IMF, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Bitcoin’i Yasal İhale Olarak Kabul Etmesinin Ciddi Risklerine Karşı Uyardı ⋆ ZyCrypto

 IMF, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Bitcoin’i Yasal İhale Olarak Kabul Etmesinin Ciddi Risklerine Karşı Uyardı ⋆ ZyCrypto

Reklam &nbsp &nbsp

Bloomberg tarafından hazırlanan bir rapora göre, CAR’ın hareketi kripto topluluğu tarafından ilerici bir hareket olarak selamlanmasına rağmen, Uluslararası Para Fonu, Bitcoin’i yasal ihale haline getirmenin tehlikeli olduğunu ve “ülke ve bölge için bir dizi zorluk oluşturduğunu” belirtti.

27 Nisan’da Başkan Faustin-Archange Touadéra, ülkenin euro destekli CFA frangı para birimi ile birlikte Bitcoin’i yasal ihale haline getirirken, kripto para birimleri için yasal bir düzenleyici çerçeve oluşturmaya çalışan bir yasa taslağını imzaladı. Başkan Faustin, kripto para birimlerinin “ulusun vatandaşlarının koşullarını iyileştireceğini” ve CAR’ı “dünyanın en cesur ve en vizyoner ülkelerinin haritasına” koyacağını belirterek kararı övdü.

IMF’den gelen son açıklamalara göre, kararın, özellikle muhalefet partileri ve bölgesel merkez bankasından gelen ve karar alma sürecinde dışlandıklarını iddia eden vatandaşların bir bölümünü rahatsız ettiği söyleniyor.

Batı Afrika Devletleri Merkez Bankası (BCEAO), CAR dahil altı Orta Afrika ülkesi adına CFA Frangı’nı yöneten bölgesel bir bankadır.

IMF, Bloomberg’in sorularına e-postayla gönderilen bir yanıtta, “Bitcoin’in CAR’da yasal ihale olarak kabul edilmesi büyük yasal, şeffaflık ve ekonomik politika zorluklarını artırıyor” dedi.

Reklam &nbsp &nbsp

Bu haftanın başlarında, bir BCEAO sözcüsü, CAR’ın bitcoin’i benimseme kararından yalnızca cumhuriyetle aynı zamanda haberdar olduklarını belirtti. Reuters’in bildirdiğine göre, iki eski CAR başbakanı da hareketi “ciddi bir suç” olarak nitelendiren tek taraflı bir mektup imzaladı.

El Salvador’un geçen yıl kırmızı hapı almasından sonra şu anda dünyada Bitcoin’i benimseyen ikinci ülke olan CAR, on yıl süren bir iç savaşın yarattığı tahribattan kaynaklanan yoksulluktan kurtulma niyetini dile getirdi. IMF, ülkenin Bitcoin duruşu hakkında henüz somut bir açıklama yapmasa da, IMF yetkililerinin zorlukları çözmek için yetkililerle birlikte çalıştığı bildirildi.

Daha önce IMF, El Salvador’dan Bitcoin’e olan talebini yasal ihale olarak azaltmasını istedi ve Bukele’den Ocak ayında kripto varlığını satın almak için ülkenin hazine fonlarını kullanmaktan kaçınmasını istedi. Kasım 2021’den bu yana Bitcoin’in düşmesiyle IMF, kripto para biriminin oynaklığının neden olduğu artan finansal risklere atıfta bulundu, bu durum CAR için daha da kötü olabilir.


Yorum Yap