NFT destekli krediler çekiş kazanıyor, ancak riskler nelerdir?

 NFT destekli krediler çekiş kazanıyor, ancak riskler nelerdir?

Teminat olarak takas edilemeyen jetonları (NFT’ler) kullanan varlığa dayalı kredilerin artan popülaritesinin kanıtı için, borç verme piyasası NFTfi’den başka bir yere bakmayın.

Eşler arası site, bu yılın ilk üç ayında NFT destekli kredilerde yaklaşık 88 milyon ABD Doları veya 2021’in tamamında 40,7 milyon ABD Doları’nın iki katından fazlasını ele aldığını söyledi. Başka bir NFT kredi platformu olan Arcade, dedi bu yılın Ocak ayında başladığından bu yana 24 milyon ABD doları tutarında kredi verilmesine yardımcı oldu.

NFTfi kurucusu ve CEO’su Stephen Young Forkast’a verdiği demeçte, “Daha fazla NFT sahibi, dijital varlıklarından satmadan ek likiditeyi nasıl açacağını keşfettikçe, geçen yıl bir faaliyet dalgalanması gördük” dedi.

Arcade, toplam NFT destekli kredi piyasasının şu anda 400 milyon ABD Doları değerinde olduğunu tahmin ederken, NFTfi’nin 200 milyon ABD Doları civarında daha muhafazakar bir görüşü var.

Gelişmekte olan bu endüstri için her şey yolunda ve iyi, ancak NFT’ler, Ethereum veya Solana gibi temel kripto para birimlerindeki oynaklığı yansıtan oldukça değişken varlıklardır. Öyleyse, borç alan ve borç veren için tuzaklar nelerdir?

Geçen yılki bir örnekte, bir borçlu, 12.000 ABD Doları tutarındaki bir kredinin teminatı olarak o sırada yaklaşık 39.600 ABD Doları değerinde bir “Yükseltilmiş Yapısızlaştırma” NFT’sini kullandı. 30 günlük kredi süresi içinde, NFT’nin değeri yaklaşık 300.000 ABD Doları’na yükseldi Snoop Dogg ve diğer önde gelen NFT sahipleri çalışmayı övdükten sonra.

Ancak bu, kredide temerrüde düştükten sonra NFT’yi kaybeden ve borç verene değerli bir varlık ve büyük bir kâr veren isimsiz borçluya yardımcı olmadı.

Temerrüt riski, birkaç borç verenin sözde sahip olunanlara borç verme politikasını izlemesinin nedenidir; bu, borç verenin krediyi geri ödeyememesi durumunda borç verenin muhtemel kazançlı bir NFT’ye sahip olacağı anlamına gelir. Bu, bazı cazip senaryolar sunar.

bu en büyük NFT destekli kredi Nisan ayında, anonim bir NFT koleksiyoncusu, 8.32 milyon ABD Doları tutarında bir krediyi güvence altına almak için 104 CryptoPunks NFT koleksiyonunu teminat olarak sunduğunda yayınlandı. Aynı koleksiyon Şubat ayında Sotheby’s müzayede evinde 20 milyon ABD Doları ila 30 milyon ABD Doları.

Mart ayında başka bir NFT toplayıcısı ödünç alınmış 101 CryptoPunks NFT paketini teminatlandırarak 8,08 milyon ABD Doları. Bu hafta, kripto borç veren Nexo, iki CryptoPunks Zombies NFT tarafından desteklenen Arcade platformu aracılığıyla 3,3 milyon ABD Doları tutarında bir kredi ayarladığını söyledi.

Bu örnekler uç değerler olsa da ve ortalama kredi miktarları daha düşük olsa da – NFTfi’de 18.114 ABD Doları ve Arcade’de 300.000 ABD Doları – NFT destekli kredilerdeki büyümedeki artışı göstermeye yardımcı oluyorlar.

Bununla birlikte, kredi sunan şirketler, değerli NFT’lere sıkıntılı bir fiyata sahip olma fırsatlarına sahip olsalar da, aşağı yönlü bir riskle de karşı karşıyadırlar.

Sözde “mavi çip” NFT’ler bile ciddi fiyat oynaklığı yaşayabilir. NFT Floor Price verilerine göre, CryptoPunks’ın taban fiyatı Ekim 2021’den bu yana yaklaşık %50 düşerken Cool Cats NFT’lerin taban fiyatı son 30 günde %35’ten fazla düştü.

Aşırı bir oynaklık örneği olarak, ilk Jack Dorsey tweet’inin NFT’si Mart 2021’de 2,9 milyon ABD dolarına satıldı, ancak Nisan ayındaki bir müzayedede aynı NFT için en yüksek teklif 280 ABD Dolarından azdı.

NFT fiyatındaki keskin bir düşüş de borçluları temerrüde düşmeye teşvik edebilir. Ancak NFTfi’den Young’a göre: “Bütün kredilerimiz aşırı teminatlı olduğundan ve çoğu borç veren NFTfi’yi temerrütlerde indirim için NFT’leri edinmenin bir yolu olarak kullandığından, temerrütler NFTfi için o kadar büyük bir sorun değil.” Arcade, sorulara verdiği yanıtta, bugüne kadar kredi temerrüdü olmadığını söyledi.

Çoğu platform, borçluların teminatlarının %20-30’una eşdeğer kredileri güvence altına almalarını sağlar. Başka bir NFT destekli kredi sitesi Drops DAO’da, krediler teminat değerinin %30’u ile sınırlandırılmıştır. Arcade’de, kredi-değer oranları %20 ile %60 arasında değişmektedir.

Yine de, kredi verenler bir NFT’yi doğru bir şekilde değerlendiremediğinde risk artar, çünkü değerler kıtlık ve popülerlikteki ani değişimler gibi maddi olmayan faktörlerden etkilenebilir.

NFTfi’den Young, sitedeki borç verenlerin ekstra getiri elde etmek isteyen insanlardan NFT’lere değer vermek için yapay zeka kullanan profesyonellere kadar değişebileceğini söylüyor.

“Borç verenlere, kendilerini rahat hissedecekleri bir kredi/değer oranı seçmeleri, uygun şekilde değerleme yapamayacakları varlıklar için büyük kredi teklifleri yapmamaları ve NFT’lere yalnızca uzun vadeli krediler (30-90 gün) teklif etme konusunda dikkatli olmaları konusunda bilgi veriyoruz. değerini tüm kredi süresi boyunca tutacağını düşünüyorlar” dedi.

Ancak Arcade, borç verenlerin ve borç alanların bir anlaşmaya varmasına yardımcı olmak için NFT’ler için değerleme ve değerlendirmeler sağladığını söyledi. Arcade CEO’su ve kurucu ortağı Gabe Frank, bir e-postada Forkast’a verdiği demeçte, “değerlemeleri otomatikleştirmek için çalışan şirket içi bir veri mühendisliği ve bilim ekibine sahip” dedi.

NFTfi’de eşler arası ödünç vermenin nasıl çalıştığına ilişkin temel bilgilere gelince, bir kredi teklifi kabul edildiğinde, bir sözleşme oluşturulur ve NFT bir NFTfi emanet hesabına gönderilirken, kredi borçluya aktarılır. bir NFTfi senet NFT alır. Tüm bunlar, tek bir işlemde eş zamanlı olarak gerçekleşir ve taraflardan birinin taahhüt edilen varlıkları alamama riskini ortadan kaldırır.

NFTfi’de, 14 günlük ve 30 günlük krediler için ortalama yıllık yüzde oranı (APR) – veya bir borçlu için yıllık faiz oranı – sırasıyla %94 ve %63,7’dir. Arcade, kredi şartlarında ortalama yalnızca %20’lik bir APR’ye sahip olduğunu ve %60’a kadar çıkabileceğini söyledi.

Yedi gün boyunca %302’ye varan APR’ler ve 90 güne kadar çıkan kredi vadeleriyle, bu tür anlaşmalarda çok daha fazla risk alan borçlulardır.

Ayrıca, tıpkı geleneksel finansta olduğu gibi, bir kredi temerrüdü kaydedilir ve kredi puanını etkiler. NFTfi’deki borçluların temerrüt oranları borç verenlere gösterildiğinden, yüksek bir temerrüt oranı borçluların kredi temin etmesini zorlaştırabilir. Bu aynı zamanda borçluların teminatlı NFT’lerinin değeri düştüğünde bilerek temerrüde düşmemelerini sağlamak içindir.

Frank at Arcade’e göre, zincir üzerinde kredi puanlama ve kimlik üzerinde çalışan projeler var, ancak henüz geniş çapta benimsenmedi.

NFTfi’deki NFT kredilerinde erken kapama yapmak da pahalı olabilir. Young, bunun borçluların diğer borç verenlerden daha iyi teklifleri kabul etmek için erken ödeme yapmamasını sağlamak için olduğunu söyledi.

“Yıkıcı tekliflerden kaçınmak için geri ödeme tutarını kredi tutarından %50 daha fazla sınırlıyoruz” dedi. “Yedi günlük bir krediyle, hala ödenmesi çok pahalı bir APR.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap