Kripto para madenciliği için en iyi GPU’lar?

 Kripto para madenciliği için en iyi GPU’lar?

Bitcoin’in 2017’deki olağanüstü yükselişinden bu yana, birçok insan kripto para birimi eylemine nasıl girebileceklerini merak ediyor. Devrime dahil olmanın bir yolu, kripto para madenciliği yapmaktır.

Bununla birlikte, madenciliğe başlamadan önce, önce temel bilgileri bilmeniz ve ekipmanı almanız gerekir. Bu kılavuzda, kripto para biriminde madencilik yapmak için kullanabileceğiniz en iyi GPU’lardan bazılarını ele alacağız.

GPU, ‘Grafik İşlem Birimi’ anlamına gelir. Bir süre için, GPU’lar madencilik alanında inanılmaz derecede popülerdi. Günümüzde, Uygulamaya Özgü Entegre Devreler (ASIC’ler), Bitcoin madenciliğinde giderek artan miktarda gücü ele almada daha iyi oldukları için daha verimli Bitcoin madenciliği için kullanılmaktadır. Bununla birlikte, birçok popüler kripto para birimi hala Ethereum gibi GPU’ları kullanmaktadır . Bu, Bitcoin’i GPU’larla madencilik yapmak için mücadele edebileceğiniz anlamına gelirken, kullanımı daha az güç gerektirdikleri ve ASIC’lerden çok daha ucuz oldukları için yeni başlayanlar için daha popülerdir ve yine de çok sayıda altcoin’i verimli bir şekilde çıkarmak için kullanılabilirler.

Kripto para madenciliği nedir?

Madencilik , bir blok zincirine başarılı bir şekilde bir kripto para birimi işlemi eklemek için bir bulmaca görevi gören matematiksel algoritmaları çözme işlemidir. Şeffaflık, bu alandaki en hayati unsurlardan biridir, bu nedenle bir blok zincirinde kaydedilen meşru işlemler önemlidir. Bir işlem gerçekleştiğinde, bu belirteç ağındaki herkese yayınlanır. Bu, madencilere yapılacak iş olduğunu bildirir.

Madenciler daha sonra bir ‘dijital muhasebeci’ rolünü oynamak ve işlemleri blok zincirine eklemek için bulmacaları çözmeye başlayacaklar. Bu kripto para madenciliği sürecidir. Madencilerin bu işi tamamlamaları için teşvikler, işlemlerini kaydetmek isteyenler tarafından sunulan işlem ücreti ve blok ödülüdür. Başarılı madencilere işlerini tamamladıkları için bir blok ödül verilir. Örneğin, Bitcoin’in mevcut blok ödülü 12.5 Bitcoin, Ethereum’un ödülü ise 3 Eter.

Farklı kripto para birimlerinin işleyişleri için farklı algoritmalar vardır ve bu nedenle, bir madencilik görevine başlamadan önce doğru araştırmayı yapmanızı sağlamak önemlidir.

Madenciliğe başlamak için neye ihtiyacınız var?

 • Bozuk para cüzdanı veya özel veritabanı
 • Ücretsiz bir madencilik yazılım paketi
 • Çevrimiçi bir maden havuzuna üyelik
 • Tam zamanlı, yüksek hızlı internet bağlantısı
 • Donanımınızı ayarlayabileceğiniz bir konum
 • Güçlü bir işlemciyle madencilik için tasarlanmış bir masaüstü bilgisayar
 • Aşırı ısınmaması için bilgisayarınıza soğuk hava üfleyen bir ev fanı
 • Özel bir işleme cihazı

 

Doğru madencilik donanımının veya genel madencilik stratejilerinin nasıl seçileceğine ilişkin kılavuzlar için sağlanan bağlantıları tıklayın.

Piyasadaki en iyi GPU’lar

 • Nvidia GeForce GTX 1070 : Oyun meraklıları bu popüler grafik kartını tanıyabilir, ancak bu GPU sadece oyun oynamak için iyi değildir. Aynı zamanda mükemmel bir madencilik GPU’sudur. GTX 1070, fazla güç kullanmadan 30 mh / s’lik yüksek bir karma oranını yönetebilir. Bu özellikle madencilikte kullanışlıdır, çünkü süreç çok fazla güç tüketimi içerir, bu nedenle çok fazla güç tüketmeyen bir GPU idealdir. Yine de bu GPU ucuz değil. Ancak uzun vadeli bir yatırım olarak iyi bir seçim olabilir.
 • AMD Radeon RX580 : Bu, kripto madenciliği dışında bir hane adı olan bir başka popüler ürün. Bu canavar 29 mh / s hızda saat hızına sahip GTX 1070’ten daha düşük bir hash oranına sahiptir, ancak düşük elektrik tüketimini korur ve GTX 1070’ten çok daha ucuzdur. Ancak, bunu optimize etmek için ayarlarını değiştirmenizi gerektirir. madencilik ve stok, en azından GTX 1070’e kıyasla, son zamanlarda gittikçe azaldı.
 • Nvidia GTX 1080 Ti : 1070 piyasadaki en iyilerden biriyse, daha yeni GTX 1080 Ti ‘Tanrı Katmanı’ olarak kabul edilebilir. Belki de kripto madenciliği için şimdiye kadarki en iyi GPU’lardan biridir. Video oyunları dünyasında 4K oyun grafik kartı görevi görür, ancak madencilik için 1080 Ti etkileyici 36 mh / s değerine sahiptir. Etkileyici bir GPU’dan beklediğiniz gibi, fiyatı ve güç tüketimi, daha az GPU’lara kıyasla önemli ölçüde daha yüksektir.
 • AMD Radeon RX Vega 56 : 1080 Ti gibi bu AMD ürünü de eski RX580’e kıyasla daha yeni ve daha güçlü bir GPU’dur. RX Vega 56 için hash oranının 35-40 mh / s arasında olduğu bildirilmektedir, ancak oldukça büyük miktarda güç tüketmektedir. 7/24 madencilik yapmak isteyenler için makul bir üründür. 1080 Ti’den daha ucuzdur, ancak bir tane elde etmek de zordur.

Anahtar terimler

 • Karma hızı : Bir madencinin, istenen belirteç için madencilik yapan bir matematik algoritmasını çözmek için kullandığı güç miktarını ifade eder.
 • Güç tüketimi : Güç tüketimi , madencilik donanımının çalışırken ne kadar elektrik kullanacağını kullanıcıya bildirir. Güç tüketimi Watt cinsinden ölçülür. Çok fazla güç kullanmaktan kaçınmak için düşük miktarda Watt kullanan bir donanım bulmak isteyeceksiniz.
 • Enerji verimliliği : Bu Joule cinsinden ölçülür. Güç tüketimine benzer şekilde, madencinin kullandığı enerji miktarı ne kadar düşükse o kadar iyidir. Örneğin, Joule sayısı düşükse, madencinin aynı miktarda iş çıkarırken daha az güç tüketeceğini öne sürüyor.
 • ALU : Bu, Aritmetik-Mantık Birimi anlamına gelir ve bir bilgisayar işlemcisinin bilgisayar komut sözcüklerinde işlenenler üzerinde aritmetik ve mantık işlemleri yürüten kısmını ifade eder. Bu nedenle, işlemcinin kripto madenciliği için matematiksel algoritmaları çözen kısmıdır.

Tahmin edebileceğiniz gibi, GPU pazarına Nvidia ve AMD hakimdir. Genel olarak AMD, daha düşük bir saat hızında çalışan daha fazla ALU ekleyerek tipik olarak daha hızlı ürünler üretir ve GPU’larından daha iyi performans oranları elde eder. Bununla birlikte, Nvidia daha güçlü olan daha karmaşık ALU’ları kullanır. Dikkate değer başka bir şey, örneğin Bitcoin’in bir SHA-256 şifreleme algoritması kullanması ve AMD ürünlerinin SHA-256 karma kullanarak madencilik için sadece tek bir donanım talimatına ihtiyacı vardır, oysa Nvidia’nın üçüne ihtiyacı vardır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap