Kripto Şimdi Hindistan’da Yasal Mı?

Blockchain savunucuları, son Hindistan Yüksek Mahkemesi’nin kripto yanlısı kararını evlat edinme ve geliştirme için bir dönüm noktası olarak selamladı. Şimdi, Hindistan’ın kripto para birimini hızlı bir şekilde benimsemesi için fren yapmaya çalışan yeni güçler ortaya çıkıyor.

MAHKEME KURALLARI SORUNU TAMAMEN ÇÖZMEZ

The Economic Times of India, bankaların kripto borsalarıyla uğraşmasını yasaklayan bir Royal Bank of India (RBI) genelgesini bozan mahkeme kararının arkasındaki ayrıntıları özetleyen bir makale yayınladı. Yazar, mahkemenin kripto para birimini açıkça desteklemediğine dikkat çekiyor. Daha ziyade, Kripto para etkinliğine karşı açık bir yasa olmadığı için RBI’nın yetkisini aştığı sonucuna varmıştır. Dolayısıyla, hükümet böyle bir yasa çıkarsa, kripto bir kez daha kısıtlanabilir.

Times böyle bir yasayı gerektiriyor. Times, özellikle bankaların beş yıl boyunca kripto para birimi ile uğraşmasını yasaklayan bir yasayı savunuyor. Bu nedenle, bazıları bu konunun kapalı olduğunu düşünebilse de, Hindistan’daki kripto para biriminin yasal statüsü yerleşmekten uzaktır. Geçen yılın sonunda Parlamento’da blockchain varlıklarını tamamen yasaklayacak bir taslak yasa tasarısı getirildi, ancak erken sona erdi. Benzer faturalar neredeyse kesinlikle tekrar ortaya çıkacak.

Şimdi Hindistan yüksek mahkemesi kripto kullanımına kapı açtığına göre, kripto endüstrisinin ülkeyi milletvekillerine vermesi gerekecek. Dünyanın dört bir yanındaki milletvekillerinin bu yeni varlık sınıfına yönelme eğilimi göz önüne alındığında, görev kolay olmayacak.

KRİPTO REGÜLATÖRLERLE ADRESLENMELİDİR

Hindistan, dünya çapında blok zinciri varlıkları için uygun yönergeler geliştirmeye çalışan ulusların sadece bir örneğidir. Küresel liderler kripto para kabulünü görmezden gelmeyi giderek zorlaştırıyor ve şimdi sessiz kalırlarsa mahkemelerin devreye gireceğini anlıyorlar.

Milletvekilleri arasında kripto para birimi için olumsuz düşünce olmamasına rağmen, yasaklanması imkansız olacak. Aslında, kripto karşıtı yasaların sadece mahkemelerden değil, aynı zamanda eski finansal alanlardan da düşmanlık yaşaması muhtemeldir.Örneğin Hindistan’da, RBI yasağı bankaların öfkesini kazandı çünkü sınır ötesi transferleri için blockchain kullanmalarını da yasakladı.

Dolayısıyla, blockchain devrimi ilerledikçe, düzenleyicilerin kripto para biriminin meşruiyetini bir varlık sınıfı olarak kabul etmekten başka seçeneği olmayacak. Kullanımını mevzuat yoluyla engelleme girişimi nihayetinde başarısız olacaktır ve muhtemelen bu yolu seçen herhangi bir milleti geri çekecektir.

Yazar : Nilhan TUNC

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Kripto Haberleri için Abone Ol

Bitcoin haberleri, Altcoin, Blockchain ve son dakika güncel haberler'e abone olun!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Son Eklenen Haberler

Okex’den 15 Usdt Kazandıran Kampanya Okex Kayıt Ol...

0
24 Ağustos günü duyurduğumuz OKEx kampanyamızda ilk aşama geride kaldı arkadaşlar. İlk 10 gün boyunca tüm şartları eksiksiz yerine getiren kişilerin ödülleri de sırasıyla...

OKEX Kullanım Rehberi