Kripto para cüzdanı nedir?

 Kripto para cüzdanı nedir?

Bir kripto para cüzdanı, dijital para birimini tutmak için bir dijital cüzdan. Kripto para cüzdanları güvenlik için kriptografiye dayanır.

Ortak ve özel anahtarlar

Açık anahtarlı kriptografi (asimetrik kriptografi olarak da bilinir), “anahtar” çiftlerini kullanan herhangi bir kriptografik sistemdir. Anahtar, bir şifreleme algoritmasının kilidini açan veya kodunu çözen bir bilgi parçasıdır.

İki tür anahtar vardır: birçok kişi tarafından bilinen genel anahtarlar ve yalnızca anahtar sahibi tarafından bilinen özel anahtarlar. Ortak ve özel anahtarların kullanımı iki işlevi yerine getirir: kimlik doğrulama ve şifreleme. Kimlik doğrulama, ortak anahtarın, mesajın eşleştirilmiş özel anahtarın sahibi tarafından gönderildiğini doğruladığı yerdir. Şifreleme, eşleştirilmiş özel anahtar tutucunun (ve tek başına) genel anahtarla şifrelenmiş bir iletinin şifresini çözebildiği yerdir.

Kripto para cüzdanındaki genel ve özel anahtarlar

Artık genel ve özel anahtarlar hakkında daha fazla şey anlıyorsunuz, bunun bir kripto para cüzdanında nasıl çalıştığına bakalım. Açıkçası, bir elektronik cüzdanda saklanan hiçbir kripto para birimi yoktur.

Bitcoin durumunda , kripto para halka açık bir defterde saklanır ve korunur. Her kripto para biriminin özel bir anahtarı vardır. Özel anahtar ile, ilgili kripto para birimini etkili bir şekilde harcayarak, defteri kebire yazmak mümkündür.

Cüzdanınız özel ve genel anahtarlarınızı saklar. Bu, madeni paraların gönderilmesini ve alınmasını sağlar ve kolaylaştırır. Ayrıca, işlemlerin kişisel bir defteri olarak da hareket eder.

Kripto para cüzdanlarının özellikleri, özellikleri ve türleri

Kripto para cüzdanları bir dizi özellik ve fayda ile farklı şekillerde gelir. İşte kısa açıklamalar ile ana kripto cüzdan türleri.

Çok para birimli kripto para cüzdanları

Bu, aynı anda “saklanabilen” farklı kripto para birimlerini destekleyen bir cüzdan.

Yazılım kripto para cüzdanları

Bu, dijital para biriminden bekleyebileceğiniz ana cüzdan türüdür. Farklı yazılım cüzdanı türlerini kısaca düşünmeye değer. Birçok farklı şekilde gelirler, örneğin:

  • Yerel olarak bir bilgisayara veya cihaza (akıllı telefon veya tablet) yüklenmiş bir uygulama.
  • Web tabanlı bir uygulama. Bazı web tabanlı cüzdanların ek güvenlik kullandığını unutmayın. Google Şifrematik gibi iki adımlı bir doğrulama ile karşılaşmış olabilirsiniz. Bu ek kimlik doğrulamanın ana yararı, bilgisayar korsanlarının cüzdana erişmeye çalışmak için tuş vuruşu günlüğünü kullanmasını engellemesidir.
  • Bir kripto para borsası. Borsa, kullanıcının cüzdanını borcun merkezi olarak yönetilen cüzdanına bağlar. Herhangi bir işlem borsadaki deftere zincir dışı bir işlem olarak yazılır. Bir kullanıcı kripto para birimini borsaya girdiğinde veya borsadan çıkardığında, işlem blok zincirine yazılır.

Donanım kripto para cüzdanları

Kripto para birimlerini ve merkezi olmayan bir dijital para birimi kavramını düşündüğünüzde donanım cüzdanlarının olması ilginçtir. Donanım cüzdanı, kripto para birimi işlemlerini doğrulamak için bir bilgisayara takılabilen küçük bir dijital cihazdır. Gerekçe ek güvenlik sağlamaktır. Bazı cüzdan türleri kullanıcının bir işlemi imzalamak için cüzdanına fiziksel olarak basmasını veya dokunmasını gerektirir.

Bir cüzdan kullanıcısı bir ödeme istediğinde, cüzdan işlemi oluşturur ve ağa gönderilen bir ortak anahtar sağlar. Aslında, imzalama anahtarları cüzdandan asla ayrılmaz.

Yalnızca izleme kripto para cüzdanları

Yalnızca izlenen bir cüzdanda, birisi işlemleri takip edebilir, ancak cüzdanda saklanan özel bir anahtar olmadığından işlemler başlatılamaz. Özel anahtar başka bir yerde güvende tutulabilir.

Çoklu imza (çoklu sig) kripto para cüzdanları

Bu, birden fazla kullanıcının bireysel özel anahtarlarını kullanarak bir işlemi imzalaması gereken bir cüzdan.

Beyin Kripto Para Cüzdanları

Bir beyin cüzdanı sahibinin özel ve ortak anahtar çiftini yeniden oluşturmak için gerekli bilgileri hatırlamasını gerektirir. Bu genellikle kullanıcı anımsatıcı bir cümleyi ezberleyerek kolaylaştırılır.

Sıcak kripto para cüzdanları

Bu, kripto para biriminin herhangi bir zamanda harcanmasını sağlayacak internete bağlı bir cüzdan.

Soğuk kripto para cüzdanları

Bu internete bağlı olmayan bir cüzdan. Soğuk bir cüzdan (bağlı olmayan bir donanım cüzdanı) kullanmak için önce internete bağlı olması gerekir.

Derin Soğuk Depo Kripto Para Cüzdanları

Bu, kripto para birimlerinin asla internete veya herhangi bir ağa bağlı olmayan soğuk cüzdanlarda saklanmasını ifade eder.

Deterministik kripto para cüzdanları

Deterministik bir cüzdan ile, tek bir anahtar (veya “tohum”) tüm anahtar çiftlerinin “ağacını” oluşturmak için kullanılabilir. Tek anahtar ağacın “kökü” olarak işlev görür. Bu sistemin avantajı, bir sabit disk bozulursa ve bir cüzdan kurtarılamazsa, aynı tohum kullanılarak yeni bir cüzdan oluşturulabilir. Eski cüzdandaki tüm adresler ve özel anahtarlar geri dönecektir.

Deterministik olmayan kripto para cüzdanları

Bu tür bir cüzdan ile, her anahtar kendi isteğine göre rastgele oluşturulur. M-cüzdanın tüm yedekleri, adres olarak kullanılan her bir özel anahtarı ve daha önce adres olarak verilmiş olabilecek, ancak henüz ödeme almayan gelecekteki anahtarları saklamalıdır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap