NFT’ler herkesin robotlardan ve otomasyondan faydalanmasına nasıl izin verebilir?

 NFT’ler herkesin robotlardan ve otomasyondan faydalanmasına nasıl izin verebilir?

İki yıl kadar kısa bir süre önce, çoğu insanın değiştirilemez tokenler (NFT’ler) hakkında hiçbir fikri yoktu. 2021’in sonunda, NFT terimi Collins Dictionary tarafından tanınan Bu dijital belirteçleri çevreleyen yutturmaca şaşırtıcı boyutlara ulaştığından, yıllık “Yılın Sözü” olarak seçildi. Şimdiye kadar, çoğu insan NFT’lere aşinadır ve türünün tek örneği sanat eserleri, video oyunlarında ve metaverse’de kullanım için sanal giyim eşyaları ve diğer dijital eşyalar gibi koleksiyonları tokenleştirme kavramına kafa yorabilir. video ve müzik dosyaları olarak.

Ancak pek çok insanın fark etmediği şey, NFT’lerin dijital koleksiyon dünyasının ötesinde sahip olduğu büyük potansiyeldir. NFT’ler, gerçek hayattaki kullanım durumlarına ve senaryolarına bağlı olarak fiziksel nesnelerin ve öğelerin sahipliğini kanıtlamak için benzersiz bir fırsat sunar. Halihazırda insanlar, geleneksel olarak sosyal olarak kabul edilmiş sözleşmelere dayanan evler, arabalar ve diğer mülkler gibi ürün ve malların sahipliğini doğrulamak için NFT’leri kullanmaya başlıyor.

Makine NFT’leri için vizyon, teknoloji ve fiziksel mülkiyetin birleştiği yer burasıdır. NFT’lerin önümüzdeki on yılda toplum üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olabileceği yer burasıdır.

NFT’ler için alternatif kullanım örnekleri

Makine NFT’lerinin piyasaya sürülmesi, herkesin teknolojideki gelişmelerden faydalanması için bir fırsat sunuyor. Yapay zeka ve otomasyon örneğini ele alalım. 2021 yılında McKinsey ABD işgücünün dörtte birinin 2030 yılına kadar işlerini otomasyona kaptırabileceği tahmin ediliyor. Otomasyon hızlanırken, çalışma hayatımızın yeni alanlarına nüfuz ederken ve evdeki yaşamı iyileştirirken, birçok insan haklı olarak makinelerin kullanıldığı distopik bir gelecek potansiyeli hakkında endişelerini dile getirdi. birkaç küçük parti ve üretici tarafından kontrol edilecek.

Bu senaryoda, insanların çoğu endüstride geleneksel olarak gerçekleştirdiği manuel, tekrarlayan görevleri üstlenen makinelerin artan üretkenliğinden ve çıktısından kâr elde edebilecek olanlar, yalnızca zaten makinelere ve sermayeye sahip olanlardır. Buradaki sorun, çoğu insanın makinelerine veya önemli düzeyde sermayeye sahip olmamasıdır.

Makine NFT’lerinin kullanımı bunu değiştirebilir – herkese makine ekonomisindeki bir hisseye sahip olma ve bundan kar etme fırsatı sunar. Makine NFT’lerinin kullanımı sayesinde, insanlar artık birkaç büyük şirketin gözünde tüketici değil, şirket süreçlerinde payı olan topluluklardır.

Makine NFT’leri nasıl çalışır?

Makine NFT’leri, gelecekte makine sahipliğini demokratikleştirmek için kullanabileceğimiz araçlardır. Basitçe söylemek gerekirse, bir makine NFT’si, bir makinenin veya bir grup makinenin mülkiyet sözleşmesidir. Merkezi bir otoriteye olan ihtiyacı ortadan kaldırırken, herkesin bir makineye sahip olduğunu veya bir makinede veya bir makine havuzunda hisse sahibi olduğunu doğrulamasını sağlar. Hemen hemen herkes kendi makineleri ve cihazları için bir makine NFT’sine sahip olabilir veya bir makine NFT’si oluşturabilir. otomatik kafebir otonom taksi filosu veya araba yollarında yerel topluluklarıyla paylaşabilecekleri bir elektrikli araç şarj noktası.

Bir havuzdaki her makine, veri toplama veya makinelerin sağlayabileceği diğer hizmetler aracılığıyla kâr sağlar. Buna bir örnek, bir evin garaj yolunda bir elektrikli araç şarj istasyonunun olması olabilir. Kullanılmadığı zaman, bunu komşular ve bir şarj portuna sahip olmayan topluluk üyeleri tarafından kullanılmak üzere kiralayabilirler. Bu değer, bölgedeki sürücülere ek bir şarj portu sağlayarak daha geniş topluma değer katarken ilgili diğer paydaşların yanı sıra makinenin hissesine sahip olan topluluğa geri yönlendirilebilir.

Web 3.0’ın en önemli ideallerinden biri, daha önce teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak acı çekmiş kişilere mülkiyet haklarının geri verilmesine odaklanmaktadır. Örneğin, çoğu insanın mevcut Web 2.0 sosyal medya platformlarındaki verileri üzerinde hiçbir kontrolü yoktur. Bu merkezi sosyal medya platformları, kullanım şartlarını dikte eden bir avuç küçük şirket tarafından yönetiliyor. Bu sosyal ağların kullanımı çoğunlukla ücretsiz olsa da, bunun bedeli kişisel verilerdir. Günümüzün sosyal medya platformları, diğer amaçların yanı sıra tahmine dayalı analitik ve pazarlama için bu verileri kullanarak her kullanıcının her hareketini ve arkadaşlarıyla nasıl etkileşime girdiklerini takip ediyor.

Web2’de, son on yılda meydana gelen sayısız veri gizliliği skandalıyla birlikte, teknolojinin yaratıldığı topluluklara hizmet etmemesi durumunda neler olduğunu gördük. Bu skandallar, zayıf güvenlik nedeniyle kişisel verilerin “yanlışlıkla” sızdırılmasından, verilerin sosyal medya devleri tarafından kasıtlı olarak kötüye kullanıldığı daha uğursuz senaryolara kadar uzanıyor. Web3 vizyonu, bunun artık mümkün olmadığı bir dünya hayal ediyor. Web3’te veriler, bir dizi büyük şirket tarafından merkezi olarak kontrol edilmeyecek, bunun yerine, her bir bireye kendi verileri ve nasıl kullanıldığı üzerinde kontrol sağlayan daha adil ve merkezi olmayan bir şekilde kontrol edilecektir.

Web3’te, makine NFT’lerinin kullanılması yoluyla, her paydaşın teşvikleri, üreticiler, yatırımcılar, mal sahipleri ve kullanıcılara makine ekonomisinde bir paya erişme fırsatı sunularak uyumlu hale getirilebilir. NFT’lerin vizyonu, sanat eseri toplama veya sanal mülk sahibi olma fikrinin çok ötesine geçiyor. Makine NFT’leri, bir topluluktaki herkesin, işleri olabildiğince sorunsuz ve verimli bir şekilde yürüten makinelerden mümkün olduğunca fazla değer işlemesini sağlarken, insanların özerk çağda hala kâr, mülkiyet ve yönetim haklarına sahip olmasını sağlar.

Otomatik bir gelecek için hazırlık

İnsanların, otomasyonun ekonomi üzerindeki potansiyel etkisi konusunda endişelenmek için iyi nedenleri var, bu da neredeyse her sektörde dünya çapında iş kayıplarına neden oluyor. Geçmişte bu konuya geleneksel olarak nasıl yaklaştığımızla ilgili sorunlardan biri, konuya makine perspektifinden bakmaktır – otomasyonu yalnızca kar marjlarını artırmak, hataları en aza indirmek ve maliyetleri azaltmak için bir araç olarak görmek. Aslında meseleye insan gözüyle bakmamız gerekiyor. İnsanlar olarak teknolojiyi, keyif aldığımız şeyleri yapmaya odaklanmak için bize daha fazla zaman sağlayan bir kolaylaştırıcı olarak görmeliyiz. Otomasyon herkese zaman kazandırır ve çabalamak istediğimiz gelecekte bu, bireylere ve bir bütün olarak topluma fayda sağlamalıdır.

Web3’ün bireylere mülkiyet haklarını iade etme vizyonunu gerçekleştirmenin yanı sıra, makine NFT’leri artan otomasyonun diğer potansiyel olumsuz yan etkileriyle mücadele etmek için yola çıktı. Makine NFT’leri yalnızca bireylere fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda makinelerin hepsinin birbirine bağlanacağı ve bir “nesnelerin ekonomisi” (EoT) içinde birbirleriyle iletişim kuracağı bir dünyada daha geniş toplumu iyileştirmede önemli bir rol oynar. Örneğin, yolların kalitesi, kamusal alanların ne kadar yoğun olduğu ve makinelerin ne zaman ihtiyaç duyduğu gibi konularda güncel ve doğru bilgilere sahip olmalarını sağlamak için hükümetlere ve akıllı şehir planlamacılarına bilgi sağlamak için bu makinelerden veriler çıkarılabilir. onarılmalı, değiştirilmeli veya yükseltilmelidir.

NFT’ler geçen yıl ana akım tartışmaya girmiş olsa da, genel halkın bu teknolojinin tüm potansiyelini gerçekten anlaması yalnızca uzun vadede olacaktır. Önümüzdeki beş ila 10 yıl içinde, artan otomasyonun küresel işgücü üzerindeki etkisi gibi sorunları çözmede NFT’lerin oynayabileceği pratik role tanık olduğumuz için, NFT’leri fiziksel ve dijital dünyaların bir bağlayıcısı olarak tanımaya başlayacağız. bireylere çevrelerindeki dünyada önemli bir pay verir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap