Madencilik Havuzu nedir?

 Madencilik Havuzu nedir?

Bir kripto para birimi işlemi her yapıldığında, hem bilginin gerçekliğini sağlamaktan hem de blok zincirini işlemle güncellemekten bir kripto para madencisi sorumludur. Madencilik sürecinin kendisi, hesaplamalı olarak karmaşık matematiksel problemleri çözmek için uygun yazılımı çalıştıran bir işlemci tarafından tamamlanır. Madencilik havuzu, madencilere işleme çabası için tutarlı bir paylaşılan ödül şansı sunar.

Blok ödülü ve rekabet açıklandı

Her blok tamamlandığında, sorunu çözen madenciye bir blok ödülü ödenir. Bireysel olarak bu blok ödülünü alma şansı çok düşük olmasına rağmen, ödül çok yüksek olacaktır. Diğer madencilerle çalışarak, havuzdaki madencilerden birinin bir blok zincirini çözme şansı, bir kişinin bir blok zincirini çözme şansından çok daha yüksektir.

Madencilik havuzları, madencilik zorluğu, bir solo madencinin blok oluşturmak için aylar veya yıllar alabileceği ölçüde arttığında başladı. Kripto paraların değeri arttıkça, sektöre daha fazla madenci çekildi, rekabet arttı ve madenciliğin zorluğu arttı.

Blok zincirine eklenen tüm yeni bloklar bir iş kanıtı (PoW) içermelidir. PoW, bir servis talebinde bulunan bir işin gerekliliğidir. Bu durumda madencilerin işlem süresi işlemcileri tarafından harcanır. Bitcoin durumunda, madenciliğin zorluğu her 2.016 blokta bir ayarlanır ve madencilik çabasına daha fazla madencinin çekilmesiyle PoW artar. Böylece rekabet ve zorluk (işlem gücü açısından) artar, ödülleri almayı zorlaştırır.

Bir havuzda bloklar daha hızlı üretilebilir ve madenciler blok ödülünün bir kısmını tutarlı bir şekilde alabilirler. Bu nedenle, bir havuzda şanslı madencilik elde etmek için yıllarca beklemek yerine, işleme çabası için tutarlı ortak ödül verebilir.

Madencilik havuzu nasıl seçilir?

Web’de kolayca bulunabilen çok çeşitli madencilik havuzları bulunmaktadır. Çoğunluk Çin’de yerleşiktir, ancak her ülkede bulunabilirler. Daha ucuz enerji maliyetleri potansiyeli bulunan ülkelerde daha fazla sayıda havuz bulunmaktadır (bu nedenle çalışan işlemcilerin maliyetinin azaltılması madencilik operasyonunun karlılığını arttırmaktadır).

Bir havuz seçerken, ödül yönteminin ne olduğu gibi dikkate alınması gereken birkaç soru vardır; para çekmek için alınan ücretler; bir blokun ne sıklıkta çıkarıldığı; havuz ne kadar kararlı ve para çekmek ne kadar kolay.

Madencilik havuzu ödül yöntemleri

Havuzlar madencileri farklı ödüllendirir. Bunlar en yaygın yöntemler

Hisse Başına Ödeme (PPS)

Ödül yöntemi, madenciye madencilik çabasına katkılarından dolayı anında ve garantili bir ödeme sunar. Madenciler havuzun mevcut bakiyesinden ödenir ve ödemelerini hemen çekebilirler. Bu yöntemin ana avantajı, madenciler için ödemede mümkün olan en az varyansa izin vermesidir. Başka bir avantaj (madenciye), riski havuzun operatörüne aktarmasıdır

Orantılı

Oransal sistemler, madencilere katkılarına göre hisse vererek çalışır. Havuz sonunda bir blok mayınladığında, her madenci, elde edilen hisse sayısına göre ödülün bir payını alır.

Son N hisse başına ödeme (PPLNS)

PPLNS yöntemi orantılıdır, ancak madencinin ödülü, son turdaki tüm hisseler yerine son N hissesine göre hesaplanır. Genellikle bir tur sırasında gönderilen hisse miktarı (1 blok bulmak için geçen süre) şans nedeniyle değişkendir. PPLNS kapsamında, yuvarlak sınırlar tarafından sınırlandırılmayan sabit bir miktarda hisseyi dikkate alır.Bu nedenle, tur kısa olsaydı tüm madenciler daha fazla kar elde eder ve bunun tersi de geçerlidir.

Geometrik

Geometrik yöntem, gönderilen her bir hissenin yaşına göre bir puan aldığı “puana dayalı” bir sisteme dayanmaktadır. Blok ödül, puanlarına göre katılımcılar arasında paylaştırılır. Her yeni hisse için verilen puan, göreceli olarak var olan puana ve gelecekteki hisselerin skoruna göre her zaman aynıdır. Bu, turun başında veya sonunda madenciliğin avantajı olmadığı anlamına gelir. Bu, madencilerin mevcut turda avantajlı bir zamanda katılarak sistemi oynamaya çalışarak bir havuzdan diğerine atlamasını önler.

Çok Borulu Madencilik

Madenciliğin karlılığı, bir dizi faktöre bağlı olarak farklı kripto para birimleri arasında değişecektir – paranın kendisinin değeri, madencilik çabasına katılan madencilerin sayısı, bir blok madenciliği için harcanan süre vb. Bir multipool, o anda hangi madalyonun benim için en karlı olduğunu değerlendiren ve hesaplayan farklı para birimleri arasında geçiş yapacaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap