IOTA Merkezli Espiota Projesi Büyük İlgi Uyandırıyor

 IOTA Merkezli Espiota Projesi Büyük İlgi Uyandırıyor

Espiota, IOTA topluluğundaki en ilginç projelerden biridir . IOTA alma ve gönderme konusunda uzmanlaşmış bir mikroödeme cihazıdır. Espiota adı verilen cihaz, elektrikle çalışan herhangi bir cihazın bir IOTA ödemesi yapıldığında belirli bir işlemi tetiklemesine izin veren küçük, yapılandırılabilir bir cihazdır. Aşağıda, projenin geliştiricisi Christian Oosting bize teknoloji, ilerleme ve halihazırda var olan ilgi hakkında ilginç bilgiler verdi.

Merhaba Christian, her şeyden önce bize Espiota hakkında bilgi vermek için zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Öncelikle kendinizi kısaca tanıtırsanız harika olur. Espiota projesini tam zamanlı mı yapıyorsunuz? Mesleki ve akademik geçmişiniz nedir?

Benim adım Christian Oosting. Bilgisayar bilimi okudum ve Hamburg’da serbest yazılım geliştirici olarak çalıştım. Espiota’yı IOTAShops operatörü Felix Reichard ile birlikte geliştiriyorum. Şu anda, hem Espiota üzerinde çalışmak için günde birkaç saat harcıyoruz hem de hayatımızı kazanmak için başka projeler üzerinde çalışıyoruz.

Espiota’yı geliştirme fikrini nasıl buldunuz ve şimdiye kadar ne tür geri bildirimler aldınız?

Ödeme alındıktan sonra belirli bir süre için bir cihazı açabilen birçok PoC’nin olduğunu fark ettim. Ancak, bunların hepsi cihaza çok özeldir ve çoğu durumda ne Wi-Fi, IOTA adresi ne de maliyet yapılandırılabilirdi. Bu yüzden herhangi bir programlama bilgisi olmadan çok çeşitli uygulamalar için kullanılabilecek bir çözüm geliştirmek istedim. Geri bildirim o kadar harikaydı ki, Espiota’yı PoC’nin ötesinde geliştirmeye karar verdim.

IOTA Ekosistem Fonu’na başvurdunuz mu? Mevcut durum nedir ve şu anda IOTA Vakfı’ndan hangi desteği alıyorsunuz? Vakıf ile sizi destekleme konusunda zaten görüşmeler yapıldı mı?

IOTA Vakfı ile aktif değişim halindeyiz, ancak henüz resmi olarak başvuruda bulunmadık. Kalkınma Fonu sadece açık kaynaklı projeler için mevcut olduğundan, bu temelde yazılımın yalnızca bireysel bileşenlerini geliştirebiliriz. Bir yandan, özgür yazılımı bir yandan topluluğun kullanımına sunmak ve diğer yandan geçerli bir iş modeli oluşturmak için şartnamenin ayrıntıları üzerinde çalışıyoruz. Bununla birlikte, Kalkınma Fonu’ndan bağımsız olarak, donanımın geliştirilmesi için daha fazla finansmana ihtiyacımız var ve bu nedenle potansiyel yatırımcılarla konuşuyoruz.

Espiota web sitesinde sunulan kullanım durumları arasında konaklama alanları, akıllı şehirler, hareketlilik ve endüstri bulunmaktadır. Özellikle “küçük” bir geliştirici olarak, sektörde ve hatta akıllı şehirlerde kabul görmenin çok zor olacağını hayal edebiliyorum. Bu hedeflere nasıl ulaşmak istiyorsunuz? IOTA Vakfı’nın desteğine güveniyor musunuz?

Doğru. Bu alanlarda Espiota’nın (henüz) kapsayamayacağı çok özel kullanım durumları da vardır. Ancak birçok uygulama için bu geçerli değildir. Harici temizleme robotu bir elektrik prizinde şarj etmek istiyorsa, bir Espiota yakın gelecekte kullanılabilir. Bu akıllı şehir sektöründe de benzer. Geceleri eve dönerken, fenerleri birkaç dakika boyunca açın ve IOTA ile ödeme yapın? Sorun değil, sadece bir Espiota takın. Daha büyük engel, merkezi olmayan teknolojilerin potansiyelini şehirlere açık hale getirmek ve yeni yollar keşfetmeye istekli sorumlu insanlar bulmaktır. Zamanı geldiğinde, doğru teknolojiyle başlamaya hazır olacağız.

Espiota şu anda prototip durumunda. Nihai ürünü ne zaman piyasaya sürmeyi planlıyorsunuz? Başka hangi özellikleri uygulamak istiyorsunuz, nelerin geliştirilmesi gerekiyor?

2021’de bitmiş bir ürün piyasaya sürmeyi umuyoruz. En büyük engel, donanımın geliştirilmesidir. Almanya’daki bir dağıtım için tüm yasal gerekliliklerin yerine getirilmesi gerekiyorsa, bu son derece zaman ve maliyet yoğundur. Yazılım tarafında, asıl amaç Espiota’yı çok çeşitli uygulamalar için yapılandırılabilir hale getirmektir. Elektrik prizinden otel kasasına, kahve makinesine ve çok daha fazlasına, yazılım için mümkün olduğunca geniş ve verimli bir şekilde kapsanması gereken en çeşitli gereksinimler yaratılır.

Örneğin, bir kasanın kredi bakiyesi, faydalı ömrünün sona ermesinden sonra da kilitli ise negatif olabilir. Bu nedenle son kullanıcı, tekrar açabilmek için önce borçlarını ödemek zorundadır. Öte yandan, bir klima sistemi, kredi kalmaz, çoğu zaman kendini kapatmalıdır. Bununla birlikte, bir kahve makinesi genellikle sadece tek bir sinyal gerektirir. Operatör, tüm bu cihazları kendi ihtiyaçlarına göre yapılandırabilmelidir.

Espiota ile olan hedefleriniz neler? Sonraki adımlar nelerdir (bitmiş ürünün piyasaya sürülmesinin yanı sıra) ve Espiota’yı bir ve üç yıl içinde nerede görüyorsunuz?

Bir sonraki adım, mevcut donanım ile kullanılabilecek bir çözüm geliştirmektir. Bu, zaten birçok temel işlev sağlayan ve ilgili özel donanım piyasaya hazır olana kadar pratikte kullanılabilen açık kaynaklı bir uygulamadır. Bu amaçla üzerinde çalıştığımız şey, yakın gelecekte bir şeyler yayınlayabilir ve muhtemelen ilk siparişleri alabilir. Nihai ürün bu çözüm üzerine inşa edilecek ve çeşitli pratik uygulamalarla genişletecektir.

Şu anda, buluşun işlevselliği IOTA üzerinden ödeme ile sınırlıdır. Ödeme tutarını transfer için IOTA’ya dönüştüren bir Fiat arayüzü de düşünülebilir mi? Bu kesinlikle daha büyük ve daha hızlı kabulü sağlayabilir. Bunun hakkında ne düşünüyorsun?

Evet, akla yatkın. Böyle bir işlevi sağlayacak bir değiş tokuşla zaten konuşmuştuk. Örneğin, son kullanıcı Paypal veya kredi kartı ile ödeme yapabilir ve tutar otomatik olarak IOTA’ya dönüştürülür ve son cihazın adresine gönderilir. Kripto para birimleri kitleler tarafından kabul edilmeden önce böyle bir özelliğin gerekli olduğuna inanıyoruz.

Espiota’ya ilgi gösteren şirketlerle ilk temaslarınız oldu mu? Satış ve pazarlama planlarınız neler? İlk müşterileriniz kim olabilir?

Evet, Leicester Üniversitesi ile birlikte bir pil modülü geliştiren Londra’dan ZipEnergy gibi çeşitli şirketlerle temas halindeyiz. Bu, gelişmekte olan ülkelerdeki çiftçilerin mikro ödemeler temelinde elektriğe erişimini garanti etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, prototipimizi test etmek istiyorlar ve Kenya’da bir ilk test aşamasının başlaması planlanıyor. Henüz bir ürün bulunmamasına rağmen, başka sorular ve hatta siparişler de aldık. İlgi çok büyük ve her gün devam etmemiz için bizi motive ediyor.

Yorum Yap