Kripto para cüzdanları nasıl çalışır?

 Kripto para cüzdanları nasıl çalışır?

Varlıkları neden bir kripto cüzdanında saklamalısınız?

Dijital varlıkları bir kripto para cüzdanında saklamak, bir borsa yerine, para ve jetonları saklamanın en güvenli yoludur.

Kripto para cüzdanları, dijital varlıkların potansiyel hackerların veya hırsızların meraklı gözlerinden uzak tutulmasını sağlamak için güvenlik katmanları ekleyerek çalışır.

Basılı kağıt cüzdanlardan çevrimiçi cüzdanlara ve hatta en güvenli olduğu düşünülen donanım cüzdanlarına kadar bir dizi farklı kripto para cüzdanı mevcuttur.

Ana cüzdan sağlayıcılarına (Ledger, Trevoz, MyEtherWallet ve Jaxx) yapışmak, bilgisayar korsanlarına karşı koruma sağladıkları için en güvenli seçenektir. Ancak, bu cüzdanlar güvenliyken, bir kullanıcının özel anahtarlarıyla dikkatsiz olup olmadığının anlamsız olduğunu da belirtmek gerekir.

Özel anahtarlar

Özel bir anahtarı değerli eşyalarla dolu bir kasa için bir anahtar gibi düşünün. Anahtarı kaybederseniz veya yanlışlıkla bir başkasına verirseniz, holdinglerinize erişemezsiniz. Kripto ile aynı şekilde çalışır, özel anahtarınızı kaybeder ve kriptonunuz gittiği kadar iyidir.

Özel anahtarları saklamak, kripto para birimini güvenli bir şekilde saklamanın kritik bir parçasıdır, asla bir kelime belgesine yazmayın ve PC masaüstünde korumasız kalmayın, bu günlerde internette sıkça kullanılan gelişmiş kötü amaçlı yazılımlar, anahtarlarınızın kimlik avı yapmanın kesin bir yolu veya çalınmış.

En güvenli yol, özel anahtarları kağıda yazmak ve daha sonra güvenli bir kasada saklamaktır.

Bununla birlikte, en kötü durumda, çoğu cüzdanda özel anahtarınızı sıfırlamanızı sağlayan bir özellik vardır, bu, cüzdanı başlattıktan sonra yazılması gereken 24 kelimelik bir anımsatıcı kodu oluşturarak yapılır. Bu tohum değerlidir, iki kağıda 12 kelime yazmanız ve kimsenin yerini bilmesine izin vermeden ayrı olarak saklamanız tavsiye edilir.

Cüzdan adresi

M-cüzdan adresi, herkese açık olarak paylaşılabilen 34 karakterlik bir koddur. Bu, kripto para birimi göndermek ve almak için kullanılabilir. Özel anahtarlarla karıştırılmamak için, bir cüzdan adresi bir banka kartındaki sıralama kodu ve hesap numarası gibidir, kimse cüzdana sadece genel cüzdan adresiyle erişemez, sadece isterse para gönderebilir.

M-cüzdan adresleri blok kaşiflerde de aranabilir. Bir cüzdan adresi girildiğinde, cüzdanın gönderdiği ve aldığı her işlem, kullanıcıların madeni paraların geçmişini ve kaç cüzdanı geçtiklerini değerlendirebilecek.

Güvenlik

Özel anahtarları ve anımsatıcı kodlarını güvenli bir şekilde saklamanın yanı sıra, kripto para biriminin çalınma potansiyeli olmadan cüzdanlarda saklanmasını sağlayan çeşitli uygulanan güvenlik yönleri vardır. Örneğin, iki faktörlü kimlik doğrulamanın ayarlanması, bir cüzdanın yalnızca Google Authenticator gibi bir uygulama ile birlikte kullanıldığında erişilmesi anlamına gelir; bu, her 30 saniyede bir benzersiz kod oluşturur. Bu, bir kullanıcının özel anahtarlarına bir şekilde erişimi olsa bile, hiç kimsenin, kodu yazmadan cüzdana erişememesini sağlar.

Trezor ve Ledger S gibi donanım cüzdanları şüphesiz en güvenli seçeneklerdir. Özel anahtarlar hiçbir zaman cihazdan dışa aktarılmaz ve tamamen hacklenemez. Bir kullanıcının varlıkları aktarabilmesinin tek yolu, cihazı ellerine alarak ve işlemi manuel olarak onaylamaktır, bu sıkı pin numarası giriş işlemi ile birleştiğinde onu tamamen aşılmaz bir cihaz haline getirir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap