MicroStrategy, 2022’nin İlk Çeyreğinde Bitcoin Holdinglerinden 170 Milyon Dolarlık Bir Değer Kaybı Kaybı Kaydetti ⋆ ZyCrypto

 MicroStrategy, 2022’nin İlk Çeyreğinde Bitcoin Holdinglerinden 170 Milyon Dolarlık Bir Değer Kaybı Kaybı Kaydetti ⋆ ZyCrypto

Reklam &nbsp &nbsp

129.218 BTC güçlü hazineye sahip halka açık şirket MicroStrategy, Salı günü Q1 2022 kazanç raporunu yayınladı.

Bitcoin istifleme yazılım şirketi, son çeyrekte BTC yatırımında 170,1 milyon dolarlık değer düşüklüğü ücreti bildirdi.

MicroStrategy, 1. Çeyrekte Bitcoin Değer Düşüklüğü Ücretlerine 170 Milyon Dolar Kaybetti

MicroStrategy’nin en son finansal sonuçlarına göre şirket, 170,1 milyon dolarlık bir dijital varlık değer düşüklüğü ücreti aldı. Bu, 2021’in dördüncü çeyreğindeki 146.6 milyon dolardan önemli ölçüde daha yüksek.

Muhasebe dilinde, bir “değer düşüklüğü ücreti”, sabit bir varlığın geri kazanılabilir değerinde tanınan bir azalmayı tanımlamak için verilen bir rakamdır. Kripto gibi değişken varlıklar söz konusu olduğunda, fiyat düştüğünde indirimler gerçekleşir. Başka bir deyişle, kripto varlıkların değeri maliyetleri üzerinden kaydedilmeli ve değerleri düşerse ayarlanmalıdır. Ancak fiyat fırlarsa, bu yansıtılmaz ve kripto varlıklarınızın değeri arttığı için şirketinizin artık daha değerli olduğunu iddia edemezsiniz.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başvurusunda, MicroStrategy, 31 Mart 2022’de, bitcoin varlıklarının defter değerinin 2.896 milyar dolar olduğunu ve satın alma işleminden bu yana 1.071 milyar dolarlık toplam değer düşüklüğü zararına işaret ettiğini açıkladı.

Reklam &nbsp &nbsp

Şirketin bildirdiğine göre, MicroStrategy’nin şu anda hazinede tutulan bitcoinleri 3.967 milyar dolara satın alındı ​​ve bu da yaklaşık 30.700 dolarlık bir bitcoin başına ortalama maliyeti yansıtıyor. Özellikle, bu değer yaklaşık 38.900$’lık mevcut piyasa fiyatının altında ve aynı zamanda bu yılın en düşük fiyatı olan 33.000$’ın oldukça altında.

MicroStrategy, BTC Holdinglerini Gizlice Satıyor Gibi Görünmüyor

MicroStrategy, Ağustos 2020’de pandemi kaynaklı ekonomik çalkantı sırasında Bitcoin’i ABD doları yerine bir hazine koruması olarak kullanmak için satın almaya başladı.

İki yıla yakın bir süredir, iş zekası firmasının CEO’su ve başkanı Michael Saylor, daha fazla Bitcoin elde etmek için likidite elde etmek için dönüştürülebilir kıdemli notlar sunmak ve ortak bir hisse senedi teklifini sunmak da dahil olmak üzere birkaç maceralı adım attı.

Saylor ayrıca bitcoin’in vokal yardımcısı oldu ve konumunu sürekli olarak küresel izleyicilere ulaşmak için kullanıyor. En son olarak şirketi, MicroStrategy’nin teminat hesabında tutulan BTC’nin belirli bir bölümü tarafından desteklenen kripto para ödeme sağlayıcısı Silvergate’den 200 milyon doların üzerinde sadece faizli bir kredi aldı. Bu kredi, şirketin potansiyel olarak daha fazla bitcoin satın almasına yardımcı olacak.

Bununla birlikte, Saylor’un bitcoinleri sessizce terk ettiğine ve önümüzdeki 100 yıl boyunca zulalarını elinde tutacağına dair iddialarının yanıltıcı olduğuna dair iddialar var. Raporlar, Saylor’un aslında 8.000’den fazla BTC sattığını iddia etti.

CEO, bitcoin dampingine ilişkin bu iddiaları reddetti. Üstelik son kazanç raporu da iddiaların doğru olmadığını gösteriyor. Ancak, kendisini fiilen bir Bitcoin fonuna dönüştüren Virginia merkezli şirket, holdinglerinde meydana gelen kayıplar göz önüne alındığında, kârlılığını artırmak için hissedarlardan satış baskısı görebilir. Yine de, Saylor’un yakın vadede öncü kripto para birimini satmayı planladığına dair bir işaret yok.

Saylor daha önce MicroStrategy’nin teminat olarak tahsis edilmeyen fonları verim elde etmek için kullanma fırsatlarını araştırdığını, ancak şirketin henüz herhangi bir plan taahhüt etmediğini açıklamıştı.


Yorum Yap