Merkezileştirilmiş ve Merkezi Olmayan Borsaların Faydaları

 Merkezileştirilmiş ve Merkezi Olmayan Borsaların Faydaları

Kripto para birimleri satın almak veya satmak genellikle borsalarla veya diğer bir deyişle çoğu kripto ticaretinin gerçekleştiği dijital pazar yerleriyle başlar. Örneğin, önde gelen bir merkezi borsa (CEX) olan Binance, 24.27 milyar doların üzerinde günlük hacimlerde. Benzer şekilde, UniSwap, dünyanın en büyük merkezi olmayan borsasıdır (DEX). 7.25 milyar dolar Toplam Değer Kilitli (TVL) içinde.

Merkezi borsalar artık pazar hakimiyetini elinde tutarken, merkezi olmayan borsalar artan hacimlerle güçlü rekabet sağlıyor. Hem CEX’ler hem de DEX’ler kripto işlemlerini kolaylaştırsalar da güvenlik, maliyet ve şeffaflık açısından büyük farklılıklar gösterirler. Aslında, hem CEX’ler hem de DEX’ler, bu makalede tartışıldığı gibi, onları benzersiz kılan kendi avantajlarına sahiptir.

Merkezi Borsalar

CEX’ler genellikle blok zinciri teknolojisinin ruhuna aykırıdır, ancak aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç önemli avantaj da sunarlar:

Likidite

Merkezi borsalar, hızlı para yatırma ve çekme işlemlerine izin vermek için yeterli varlığı el altında tutar. Böylece, diyelim ki BTC’sini USD ile değiştirmek isteyen herkes, bunu bir CEX’te anında yapabilir. Likidite aslında bir CEX’in kozu, bu yüzden tüketicilere minimum kayma ile yüksek hızlı işlemler sağlamak için çok yatırım yapıyorlar.

blokfinexörneğin, 500’den fazla kripto varlığı için derin likidite ile son derece güvenli ve sağlam bir değişim sunar.

Düzenleme

Çoğu CEX, istikrarlarını ve yeterliliklerini finansal düzenleyicilere gösteren birkaç ülkede faaliyet izinleri arar. Ayrıca yatırımcı koruma önlemlerini takip eder ve müşterilere işlemlerin geri döndürülemez yapısıyla ilgili risk uyarıları verirler. Bu, tüketiciler arasında güven oluşturarak platformu güvenle kullanmalarını sağlar.

Kullanımı kolay

CEX’ler genellikle kullanıcı dostu arayüzler sunar, bu da kripto ticaretini her zaman çok basit hale getirir. Ayrıca, saklama ve emirlerin tümü merkezi olduğundan, kullanıcıların işlemleri saniyeler içinde ayarlamasına olanak tanır ve bu da onları büyük işlemler için gidilecek bir yer haline getirir.

blokfinex kripto ticareti için kullanımı kolay bir arayüz sunan böyle bir borsadır. Platform, yatırımcıların kayma olmadan ve sadece birkaç tıklamayla büyük hacimlerde alım/satım yapmalarına olanak tanır.

Merkezi Olmayan Borsalar

DEX’leri çalıştırmak, bir uygulamadaki gelişmiş ayarları açmak gibidir. Kullanıcılara fonları üzerinde tam şeffaflık sağlayarak açık kaynaklı, güvenilmez ve izinsiz bir şekilde çalışırlar.

Ayrıca, aşağıdakiler dahil olmak üzere en iyi avantajlardan bazılarını da getiriyorlar:

Mahremiyet

DEX’ler, işe alım sırasında genellikle hassas bilgiler aramazlar. Başka bir deyişle, DEX’ler KYC (Müşterinizi Tanıyın) gibi prosedürleri uygulamaz. Cüzdanlardan işlemlere kadar her şey anonimdir ve bu da en üst düzeyde gizlilik sağlar.

Varlıkların Kendi Kendine Saklanması

DeFi’deki temel kural şudur—anahtarlarınız değil, kriptolarınız değil. DEX’ler bu ilkeye bağlı kalır ve gözaltına alınmaz, kullanıcıların kendi kendini gözetim altına almalarını sağlar. Basit bir ifadeyle, DEX kullanıcıları özel anahtarları üzerinde kontrolü elinde tutar ve böylece varlıklarının gerçek mülkiyetinin keyfini çıkarır.

Daha Düşük İşlem Ücretleri

Merkezi Olmayan Borsalar, aracıları dahil etme ihtiyacını ortadan kaldırarak genel olarak daha ucuz işlemlere neden olur. Çoğu DEX şu anda Ethereum üzerinde çalışıyor ve bu da zaman zaman yüksek gaz ücretlerine yol açıyor.

Bununla birlikte, blok zincirler, son kullanıcılar için ihmal edilebilir ücretler sağlamak için hızla yenilikçi çözümlerdir. Örneğin, 100.000 ABD Doları değerinde bir işlem, Polygon Network’te yalnızca birkaç dolara mal olur.

Ne seçeceksin?

İhtiyaç ve taleplerine göre hangi santrali kullanacağını seçmek tamamen kullanıcıya kalmıştır. CEX’ler, öncelikli olarak kolaylık arayan ve kendi kendini velayet konusunda rahat olmayanlar için idealdir. Ve benzeri platformlar blokfinex kripto ticareti yaparken maksimum kolaylık sağlayan en iyi bahistir. Ancak, tamamen mahremiyet ve fonlarınızın mülkiyeti için iseniz, DEX’ler gidilecek yol olabilir.

Bu notta, hem CEX’ler hem de DEX’ler kendi paylarına sahiptir ve birini diğerinden daha iyi olarak adlandırmak saflık olur. Farklı amaçları yerine getirirler ve bu nedenle farklı koşullar altındaki kullanıcılarla ilgilidir. Ve birlikte, daha geniş blok zinciri-kripto para birimi alanını kolaylaştırarak süreçte benimsemeyi artırırlar.


Yorum Yap