IOTA protokolüne giriş?

 IOTA protokolüne giriş?

IOTA protokolü, geleneksel blockchain teknolojisine alternatif sunan bir tür dağıtılmış defter teknolojisidir

IOTA protokol feeless microtransactions ve makinalar için veri bütünlüğü ile – akılda Things (IOT) ait internet ile inşa edilmiştir açık kaynaklı dağıtılan defter olduğunu. IOTA protokolü, kripto alanında özünde sorunlu olarak gördüğü bir sorunun üstesinden gelmek için tasarlanmıştır: ölçeklenebilirlik.

Ölçeklenebilirlik, ana ödeme düzeylerini işleyemeyen kripto para ağlarına atıfta bulunan bir sorundur. Örneğin, Bitcoin yalnızca sınırlı miktarda işlem yapabilir, bu da PayPal veya Visa ile aynı düzeyde gerçekleştiremeyeceği anlamına gelir.

Bir katman 2 ölçeklendirme çözümü olan Yıldırım Ağı ile bu sorun Bitcoin için hafifletildi. Bununla birlikte, IOTA protokolü, bu sorunu çözmek için bir ölçeklendirme çözümüne güvenmesi gerektiği için özel olarak oluşturulmuştur.

IOTA protokolü nedir?

Çoğu kripto para birimi projesi, işlemleri işlemek ve doğrulamak için blok zincir teknolojisine (diğer bir deyişle dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) olarak bilinir) dayanır. İşlemler, bilgi blokları halinde gruplanır. Daha sonra veri madencileri, işlemleri gözden geçirmek ve doğrulamak için işleri çıkarır. Ancak madenciler hizmetleri için ücret talep ediyorlar.

Madenciler için teşvik sağlamak için madencilik ücretleri esastır. Ölçeklenebilirlik sorunuyla eşleştirilmiş olan bu, IOTA’nın bir blockchain kullanmamayı seçmesinin nedenidir. IOTA protokolü Nesnelerin İnterneti (IoT) için dağıtılmış bir defterdir. Geleneksel bir blockchain yerine, IOTA bir ‘ yönlendirilmiş akrilik grafik’ (DAG) kullanır.

‘Karışmayan’ olarak bilinen kuantum geçirmez bir protokole sahiptir. IOTA Arapsaçı DAG’ın işlemlerde ücreti yoktur ve saniyede kaç işlemin onaylanabileceği konusunda sabit bir sınırı yoktur. Verim, ağdaki aktiviteyle birlikte artacaktır. Gerçekleşen daha fazla etkinlik, daha hızlı bir ağ ile sonuçlanır.

Dolaşmayan nasıl çalışır?

Bir blok zinciri olmadan madenciler tarafından işlenecek ve doğrulanacak hiçbir işlem bloğu yoktur. Bunun yerine IOTA protokol işlemleri bir veya daha fazla işlemle onaylanır. Bunun nedeni, Arapsaçı’nın iki üst işlem gerektirmesidir. Sonuç olarak, ağın yapısı sıfır yönlendirilmiş döngü ile doğrudan bir grafik olarak çizilebilir. Aşağıda, IOTA web sitesinden alınan ağın nasıl görünebileceğinin görsel bir temsili bulunmaktadır .

arapsaçı

Ağa katılmak için tüm kullanıcıların yapması gereken, önceki iki işlemi doğrulayan az miktarda hesaplama çalışması yapmaktır. Bu, hiyerarşik bir yapı ağını geçersiz kılar ve bu da herkesin eşit teşviklere ve ödüllere sahip olmasını sağlar.

IOTA web siteleri bu ‘öde-öde’ olarak adlandırmaktadır. Kavram basit: İki işlemi doğrulayın ve ödülünüz kendi işleminizdir. Bu biraz yorucu bir süreç gibi görünse de, finansal ödüller sunma ihtiyacını da ortadan kaldırıyor. Ücretler ihmal edilebilir.

Para odaklı olmadığından, Arapsaçı işlemlerinde de bilgileri güvenli bir şekilde saklayabilir – bu nedenle işlem değeri yerleşimleriyle sınırlı değildir. Ağda ne kadar çok aktif kullanıcı olursa o kadar hızlı işlem gerçekleşir – ancak bunun maliyeti yoktur. Ağ, önceki iki işlemi onaylayan kişilere tamamen bağımlıdır, eğer birisi hızlı bir şekilde işlem yapmak istiyorsa, başka bir ağ seçecektir.

Bir işleme güvenilip güvenilemeyeceğini nasıl anlarsınız?

Geleneksel blok zincirlerinde, insanlar onay sayısına bağlı olarak bir işlem bloğuna ne kadar güvenebileceklerini biliyorlar. İşlem blokları / bilgi blokları olmadan, IOTA protokolü farklı çalışır.

Bunun yerine işlemlerin ağırlığı ve kümülatif ağırlığı vardır. İşlem ağırlığı, işlemi doğrulamak için ne kadar hesaplama işi yapılması gerektiğini belirler. Kümülatif ağırlık, bir işlemin ağırlığına ve ilk işlemi onaylayan işlemlerin toplam ağırlığına karşılık gelir.

Aşağıda, IOTA konsensüsü GitHub’dan alınan ağırlıklı işlemlerin görsel bir temsili bulunmaktadır .

Görüntü yeşil renkli işlemleri ‘tam olarak onaylandı’ olarak gösterirken, mavi renkli olanlar ‘onaylanmamıştır’, yani sadece kısmen onaylanmıştır. Gri veya sarı renkli olanlar, işlemin henüz onay işlemi yapılmadığını gösterir.

Kırmızı renkli bir işlem göstermez, ancak bu işlem bir şeyin yanlış olabileceğini veya geçersiz olduğunu belirtmek için ‘çakışan’ olarak belirtilir. Güvenilir işlemler bulmak, kullanıcının bir işlemi onaylamak isteyip istemediğine ilişkin tahminde bulunmak için bir işlemin ağırlığını ve kümülatif ağırlığını incelemesini gerektirir.

Hashcase Lite

İş Kanıtı (PoW) algoritmaları , Bitcoin dahil olmak üzere çeşitli kripto projelerinde kullanılır. PoW, spam saldırılarını önlemeye yardımcı olur. Hashcash, PoW’da kullanılan bir teknoloji parçasıdır. Bir bulmacanın çözülmesini içerir. Bilgisayar aygıtları ‘nonce’ olarak bilinen alfasayısal bir kodu başarıyla tahmin etmelidir. Hashing gücü bulmacanın ne kadar hızlı ve kolay çözüleceğini belirler. Daha hızlı işlem için daha fazla bilgi işlem gücü gerekir.

Bitcoin’de PoW, işlemleri onaylamak ve doğrulamak için kullanılır. Bununla birlikte, IOTA, birçok bilgisayar cihazının IOTA platformunu kullanabileceği anlamına gelen Hashcash Lite’ı kullanır.

Araştırma yapmanın bedeli

Umarım IOTA protokolüne bu giriş, blockchain teknolojisine nasıl bir alternatif olduğunu anlamanıza yardımcı olmuştur.

IOTA protokolü veya herhangi bir kripto projesi / ağı ile ilgili herhangi bir karar vermeden önce yeterli araştırma yaptığınızdan emin olun.

Kripto para birimleri, ağlar veya projeler hakkında herhangi bir öneri vermiyoruz ve bu nedenle asla çok fazla araştırma yapamazsınız. Nihayetinde üstlendiğiniz kararlardan siz sorumlusunuz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap