İsviçre Ulusal Bankası, Bitcoin’i Rezerv Para Birimi Olarak Alıp Tutmaya HAYIR Diyor ⋆ ZyCrypto

 İsviçre Ulusal Bankası, Bitcoin’i Rezerv Para Birimi Olarak Alıp Tutmaya HAYIR Diyor ⋆ ZyCrypto

Reklam &nbsp &nbsp

Son zamanlarda uzmanlar, ülkelerin yakında bir rezerv para birimi olarak Bitcoin’i benimseyeceklerini tahmin ediyor. Ancak bir toplantıda konuşan İsviçre Ulusal Bankası (SNB) başkanı, varlığın şu anda bir rezerv para birimi hükümlerine uymadığını söyledi.

“Bitcoin’in döviz rezervlerinin gereksinimlerini karşıladığına inanmıyoruz”

Bir Reuters raporuna göre, SNB Başkanı Thomas Jordan, apeks bankasının Bitcoin’i rezerv para birimi olarak iyi bir seçenek olarak görmediğini söyledi. Yetkili, bunu örgütün Cuma günkü yıllık toplantısında söyledi.

Jordan, Bitcoin satın almanın merkez bankası için bir sorun olmadığını açıkladı. Bankanın dijital varlığa doğrudan veya dolaylı olarak maruz kalabileceğini açıkladı. Yetkili, bankanın dijital varlığı bilançolarına eklemek için gerekli gördüğü zaman geldiğinde, bunu hızlı bir şekilde yapabileceğini kaydetti. Ancak Jordan şunları ekledi:

“Ancak mevcut perspektiften bakıldığında, bitcoin’in döviz rezervlerinin gereksinimlerini karşıladığını düşünmüyoruz, bu yüzden şimdiye kadar bilançomuzda bitcoin bulundurmamaya karar verdik.”

Bitcoin taraftarlarının varlığı büyük bir değer deposu olarak gördüğü bir sır değil. Bitcoin evangelisti Michael Saylor’un birkaç kez savunduğu bir argüman. Küresel ekonomiler artan enflasyon ve olası bir durgunluk tehdidiyle karşı karşıya kalırken, Saylor gibi savunucular, servetlerini korumak isteyen insanlar için Bitcoin’in tek alternatif olduğuna inanıyor.

Reklam &nbsp &nbsp

Doğu Avrupa’daki jeopolitik gerilimler ve Putin’in Rusya’sı, Rus gazı için ruble olarak ödeme talep ederek dolar tabanını tehdit ederken, uzmanlar, doların yerini alması durumunda ülkelerin piyasa değerine göre bir numaralı dijital varlığı rezerv para birimi olarak benimsediğini görebileceğimizi düşünüyorlar. küresel rezerv para birimi. Bununla birlikte, Bitcoin savunucuları bu ihtimalden heyecan duysa da, kripto varlık, altın gibi bir değer deposu yerine riskli bir varlık gibi işlem görmeye devam ediyor.

İsviçre’de Kripto Kabulü

Merkez bankası başkanının açıklamalarına rağmen İsviçre, Coincub’un son değerlendirmesinde 5. sırada yer alan en dost kripto destinasyonlarından biri olmaya devam ediyor. Şubat 2021’de ülke, gelişmekte olan pazar için kapsamlı düzenlemeler sağlayan ve birkaç şirket ve yatırımcıyı cezbeden kripto yasasını çıkardı.

Gelişmekte olan piyasanın atanmış düzenleyicileri olan Finma’nın da piyasa katılımcıları ile her zaman açık ve net bir şekilde iletişim kurmaya hazır olduğu bilinmektedir. Sonuç olarak, çok gizli ve profesyonel bankacılık sistemiyle tanınan ülke, dijital piyasaya oldukça iyi uyum sağlamış ve bir kripto merkezi olma yolunda ilerliyor gibi görünüyor.

Özellikle, ülkenin Kanton Şehri Lugano, Bitcoin’i yasal bir ihale olarak kabul etti. Bitcoin son 24 saatte %0,38 düştü ve Kasım 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69 bin dolardan çok uzakta, 38,9 bin dolar civarında işlem görüyor.


Yorum Yap