NFT için dijital sanatın ötesinde bir gelecek var mı?

 NFT için dijital sanatın ötesinde bir gelecek var mı?

Birçok insan için 2021’deki NFT çılgınlığı pek mantıklı gelmedi. Sert kripto evangelistleri bile ödemenin mantığını veya akıl sağlığını sorguladı Dijital sanat için 69 milyon ABD doları. Öyleyse neden tüm hype? NFT alanının geleceğini anlamak için önce bir NFT’nin ne olduğunu, ne işe yaradığını, 69 milyon ABD dolarının neyi temsil ettiğini ve bunun neden önemli olduğunu anlamamız gerekiyor.

Tüm parlak piksellerden ve harika grafiklerden uzakta, bir NFT – veya değiştirilemez jeton – basitçe bir blok zincirinde kayıtlı dijital bir sahiplik sertifikasıdır. Bu kadar basit. Herhangi bir yeni kavram gibi, NFT fikri de halkın hayal gücünü ele geçirmek için bir kanca gerektiriyordu. İçerik olmadan fikirler kavram olarak kalır. NFT dijital sanatına girin.

Dünya çapında NFT satışları 2020’de 95 milyon ABD Doları ila 2021’de 25 milyar ABD Dolarıve şu anki piyasa değeri ile 38 milyar dolar, NFT’ler genel kripto pazarının %2’sinden daha azını temsil ediyor. Ancak dijital sanatın dışında, dijital mülkiyet kanıtı için gerçek dünyada hangi kullanım örnekleri var?

Yaratıcı endüstriler

Tahmin edebileceğiniz gibi, bakılacak ilk yer yaratıcı endüstrilerdir. Müzik, günümüzde çoğu insanın Spotify veya Soundcloud gibi bir akış hizmeti kullanmasıyla, geçmişin kasetlerinden ve CD’lerinden çok yol kat etti. Bu bağlamda, müzik endüstrisinin yalnızca sahiplik kanıtı değil, aynı zamanda daha kolay yönetim ve dağıtım sağlayan NFT’leri benimsemesinin ne kadar kaçınılmaz olduğunu görmek kolaydır.

ABD müzik endüstrisindeki tipik gelir dağılımı her zaman 50-50 olmuştur. Sanatçıların ve eğlendiricilerin alması beklenebilir %50 kar, kalan kısım acenteler, avukatlar ve distribütörler arasında bölünür. Rakamlar, akış hizmetleri aracılığıyla daha da kötü, çoğu Spotify’ın 50.000 ABD Dolarından az kazanan sanatçıların en iyi %1’i akış gelirinde.

NFT’ler sanat dünyasına daha önce hiç olmadığı kadar şeffaflık ve erişilebilirlik sağlayarak müzisyenlerin ve sanatçıların çalışmalarının karşılığını adil bir şekilde almalarını sağlıyor. Ayrıca, NFT’ler, içerik oluşturucuya yayınlama ve dağıtım yolları üzerinde kontrol sağlayarak aracılara ve aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Halihazırda, içerik oluşturucular, bir platformla imzaladıklarında, materyal dağılımını izlemekte zorlukla sonuçlanan materyalleri üzerindeki kontrolden sıklıkla vazgeçerler.

NFT’ler – veya bazı çevrelerde dijital belirteçler – içeriği nasıl kullandığımızı yeniden tanımlayacak şekilde ayarlanmıştır. Bir sanatçı, yaratımlarını bir NFT’ye dönüştürerek, başlangıçtan itibaren mülkiyeti satabilir veya elinde tutabilir. NFT satarsa, sanatçı bundan sonraki her satış için otomatik olarak telif ücreti alacaktır. NFT’nin meta verilerinde saklanan sahiplik kaydı, bunu müzik için devrim niteliğinde bir zaman haline getiriyor.

Oyunlaştırılmış meta veri deposu

2021’de Kaliforniya merkezli video oyunu yayıncısı Electronic Arts yatırımcılara söyledi NFT’lerin “endüstrimizin geleceğinin… önemli bir parçası” olduğunu söyledi. Ready Player One’ı anımsatan bir sahnede, oyunlaştırılmış bir metaverse çok çekici görünüyor, ancak bu gelecek vizyonundan ne kadar uzaktayız?

üzerinde 3.24 milyar oyuncu dünya genelinde bu, NFT’nin benimsenmesi için büyük potansiyele sahip bir pazardır. Fortnite ve Call of Duty gibi çevrimiçi oyunların popülaritesi, karakterlerini ve kitlerini kişiselleştirmeye ve kişiselleştirmeye istekli bir hayran kitlesine yol açtı. Ayrıca, gençler arasında kripto para ticaretinin yükselişi, NFT’nin entegrasyonu yoluyla video oyun endüstrisine geçmeye hazırlanıyor. Kişisel eşyalar, silahlar, görünümler ve ödüllerin tümü NFT olarak basılabilir ve açık piyasada işlem görebilir. İnsanların video oyunlarına erişme ve bunlarla etkileşim kurma biçimindeki böylesine büyük bir değişiklik, geleneksel yaklaşımı değiştirerek pazara çeşitlilik ve kişilik getiriyor.

Geleneksel olarak, bir oyuncu bir karakter için yeni bir kıyafet veya eşya satın almak isterse, satın almak için yalnızca bir yeri olurdu – oyun yayıncısı. Bir NFT oyun ekosisteminin ortaya çıkmasıyla, bir oyuncu artık bağımsız NFT tasarımı ve perakende satış mağazaları için pazarlar açan çeşitli satıcılardan satın alabilir. Bu tekelleşmeden kurtulma, endüstri yapısındaki büyük bir değişimdir ve NFT’nin yükselişinin altında yatan temel unsurlardan biridir. Yeni merkezi olmayan ekonomiler yeni girenleri çekecek ve daha adil ve daha sürdürülebilir endüstrileri teşvik edecek.

dijital kimlik

NFT’ler için gelişen bir başka pazar, dijital kimlik ve siber güvenlik biçiminde gelir. Hem çevrimiçi hem de gerçek dünyada, kişisel kimliğin korunması giderek daha zor hale geliyor. Bu NFT biçimleri, son derece etkili ve doğrulanabilir siber güvenlik yöntemleri üretmek için diğer güvenlik unsurlarıyla birlikte çalışabilir.

Blockchain tabanlı gizlilik platformları, NFT’leri entegre etmenin ve dijital işlem imzalarını, şifreli mesajları ve veri depolamayı kolaylaştırmanın yollarını geliştiriyor. Ek olarak, NFT’ler kimlik bilgileri sağlamak için doğrulayıcılarla etkileşime girebilir. Her NFT benzersiz ve kriptografik olarak güvenli olduğundan, yeni nesil siber güvenliğin omurgasını sağlama potansiyeline sahiptir.

Doğrulanabilir mülkiyet kanıtı

NFT’lerin ortaya çıkışı, kriptonun başarı öykülerinden biri olmuştur. Morgan Stanley tarafından hazırlanan 2021 raporuna göre, Louis Vuitton ve Gucci gibi markaların lüks moda NFT’lerinin bir başarı elde etmesi bekleniyor. 2030 yılına kadar 300 milyar ABD Doları tutarındaki pazarın 25 milyar ABD Doları tutarındaki bölümü; Açıkçası, NFT’ler burada kalacak. Bununla birlikte, NFT’lerin tam potansiyellerine ulaştığı ekosistemler ve ortamlar hala kendilerini tanımlamaktadır ve NFT’nin bağlamı önümüzdeki beş yıl içinde çok daha net görünebilir.

NFT’ler, oyun alanını düzleştirme ve geleceğin merkezi olmayan bir versiyonuna katkıda bulunma fırsatına sahiptir. İnsanların, kârdan paylarını alan aracılara ihtiyaç duymadan bağımsız olarak etkileşime girdiği, sosyalleştiği ve ticaret yaptığı bir yer.

Crypto.com’un COO’su Eric Anziani, söylenmiş Financial Times: “NFT, insanların farklı ekosistemlerde açıkça sahip olabilecekleri ve kullanabilecekleri platformlar arasında bir kimlik göstermelerini ve sahip olmalarını sağlayacak.” NFT’nin kapalı döngü bir ortamdan (sosyal medya platformu veya video oyunu gibi) açık bir ortama dönüştürücü gücü, “çok güçlüdür. Ve bugün bunun üzerine inşa edilebilecek yeteneklere dokunuyoruz. Bugün, oyun öğeleri gibi ticaret varlıkları; bir gün bize metaverse’de serbest hareket sağlayacak”.

NFT’ler hem yaratıcılar hem de tüketiciler için adil ve şeffaf bir ortam sağlar. Meta verinin yanı sıra, sanal mülkün mülkiyeti, dijital kimliği ön plana çıkaracak ve doğrulanabilir sahiplik kanıtı ihtiyacını artıracaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap