MicroStrategy’den Saylor, BTC 30 bin Doların Altında Mücadele Ederken “Bitcoin Fiyatı Daha Fazla Parası Olan Kişiler Tarafından Belirleniyor” diyor ⋆ ZyCrypto

 MicroStrategy’den Saylor, BTC 30 bin Doların Altında Mücadele Ederken “Bitcoin Fiyatı Daha Fazla Parası Olan Kişiler Tarafından Belirleniyor” diyor ⋆ ZyCrypto

Reklam &nbsp &nbsp

Bitcoin’in sıkıntıları, kripto varlığının fiyatı dün daha da düştükten sonra devam edecek gibi görünüyor ve bir noktada 27,194.41 dolardan işlem görüyor. Son gelişme, Bitcoin fiyatının 16 ayın en düşük seviyesine ulaştığını gördü. Uzmanlara göre devasa satış, Fed’in yaklaşan düzenlemeleri ve hakkında çok konuşulan UST depegging dahil olmak üzere çeşitli faktörlerin bir sonucu.

Çoğu zaman olduğu gibi, Bitcoin aşağı doğru yolculuk boyunca çoğu altcoini aldı. Bitcoin’in mevcut durumu, birçok teori, görüş ve tartışmayı açığa çıkaran finans sahnesinde sıcak bir konu haline geldi.

Milyarder işadamı ve MicroStrategy’nin kurucu ortağı Michael Saylor, Bitcoin fiyatının belirli bir grup insan tarafından kontrol edildiğini söyledi. “#Bitcoin fiyatını sizden daha fazla parası ve daha az bilgisi olanlar belirler. Zamanla onlar bilgiyi alacaklar ve sen parayı alacaksın” diye dün erken saatlerde tweet attı.

Bitcoin’in fiyatının özellikle varlıklı bazı kişiler tarafından etkilendiği fikri, dijital paranın finans dünyasına girmesinden bu yana kripto alanında dolaşıyor. Belirsizliği ve altında yatan teknoloji, Bitcoin’in yolculuğu boyunca bu şüpheleri körükledi ve son iki yılda kurumsal alıcıların akını ile daha da kötüleşti.

2021’in ilk aşamalarında, milyarlarca ulusal ve özel şirket Bitcoin havuzuna daldı ve büyük bir kısmını satın almaya başladı. MicroStrategy, Ağustos 2020’de BTC satın almaya başladığında kurumsal dalgayı başlatan şirketlerden biridir.

Reklam &nbsp &nbsp

BuyBitcoinWorldwide tarafından yayınlanan verilere göre, varlık yöneticileri, 30 Ağustos 2021 itibariyle, 70 milyar dolar değerinde toplam 1.476.568 BTC’ye sahipti ve o sırada 18.797.968 BTC olan madeni paranın dolaşımdaki arzının %7,85’ine eşdeğerdi. Harcamaya elbette iki şirket, Grayscale Investments ve MicroStrategy öncülük etti.

Grayscale, o zamanlar yaklaşık 31 milyar dolar değerinde 654.600 BTC’yi kontrol eden en iyi ticareti yapılabilen Bitcoin fonu Grayscale Bitcoin Trust’ın ihraççısı. Rapor ayrıca, 34 halka açık şirketin Bitcoin’i bilançolarında toplam 216.692 BTC ile tuttuğunu ve bunun yaklaşık yarısına MicroStrategy’nin sahip olduğu 10 milyar doların üzerinde olduğunu ortaya koydu. Tesla Inc, ayrıca yaklaşık 2,1 milyar dolar değerinde olan 43.000 BTC’nin hemen altında bulunuyordu.

Saylor’un sözleri olabilecek en kötü zamanda gelse de, bazı yatırımcılar zaten dolaşımda olan düşünceyi yeniden doğrulamak için onu kullanarak onunla ilgilendiler. Bitcoin fiyatının birkaç zengin kişi tarafından belirlendiğini kanıtlayacak herhangi bir kanıt bulunmamakla birlikte, piyasalarda artan balina aktivitesi görüldüğünde kripto para biriminin fiyatının etkilendiği durumlar olmuştur.

Tesla’nınki gibi bazı satın almalar da Bitcoin fiyatlarını etkiledi. Tesla’nın 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın aldığı haberinin ardından Bitcoin fiyatı %20’lik bir artış gördü. Saylor’un tweet’inin bir kısmı ayrıca bitcoin fiyatının geri döneceğini ve HODLer’ları ödüllendireceğini öne sürdü.


Yorum Yap