Kamboçya Dolarsız Bir Gelecek Bekliyor

Kamboçya Merkez Bankası, bu hafta 'Project Bakong' olarak adlandırılan blockchain tabanlı ödeme sisteminin teknik detaylarını açıkladı.

2017 yılından bu yana Bakong Projesi’ni inşa eden merkez bankası, yarı dijital para projesini Kamboçya’nın resmi para birimi olan Khmer Riel‘in yüksek teknoloji yenilemesi olarak görüyor, ancak yerli halkın ABD Doları’nı tercih ettiği için Perşembe günü yayınlanan beyaz rapora göre fiili nakit seçimi pek yok.

Merkez bankası, Bakong‘un Kamboçyalıları bunun yerine QR kodları ve bir mobil uygulama yoluyla ödeme yapmaya teşvik ederek doların hüküm sürmesine meydan okuyacağını ve banka hesaplarına takılan e-cüzdanlar arasında gerçek zamanlı fon transferlerini kolaylaştıran bir Hyperledger Iroha blok zincirinin yardımcı olacağını söyledi .

İzin verilen blockchain, Bakong hesapları ve geleneksel hesaplar arasında çalışacak, dağıtılmış bir deftere kayıt işlemleri yapacak, blok oylama karma tabanlı “Yet Another Consensus” algoritması ile fikir birliğine varacak ve işlemleri beyaz gazeteye göre beş saniye veya daha kısa sürede işleyecek.

Merkez bankası teknik incelemeye göre, “İşlem hacmi, saniyede 1.000 ila 2.000 işlem arasındadır. Bu, projenin ölçeklendirme potansiyeli olduğunu gösteriyor.” denildi.

Banka, sisteminin eşler arası doğasının, kullanıcılara işlem yapmaları için herhangi bir ücret ödemeden merkezi takas odası modellerinin verimsizliklerini ortadan kaldırdığını söyledi. Merkez bankası, “Bankalar ve bireysel kullanıcılar artık tek bir DLT platformuna getirildiğinden hem bankalar hem de kullanıcılar artık bağlantı ve birlikte çalışabilirlik sorunları yaşamıyorlar.” Dedi.

Kamboçyalı yetkililer geçmişte merkez bankası dijital para birimi (CBDC) fiat destekli Project Bakong‘u etiketlemekte tereddüt ettiler, bunun yerine blok zincir ödeme sistemi olarak adlandırdılar. Kullanıcılar, başkalarıyla işlem yapmadan önce Riel’i Bakong hesaplarına yüklemelidir. Bu, doğal olarak dijital bir CBDC’den farklıdır. Buna rağmen, beyaz kağıt Bakong’u dünyadaki çok gelişmiş ülkelerde CBDC projelerinin çoğalmasına karşı çerçeveliyor.

Kripto Haberleri için Abone Ol

Bitcoin haberleri, Altcoin, Blockchain ve son dakika güncel haberler'e abone olun!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Son Eklenen Haberler

Boboo AMA serisi Bana isteğini sor

0
Boboo ama serisi  öncelikle bunun amacını kısaca anlatmak gerekirse, proje sahipleri mevcut olan veya yeni tanıtılması gereken projelerini bana istediğini sor başlığı ile kullanıcıların...