Kripto Köşesi: Spor Dilim

 Kripto Köşesi: Spor Dilim

NFL, kripto spor anlaşmalarına temkinli yaklaşıyor, ancak potansiyel gelirin bolluğu ligi meşgul ediyor. Bu arada, gölün karşısındaki katlı bir futbol kulübü, tarihteki ilk ‘metaverse stadyumunu’ inşa etmek istiyor. Ve popüler bir NBA oyuncusu, NFT projesindeki mağazasını kapatıyor ve birçoğunun ağzında kötü bir tat bırakıyor.

Spor ve kripto söz konusu olduğunda, her şey bir haftalık harekete değer. Son yedi günlük etkinliği gözden geçirelim.

Spor Dilim

De’Aaron Fox NFT Projesini Terk Ediyor

De’Aaron Fox, kabul edilebilir düzeyde düşük Sacramento Kings’in tartışmasız en yetenekli oyuncusu ve Bay Area’ya bitişik kulüp için uzun zamandır hayranların favorisi. Fox, SwipaTheFox başlıklı kendi NFT projelerini yayınlayan ilk NBA oyuncularından biriydi ve NFT satışlarında yaklaşık 1.5 milyon dolara rağmen, geçen hafta hepsi çığlıklar içinde durma noktasına geldi.

Ayrıntılı bir yol haritası sağlayan, ancak teslim edilemeyen, ünlülerin başlattığı veya sponsor olduğu uzun bir darphane listesine katılmak için başka bir NFT projesi. Aşağıda, Fox’un projeyi durdurma duyurusunu gösteren projenin Discord’undan bir ekran görüntüsü verilmiştir:

FTX Oyun Birimini Başlatıyor, Pazarlamayı Genişletiyor, Sporun Ötesine Geçiyor

A Front Office Sports’tan yeni rapor kripto borsası FTX’in blockchain ağı ve NFT entegrasyonuna odaklanan özel bir oyun birimi başlattığını açıkladı. Ünitenin tam kapsamı henüz açıklanmadı, ancak hareket kesinlikle FTX’in konumlandırmasıyla aynı. Borsa, ilk kez bir isim hakları anlaşmasında güç merkezi espor kuruluşu TSM ile ortaklık kurdu ve GameFi ve ilgili alanlarda önemli miktarda fon harcadı.

Bu arada, FTX mevcut spor sponsorluğu ağır stratejisinin dışında inşa etmeye çalıştığı için borsa, küresel lüks ortaklıkların yeni bir başkanını da beraberinde getirdi. Lauren Remington Platt rolü dolduracak ve moda ve iş geliştirme konusunda en üst seviyeye çıkması zor olacak bir özgeçmişe sahip olacak. Platt daha önce kendi güzellik hizmetini kurdu ve Saks Fifth Avenue ve Vogue gibi prömiyer ortaklar kurdu.

Nielsen Raporu: Blockchain Spor Sponsorluğu 2026’ya Kadar 5 Milyar Dolara Çıkacak

yeni bir küresel spor sponsorluğu raporu Nielsen’den bu hafta yayınlanan rapor, analitik ve veri firmasının kripto rakiplerinden spor sponsorluğu alanına akın etmeye devam etmek için büyük harcamalar öngördüğünü ortaya koyuyor. Nielsen, blockchain oyuncularından spor sponsorluğu anlaşmalarının 2026 yılına kadar 5 milyar dolara, geçen yılın harcamasına göre yaklaşık 8 kat artış olacağını tahmin ediyor. Rapor, gelecekteki anlaşmanın spordaki başarısına katkıda bulunacak iki önemli faktör olarak ‘meşruiyet’ ve ‘taraftar katılımı’ndan bahsediyor.

Önümüzdeki günlerde Nielsen raporunu derinlemesine inceleyeceğiz.

MLS: DC United Yeni Blockchain Ortağı Buldu

MLS kulübü DC United, bu hafta XDC Network’te üç yıllık bir anlaşma imzalayan ve United’ın iç saha ve deplasman formaları ve antrenman üstlerinde marka varlıkları bulacak yeni bir blok zinciri teknolojisi ortağı buldu.

XDC Vakfı’nın İcra Direktörü Billy Sebell bir yayında şunları söyledi:

“Bu ortaklık, deneyimlerini yükseltmek, daha derin katılım sağlamak ve büyüyen kripto ekosistemini kulübe bağlamak için DC United hayran kitlesine blok zincirinin değerini getirmekle ilgili.”

İlgili Okuma | Özetle NFT’ler: Haftalık Bir İnceleme

XDC Network is the latest blockchain technology firm to find a partner in the MLS. | Source: XDC-USD on TradingView.com

NFL’nin Kripto Sponsorluk Anlaşmalarına İlişkin Son Perspektifi

Son haftalarda Spor Dilim NFL’nin SEC ve diğer ABD federal kurumlarıyla yaptığı son lobicilik çabalarını vurguladı. Bu hafta, yeni bir rapor Sports Business Journal’dan NFL’nin hala dikkatle ilerlediğini belirtiyor; Coinbase gibi kripto şirketlerinin Super Bowl ticari uygulamasındaki büyük başarısına rağmen, lig henüz tam anlamıyla başlamaya hazır değil.

Lig temsilcileri SBJ’ye önümüzdeki 30 gün içinde lig çapında bir kripto politikasının yürürlüğe girebileceği konusunda “umutlu” olduklarını ve gerçekçi bir şekilde “olabileceğini veya olmayabileceğini” kabul ettiklerini söyledi. Ligin şu anki tereddütü, mevcut düzenleyici çerçevenin olmamasından kaynaklanıyor ve SBJ, NFT’ler üretmek için Ticketmaster ile yapılan anlaşmaya atıfta bulunarak, ligin “kripto para birimlerinin çalışmasını gerektirmeyen blok zincirine dayalı ürünlere daha fazla güvendiğini” bildiriyor. Günümüzde lig, ligin mevcut uygulamalı kripto katılımının maruz kaldığı risk seviyesini üstlenmesini gerektirmeyen gelir getiren fırsatlara kesinlikle daha yatkın.

İlk Metaverse Stadyumu mu?

Manchester City, Premier Club’ın daha agresif takımlarından biri oldu ve şimdi kulüp, Sony’nin VR ekibiyle birlikte, takımın sanal genel merkezi olarak hizmet verecek “Etihad Stadyumu’nun sanal bir kopyasını” oluşturmak için çalışıyor. Kulübün zaten Chiliz ile kurulmuş bir hayran tokeni var ve potansiyel blok zinciri ortaklarıyla zaman zaman zorlu ilişkilere rağmen, Man City’nin hayranlarla etkileşim kurmak için hala yeni yollar izlediğini görmek iyimserlik.

İlgili Okuma | Ukrayna Bitcoin, Ether ve Tether Yoluyla Bağış İstedi

Featured image from Pexels, Charts from TradingView.com
The writer of this content is not associated or affiliated with any of the parties mentioned in this article. This is not financial advice.


Yorum Yap