Nepal Sorunları Uyarısı; Kripto Kumar ve Diğer Uygulamalara Erişimi Kapatır

 Nepal Sorunları Uyarısı;  Kripto Kumar ve Diğer Uygulamalara Erişimi Kapatır

Nepal Telekomünikasyon Kurumu (NTA), kripto para birimi faaliyetlerinin veya ilgili faaliyetlerin Nepal’de yasa dışı kabul edileceğini belirtti.

Nepal’in teknoloji sektörü düzenleyicisi, halka özellikle kripto para birimi, Bitcoin ve kumarla ilgili yasa dışı faaliyetlerde bulunmanın yasal sonuçları olacağına dair bu uyarıyı yayınladı.

NTA, Nepal Merkez Bankası ile birlikte, Nepal Rastrası ayrıca kripto para birimi alım ve satımının yasaklandığını belirten resmi bir talimat yayınladı.

Nepal’de dijital varlıkların yardımıyla yapılan işlemlerin iddia edilen bir artış olduğunu göz önünde bulunduran Merkez Bankası, böyle bir adımın arkasındaki ana neden olarak dolandırıcılık ve gayri meşru sermaye girişi risklerinden bahsetti.

NTA, kripto ile ilgili her türlü faaliyetin ülke içinde kullanılması, işletilmesi veya yönetilmesinin yasak olduğunu vurguladı. Düzenleyici ayrıca şunları söyledi:

Bu tür faaliyetlerde bulunan veya yapmış olan birinin tespit edilmesi halinde yürürlükteki kanuna göre işlem yapılacaktır.

İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, Kripto Ticaret Web Sitelerini Kapatmaya Yönlendirdi

Bu Mart, İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’nın kripto ile ilgili tüm web sitelerini durdurmak için bir direktif geçirmesinden sonra, NTA bunu izledi.

Şu anda, bu tür tüm web siteleri devre dışı bırakılmış ve kara listeye alınmıştır.

Bu yönerge, Nepal’in ülkede meydana gelen daha fazla ekonomik suçu kaydettiği iddia edildikten sonra takip edildi.

NTA’nın müdür yardımcısı Surya Prasad Lamichhane şunları söyledi:

Hükümet yönlendirdi [us] bir araştırma yaptıktan sonra uygulamaları kapatmak için.

Nepal Merkez Soruşturma Bürosu (CIB) da birkaç kişiyi tutukladı ve kripto işleriyle uğraşan bazılarına karşı yasal işlem başlattı.

İlgili makale | Nijerya Kripto Yasağını Yeniden Düşünüyor, Paydaşlar Görüşme Yapıyor

Kripto Yasağının Arkasındaki Neden Havale Girişindeki Düşüş mü?

Nepal Rastra Bankası daha önce, ülkede ikamet eden Nepal Vatandaşları ve Nepalli Olmayan Vatandaşların kripto para birimleri satın almayı ve yatırım yapmayı durdurmalarını yasaklayan yasal bir bildirim yayınlamıştı.

Ülkede ve yurt dışında yaşadığı iddia edilen birçok Nepalli, dijital varlıklarda işlem yapıyor.

Bu yatırım nedeniyle, ülkeye havale girişi düşüşe geçti. Bu nedenle, çevrimiçi dolandırıcılığın artması ve artan yerel sermaye çıkışının ana nedenleri olmaya devam ediyor.

NTA şimdi tüm sanal para birimlerinin işleyişini kısıtladı ve bunun dijital varlıkla ilgili faaliyetler için devam eden daha geniş bir düzenleyici çerçeveye doğru ilk adım olduğunu belirtti.

NTA, kamu hizmeti duyurusu olarak bir uyarı yayınlandıktan sonra bile dijital varlıklarla ilgili faaliyetlerde bulunmaya devam eden bu tür işletmeleri ve bireyleri izlemek için Nepal’in CIB ile ortak olmaya karar verdiğinden, Nepal vatandaşları sıkı inceleme altında kalmaya devam edecek.

NTA, geçmişte izledikleri ve yasaklamak istedikleri kripto web sitelerinin ve uygulamalarının proaktif bir şekilde bir listesini yapıyor ve şimdi nihayet bunlara karşı yaptırım önlemleri aldılar.

İlgili Okuma | Rusya Merkez Bankası, Ülkenin CBDC’sini Test Etmeye Başlarken Kripto Yasağı Duruşunu Sürdürüyor

Bitcoin, dört saatlik grafikte 40.000 dolarlık fiyat işaretinin altına düştü. Görüntü Kaynağı: TradingView’de BTC/USD
UnSplash’tan öne çıkan resim, TradingView.com’dan grafik


Yorum Yap