Kripto Piyasası Tasfiyelerde 440 Milyon Dolar Tutarken Bitcoin Fiyatı 40.000 Doların Altına Düştü

 Kripto Piyasası Tasfiyelerde 440 Milyon Dolar Tutarken Bitcoin Fiyatı 40.000 Doların Altına Düştü

Bitcoin son 24 saatte %15 düştü ve Mart ortasından bu yana ilk kez 40.000 doların altına düştü. Bu arada, Ethereum %14 düştü ve 22 Mart’tan bu yana ilk kez 3.000 dolar seviyesinin altına geriledi.

Coingecko verilerine göre BTC, yazı yazılırken 39.783 dolardan işlem görürken Ether (ETH) 2.978,54 dolara düştü.

Yatırımcılar, diğer faktörlerin yanı sıra, artan faiz oranları, hızla yükselen enflasyon ve Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonucunda küresel ticaretin kesintiye uğraması ihtimalini tartıyorlar.

Önerilen Okuma | Fiyatlar 43.000 Doları Geri Almakta Zorlanırken Bitcoin İçin Sırada Ne Var?

Bitcoin Aylık En Düşük Seviyeye Çekildi

ABD Federal Rezervi tarafından daha fazla faiz artırımı tehdidiyle karşı karşıya kalan Bitcoin, hisse senetleriyle birlikte aylık en düşük seviyesine düşüyor. Bunun sonucunda yüz milyonlarca dolarlık tasfiye meydana geldi.

Piyasa uzmanları, merkez bankasının bilanço indirimlerinin hisse senetleri ve risk varlıkları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturduğuna ve Bitcoin’in potansiyel olarak cazibesini kaybettiğine inanıyor.

Decentrader kurucu ortağı filbfilb, Fed’in eyleminin “önümüzdeki aylarda” BTC fiyat eğilimi üzerinde bir etkisi olacağını belirterek, bu şiddetli rüzgarlarla aynı fikirde.

Spekülatif Varlıklara Daha Az Maruz Kalma

Yatırımcılar, enflasyon ve yavaşlayan ekonomik kalkınma konusundaki korkulara yanıt olarak hisse senetleri ve kripto para birimleri gibi spekülatif varlıklara maruz kalmalarını azaltıyor gibi görünüyor.

Ek olarak, 10 yıllık Hazine getirisi Salı günü %2.77 ile üç yılın yeni zirvesine çıkarak yüksek fiyatlı teknoloji hisselerinin bugünkü değerini düşürdü.

Genellikle diğer kripto para birimlerinin fiyatlandırmasıyla makul bir şekilde bağlantılı olan Bitcoin, son zamanlarda hisse senedi fiyatlarıyla daha fazla ilişkili hale geldi.

Hafta sonu grafiğinde BTC toplam piyasa değeri 765,42 milyar dolar | Kaynak: TradingView.com

Önerilen Okuma | Miami Etkinliğinden Gelen Coşku Fışkırırken Bitcoin Fiyatı 42.000 Doların Altında Geri Çekiliyor

Geçen ay, kripto para birimi varlığının S&P 500 ile fiyat korelasyonu 0,50’a ulaştı; -1, birbirlerine tamamen zıt hareket ettiklerini ve 1, mükemmel bir senkronizasyon içinde hareket ettiklerini gösteriyor.

Arcane Research verilerine göre, Ekim 2020’den bu yana en yüksek oran oldu.

Bitcoin odaklı bir varlık yöneticisi olan Nydig, yatırımcılara bir notta şunları kaydetti:

“Bitcoin yatırımcıları artan faiz oranları ve daha sıkı parasal koşullar olasılığı konusunda endişelenmeye devam ediyor.”

Yaklaşan Kripto Erimesi

Pazar günü, BitMEX kurucusu Arthur Hayes, “yaklaşan bir kripto katliamı” konusunda uyardı ve hem Bitcoin hem de Ether’in çok daha fazla düşmeye devam edeceğini öngördü.

Milyarder yatırım bankacısı-kripto patronu, Bitcoin ve Ether’in “Fed hareket etmeden çok önce dibe vuracağını” ve sıkılaştırma politikalarında rotayı tersine çevireceğini tahmin etti.

Hayes, önde gelen iki kripto para biriminin Haziran ayı sonuna kadar 30.000 dolar ve 2.500 dolar seviyelerine ulaşacağını tahmin ediyordu.

24 saat içinde Coinglass, daha geniş kripto pazarında kabaca 440 milyon doların tasfiye edildiğini bildirdi. Bu, 140.000’den fazla işlemin toplamıdır ve bunlardan biri tek bir işlemde 10 milyon dolarlık kayıpla sonuçlandı.

Medium’dan öne çıkan resim, grafikten TradingView.com


Yorum Yap