının en belirgin işaretidir. Benzer üst düzey tekliflerle karşılaştığınızda dikkatli olun.

4. Bağırsaklarınla ​​git

Bir ICO hakkında bir şey hissedilirse, muhtemelen bunun nedeni budur. Bağırsak duygularınızı bir işaret olarak alın ve kendinizi huzursuz hissettiren yatırımlardan uzak durun. Herhangi bir anda seçebileceğiniz yüzlerce farklı ICO vardır, bu nedenle yatırımlarınızı sağlam bir şekilde anladığınızdan ve gittikleri yön konusunda iyi hissettiğinizden emin olun.

Acele etmeyin, bilinçli olun ve en önemlisi kendi araştırmanızı yapın.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap