Makroekonomik ve Jeopolitik Kaygı Sürdükçe Bitcoin Kaymaya Devam Ediyor

 Makroekonomik ve Jeopolitik Kaygı Sürdükçe Bitcoin Kaymaya Devam Ediyor

Bitcoin, Çarşamba günkü 41.500 $ kritik direnç seviyesinin üzerinde geç bir artışın ardından Cuma günü 39.714,69 $ ‘a kadar düştü. Tüccarlar kendilerini uzun Paskalya hafta sonu için hazırlarken BTC düştü.

Dünyanın en çok aranan dijital varlığı olan Bitcoin, dört ayın en yüksek seviyesi olan iki haftanın en yüksek seviyesi olan 48.220 $’dan yaklaşık 10.000 $ düştü.

Bununla birlikte, haftalarca süren geri çekilmelerin ardından, piyasa analistleri, boğaların fiyatları bir kez daha yükseltmeye çalışmasıyla birlikte 39.300$’da istikrarlı bir taban belirledi gibi görünüyor.

İlgili Makale | Kripto Piyasası Tasfiyelerde 440 Milyon Dolar Tutarken Bitcoin Fiyatı 40.000 Doların Altına Düştü

Bitcoin Baskıyı Hissediyor

Makroekonomik ve jeopolitik kaygılar, bazı yatırımcıları uzak tutarak oyalandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında Ukrayna ile barış görüşmelerinin çıkmaza girdiğini söyledi.

Putin ayrıca Rusya’nın “askeri harekâtının” süresiz olarak devam edeceğine söz verdi.

Teknik düzeyde, Bitcoin’in 200 günlük hareketli ortalaması, son boğa koşusunu önemli ölçüde engelledi ve büyük bir fiyat düşüşüne neden oldu.

Ayılar şu anda piyasayı kontrol ediyor ve fiyat hızla düşüyor, bu da 50 günlük ve 100 günlük hareketli ortalamaların altında bir kırılmaya neden oluyor.

37 bin dolar ve 34 bin dolar talep bölgeleri, bir sonraki Bitcoin desteği seviyelerini temsil ediyor. Fiyat kısa vadeli önemli destek seviyesini 37 bin dolar civarında tutarsa, 45 bin dolardaki önemli direnç seviyesine doğru tırmanışına devam edebilir.

Günlük grafikte BTC toplam piyasa değeri 752.41 milyar dolar | Kaynak: TradingView.com

BTC 33 Bin Dolara Dokunabilir

Bu seviye korunmazsa, Bitcoin’in bir sonraki durağı 33 bin dolarlık önemli talep bölgesi olabilir.

Bitcoin geçen hafta %15’ten fazla kaybetti ve bir göstergenin piyasanın “şiddetli bir endişe” dönemine girdiğini ilan etmesine neden oldu.

Fiyat düşüşü, jeopolitik krizler ve ABD Merkez Bankası’nın para politikasını sıkılaştırma olasılığı üzerindeki belirsizliğin tetiklediği küresel finans piyasalarında daha geniş bir gerileme bağlamında meydana geliyor.

İlgili Makale | Miami Etkinliğinden Gelen Coşku Fışkırırken Bitcoin Fiyatı 42.000 Doların Altında Geri Çekiliyor

Gelecek Hala Parlak Görünüyor

Bitcoin’in mevcut kasvetli performansına rağmen, önde gelen bir tüccar, kripto para biriminin fiyatının önümüzdeki iki yıl içinde potansiyel olarak iki katına çıkabileceğine inanıyor.

Peter Brandt, uzun süredir Bitcoin destekçisi olan Tuur Demeester’ın tweetine yanıt olarak bir tahminde bulundu.

İkincisine göre, uzun konsolidasyon dönemlerinin ardından Bitcoin, “bu dünyada başka hiçbir şeye benzemeyen” bir şekilde patlama eğilimindedir.

Brandt’in tahminlerine göre, Bitcoin iki yıl içinde değerini ikiye katlayabilir veya uzun bir süre boyunca yatay ticaret çizgisini sürdürebilir.

Tecrübeli bir tüccar daha önce, önceki piyasa döngülerinin nasıl geliştiğine bağlı olarak Bitcoin’in bir sonraki “roket aşamasının” 2024’te başlayacağını tahmin etmişti.

DataDriveInvestor’dan öne çıkan görüntü, grafikten TradingView.com


Yorum Yap