Kripto ayı piyasası burada mı? | CryptoSlate

 Kripto ayı piyasası burada mı?  |  CryptoSlate

Geçen aydaki kripto fiyat hareketi gözle görülür bir durgunluk yaşadı. Kasım 2021’in zirvelerinin coşkusu artık uzak bir anı gibi görünüyor. Bununla birlikte, yeni bir ayı piyasasının başlamasından bahsetmek tekrar gündeme geldi.

Ancak, fiyat hareketindeki durgunluğa rağmen, bu noktada ayı piyasasının geri dönüp dönmediğine dair tartışmalar devam ediyor.

Bunun nedeni, kripto ayı piyasasının evrensel olarak kabul edilmiş bir tanımının bulunmamasıdır. Yine de, TradFi tanımından ödünç almak, kripto araştırma platformu mozaik iki aydan fazla bir süre için fiyatta %20 veya daha fazla düşüş olarak tanımlayın.

“Ayı piyasasını, en az 2 ay süren, fiyatta en az yüzde 20’lik bir düşüş olarak tanımlıyoruz.”

Toplam kripto piyasa değerinin 10 Kasım 2021’deki keyfi başlangıç ​​noktasına göre 2,9 trilyon dolarTradFi tanımıyla 10 Ocak 2022’de ayı piyasasına girdik.

2017-2020 ayı piyasası acımasızdı

Aralık 2017’den Aralık 2020’ye kadar süren son ayı piyasası, kripto yatırımcıları için derin bir ruh arayışı dönemi olarak tanımlanabilir.

Zincir içi aktivitede keskin bir düşüş onu karakterize etti. Örneğin, Bitcoin’in Aralık 2017’den itibaren teyit edilen günlük işlem sayısı, Mart 2018’de 148.000 işlemle dibe doğru dik bir düşüş gördü.

Kaynak: blockchain.com

Bundan daha belirgin olan, firmaların kapılarını son kez kapattığını sık sık ilan etmesiydi. Bazıları gecenin karanlığında kaybolma fırsatını yakalayan dolandırıcılar iken, acımasız koşullarda ayakta kalamayan meşru firmalar da vardı.

Bunun dikkate değer bir örneği, o sırada Kore’nin üçüncü en büyük borsasıydı. madeni parakapanışının işlem hacmindeki düşüşün doğal sonucu olduğunu söyledi.

Ancak son kripto kışının belki de en unutulmaz olayı, Bitcoin’in Aralık 2018’de 3.100 dolara düşmesiydi; bu, önceki 11 aydaki 20.000$’dan %85’lik bir düşüşü temsil ediyordu. 3,100 dolara giden yol, aşağı yönde yürek burkan çift haneli dalgalanmalarla doluydu.

Kasım 2021’den sonra önemli aşağı yönlü dalgalanmalar olsa da, hiçbiri Bitcoin’in 3.100 dolara düşüşü sırasında tanık olunanlar kadar keskin olmadı.

Bazıları bunu ayı piyasasında olmadığımızın kanıtı olarak alabilir. Ancak ayı piyasasının burada olma olasılığı da var. Bununla birlikte, kurumsal yatırımcıların varlığı bir dereceye kadar karşı koyan bir güç olarak hareket etmektedir.

Kurumsal yatırımcıların ve şirketlerin etkisi ve değişen anlatı

Buna göre buybitcoinworldwide.comETF’ler, ülkeler, kamu kuruluşları ve özel şirketlerden oluşan kurumlar şu anda 60 milyar dolarlık Bitcoin’e sahip. Bu, 1.565,447 BTC’ye veya dolaşımdaki arzın %7,5’ine eşittir.

Veriler gösteriyor ki %62 Dolaşımdaki Bitcoin miktarı bir yıldan fazla bir süredir hareket etmedi ve borsalarda aktif olarak %15’ten az işlem görüyor. Bu, ister perakende ister kurumsal olsun, yatırımcıların uzun vadeli yatırım yaptığını gösteriyor.

“Bitcoin artık ticaret için veya sermayeyi diğer kripto varlıklarına taşımanın bir yolu olarak kullanılmıyor. Bunun yerine, uzun vadede biriktiriliyor.”

Anlatıda, kurumların artan varlığıyla bağlantılı olarak ticaretten değer saklamaya geçiş, bu döngüyü öncekilerden farklı kılıyor. Bu akıl yürütme çizgisi, zamanla oynaklığın düzeleceği ve fiyat düşüşlerinin geçen kripto kışında görülen ölçüde o kadar şiddetli olmayacağı görüşünü desteklemektedir.

Mevcut durumla ilgili sinir bozucu olan şey, kanatlarda daha fazla kurumsal paranın bekliyor olması. David MercerLMAX Digital CEO’su, en az 500 şirketin Bitcoin’e yatırım yapmaya hazır olduğunu tahmin ediyor.

Bununla birlikte, perakende yatırımcıların aksine, kurumlar Bitcoin’i bilançolarına eklemek için çeşitli engellerle karşı karşıyadır. Mercer’e göre bunların başında düzenleyici netliğin olmaması geliyor.

Yerinde tanımlanmış bir yasal çerçeve olmadan, kurumlar yürürlüğe girebilecek gelecekteki kuralları ihlal etme riskiyle karşı karşıyadır. Sonuç, düzenleyicilerin ve yasa koyucuların işlerini yapmalarını bekleyen paradır.

Ayı piyasasında mıyız?

Huobi’nin kurucu ortağı Du Jun şunları söyledi: CNBC mevcut makroekonomik ve jeopolitik durumlar göz önüne alındığında fiyatları tahmin etmek zor olsa da, şu anda ayı piyasasının ilk aşamalarında olduğumuzu düşünüyor.

Akıl yürütmesi, Bitcoin yarılanması etrafındaki boğa ve ayı döngülerinin tarihsel kalıplarına indi ve bir sonraki 2024’te yapılacak.

TradFi’nin ayı piyasası tanımı bu görüşü desteklerken, TradFi’deki oynaklığın kriptodaki kadar aşırı olmadığını belirtmek de önemlidir. Bu nedenle, TradFi standartlarını kripto para birimine uygulamak bu durumda yanlış bir çağrı olabilir.

Kripto ayı piyasaları, iki aydan fazla bir süredir %50 veya daha fazla fiyat düşüşü olarak tanımlandıysa, o zaman Kasım 2021’in yüksek piyasa değerine göre, teknik olarak hala bir boğa döngüsü içindeyiz.

Yazı Kripto ayı piyasası burada mı? CryptoSlate’de ilk ortaya çıktı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap