NFT’ler oyun seviyesini yükseltiyor ve hepsi parayla ilgili değil

 NFT’ler oyun seviyesini yükseltiyor ve hepsi parayla ilgili değil

Sadece birkaç yaşında olmasına rağmen, NFT’ler bir kez değil iki kez tüm bir yutturmaca döngüsünden geçmiş görünüyor. Onlar sanatın geleceği! Hayır, hepsi bir aldatmaca! Hayır, bu oyunun geleceği! Hayır, kazanmak için oynamak oyun oynamayı öldürür! Metaverse’de neler oluyor?!

Sanatta takas edilemeyen jetonlar büyük ölçüde spekülatif bir yatırım piyasası olsa da, oyunlarda işler biraz farklı görünüyor. NFT’ler, herhangi bir pratik şekilde dijital çizimi bir kopyadan ayırt etmek için hiçbir şey yapmayan bir sahiplik sertifikası sağlamak yerine, oyun deneyimini değiştirebilecek gerçek işlevsellik sağlar. Ve manşetler dolar işaretlerine odaklanma eğiliminde olsa da, çoğu durumda bu gerçekten parayla ilgili değil. Ne de olsa çoğu oyuncu hobilerinden zevk almak ister – ikinci bir işte çalışmak değil.

NFT’ler gerçekte ne yapar?

Fungible olmayan belirteçlerdeki “tutarlanamaz”ın amacı, her birinin diğerine benzememesidir. Görünür bir şekilde benzersiz ve birçok oyuncu için bu, başlı başına bir heyecan uyandırabilir. Pek çok oyun, avın heyecanını artırarak oyuncuları nadir eşyalar aramaya veya onları kazanmak için beceriler geliştirmeye motive eder. NFT’ler, oyuncuların övünme haklarını destekleyen bu kıtlık değerinin blok zinciri kanıtlarını sunabilir. Ama bundan çok daha fazlası var.

Oyun içi varlıklar (genel ve değişmez) blok zincirine kaydedilen NFT’ler biçiminde geldiğinde, değerleri artık oyuna bağlı değildir. Bağımsız pazarlarda alınıp satılabilirler ve hatta diğer blok zinciri oyunlarına bile getirilebilirler. Tabii ki, bu oyun platformlarının uyumluluğuna bağlı, ancak bugünlerde blok zinciri birlikte çalışabilirliği konusunda çok iş var. Özellikle ufukta yükselen metaverse ile.

Aslında, oyunun en önemli şey olduğuna dair güçlü bir argüman var. metaverse’in öncüsü – ve NFT’ler metaverse ekonomisinin ve etkileşimlerinin temel bir parçası olacaktır. Bu bireysellikle ilgili. Kişisel avatarınızı farklılaştırmak, metaverse varlığı için çok önemlidir, ancak oyuncular için de son derece anlamlıdır. Her iki bağlamda da NFT’ler, sunumunuzu kişiselleştirmenin ve biraz veya çok fazla gösteriş yapmanın bir yolunu sunar. Kendini ifade etmenin eğlencesinin yanı sıra bir statü yönü de var. Ve çevrimiçi kişiliğiniz kişiliğinizin benzersiz özelliklerini ne kadar çok yansıtırsa – bu kişilik çevrimdışı benliğinizle tam olarak aynı olmasa bile – o avatara ve içinde hareket ettiği dünyaya o kadar büyük bağlılık. Bu daha derin etkileşim, NFT’lerin gerçek değerinin oyuncular için olduğu kadar oyun stüdyoları için de yattığı yerdir.

Oyuncular için ne var?

Oyun keyfinin çoğu, insan bağlantısı, yaratıcılık ve keşif için sundukları fırsatlardan gelir. Zengin fandom toplulukları ile duygusal ödül, oyunda harcanan zamanın çok ötesine geçebilir. Ve karakterinizle olan kişisel bağınız ne kadar güçlüyse, oyuna daldırma o kadar derin, tatmin de o kadar büyük olur.

NFT’ler her düzeyde değer katar. Kişiselleştirme için daha fazla kapsam sunmanın ve oyun başarılarını daha somut hale getirmenin yanı sıra, oyun dünyasına dalmayı derinleştirirler. Oyun içi işçilik, kozmetik veya faydacı olabilir, ancak her iki durumda da, oyun içinde veya dışında satılabilecek veya takas edilebilecek bir şey yaptığınızda bir heyecan katmanı kazanır; yaratıcılığınızın yaşıtlarınız tarafından tanınması ve değer verilmesinin doğrulanması var.

Birçok blok zinciri oyunu, tanıdık bir ortamda olsun, bölgeleri keşfetmek ve geliştirmek için fırsatlar sunar. kırsal çevre veya üzerinde egzotik gezegenler. Varlıklarınızın gerçekten sizin kontrolünüzde olduğunu ve silinme veya eskime riski altında olmadığını biliyorsanız, oyun alanınızı geliştirmek veya kaynaklar için savaşmak için zaman harcamak çok daha değerlidir. NFT konuşması, oyuncuları bir unvana kattıkları değer için finansal olarak satın alıp satmaya veya “ödüllendirmeye” odaklanma eğiliminde olsa da, oyun içi varlıkların mülkiyeti, ekonomik değerden çok kontrolle ilgilidir. Unutmayın, gerçek dünya değeri zarar vermez; Eski tarz oyuncuların, yenilerine harcamak için eski video oyunlarını nakit olarak satmayı seve seve hatırlayabildiği bir yerde, artık oyun içi harcamaları oyun içi satışlar yoluyla finanse etmek, hatta diğer oyuncuların eylemlerinizden pasif gelir elde etmek mümkün. sanal arazi.

NFT’ler ayrıca, özel hayran etkinliklerine erişim sağlamak veya fiziksel hediyelik eşyalarla (moda NFT’leri gibi) bağlantılı olmak için kullanılabilecekleri için gerçek dünyaya bir köprü sunar. hak verebilir sahibi gerçek dünyada bir kapüşonlu üst veya bir çift spor ayakkabı talep edebilir). Tersine, fiziksel bir oyuncak, oyun kullanımı için dijital bir öğeyle birlikte gelebilir. Oyuna daha fazla dalmak ve fiziksel dünya içinde bu oyunla daha yakın ilişki kurmak, oyuncu bağlılığının yanı sıra oyuncu zevkini de artırmaya hizmet eder.

NFT oyun yorumları bugüne kadar büyük ölçüde tahsil edilebilir oyunların maliyetlerine ve nakit getirilerine odaklandı. Ancak “oynayarak kazan” kavramı gereğinden fazla vurgulanıyor. İsterseniz para açısını alabilirsiniz, ancak NFT’lerin oyun deneyimini değiştirme potansiyeli çok daha önemlidir. NFT’ler, oyuncuları oyun dünyasında daha derinden köklendirebilir ve oyunu daha geniş bir ortama genişletebilir. Bu nakitten çok daha heyecan verici.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap