Nansen raporuna göre NFT pazarı kripto pazarından daha fazla büyüyor | CryptoSlate

 Nansen raporuna göre NFT pazarı kripto pazarından daha fazla büyüyor |  CryptoSlate

Bir blockchain veri analizi şirketi olan Nansen, kısa süre önce, karşılıksız tokenler (NFT’ler) üzerine üç aylık çalışmasını yayınladı. Analiz, NFT sektörünün 2025 yılına kadar 80 milyar dolarlık bir piyasa değerlemesi öngörerek kripto para piyasasının yıldan bugüne üstün performansını vurguladı.

NFT piyasası, bu yıl kripto para piyasasını geride bıraktı. Nansen 2022 Üç Aylık NFT RaporuETH’de yüzde 103,7 ve USD’de yüzde 82,1 getiri ile. Şubat 2022’nin sonunda çoğu varlık sınıfında küresel piyasalardaki düşüşe rağmen, NFT-500 Mart ayında önceki 30 gün içinde %5,9 değer kazandı.

Nansen raporuna göre, NFT’ler geçen yıldan beri kripto para biriminden daha iyi performans gösterdi

Raporu yazan Louisa Choe şunları söyledi: “NFT piyasası, ETH ile ifade edildiğinde yıllık %49,9’luk bir getiri ile kripto para piyasasında yıldan bugüne daha iyi performans göstermeye devam ediyor.”

Bu sektörlerin her birinin oynaklığı değişkenlik gösterir ve Nansen araştırmasına göre pazar büyüklüğüne göre sınıflandırılan Blue Chip NFT’ler en az değişkendir. Azuki, Clone X ve Doodles, diğer OpenSea listelerinde üst sıralarda yer alan derlemeler arasında Blue Chip olarak belirlenmiştir.

Nansen raporuna göre, mavi NFT’ler en az uçucu olanlardır.

Bunun nedeni büyük olasılıkla kripto dünyasında artan popülariteleri ve gelişim ve değer sicilleri nedeniyle uzun vadeli güçlü yatırımlar olarak kabul edilmeleridir.

Social-100 endeksinin bileşimi, yeniden dengelenmeden önce ve sonra çoğunlukla değişmeden kaldı. Ancak, Erişim ve Üyelik NFT’lerinin ve Yardımcı NFT’lerin oranında bir artış görüldü.

Sosyal NFT’ler, iyi bir büyüme gösteren “Erişim ve Üyelik” NFT’leri ile iyi performans gösterdi

ETH ile ölçüldüğünde, Social-100 endeksi bugüne kadar %49,9 artarken, USD ile ölçüldüğünde yüzde 37,5 arttı.

Erişim ve Üyelik NFT’leri ve Hizmet NFT’leri, sahiplerine belirli etkinliklere, ürünlere veya hizmetlere erişim sağlayan NFT’leri içerir. Örneğin, eğlence şirketi Mola 23 Mart’ta Mola Chill 2303 etkinliğini gerçekleştirdi. Katılımcılar, bilimkurgu temalı etkinliğe giriş yapabilmek için bir NFT şeklinde üyelik geçişleri satın almak zorunda kaldılar.

Bored Ape Yat Kulübü de düzenlenen buluşma etkinliği Yalnızca Bored Ape NFT’ye sahip kişilere özel olan Temmuz 2021’de. Sosyal kulüpler, erişim ve üyelik NFT’lerinin büyümesinin arkasındaki ana itici güçlerden biri olabilir.

Metaverse ve art NFT’ler ise araştırma tarafından NFT pazarının en değişken kısmı olarak kabul edildi. Nansen’e göre Metaverse bölümü, arazi ve emlak NFT’lerini, avatarları ve kamu hizmeti NFT’lerini içerir. Özellikle Decentraland veya The Sandbox gibi sanal araziler için fiyatlandırmayı değerlendirmek zor olabilir.

Değer değerlendirmesinin sübjektif yönü ve aynı zamanda sanatın biraz likit olmayan karakteri, sanat NFT’leri söz konusu olduğunda, değişkenliğine katkıda bulunur. Nansen, üretken sanatın genel olarak sanat NFT’lerinin en popüler bileşeni olduğunu ve Metaverse ile sanat piyasası oyuncularının çoğunluğunun “spekülatör” olduğunu gösterdi.

Nansen endeksleri ayrıca oyun endüstrisinin genel büyümesinin düşüşte olduğunu gösteriyor. Yüzde -24,4’lük bir düşüşle Gaming-50 endeksi, araştırmaya dahil edilen tüm NFT nişlerinden en çok düşeni yaptı.

Gaming-50 endeksi, tüm NFT endeksleri arasında en büyük düşüşe sahip – nansen.ai’den görüntü

Bu düşüşe rağmen, genel NFT pazarı kripto pazarına kıyasla çok sağlıklı görünüyor. NFT’ler, kripto para birimi endüstrisinin hızla büyüyen ve dinamik bir alanıdır ve bu özellikle perakende yatırımcılar için geçerlidir.

Ancak, NFT toplamak, ticaret yapmak veya NFT’lere yatırım yapmak isteyen NFT piyasası oyuncuları için rekabetçi NFT pazar ortamını anlamak çok önemlidir.

Nansen Social-100 NFT endeksinin yılbaşından bugüne getirilerde başı çekmesiyle, çok çeşitli koleksiyonları içeren geniş bir yaklaşımın kâr elde etmede avantajlı olabileceği görülüyor. Bu nedenle, piyasa oyuncularının yatırım yapmadan önce yeterince durum tespiti yapması çok önemlidir.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve özel Discord topluluğumuza, daha özel içerik ve analizlere erişin.

Zincir üzerinde analiz

Fiyat anlık görüntüleri

Daha fazla bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm faydaları keşfedin

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap