NFT’lerin Çeşitliliği: Dijital Sanatın Ötesinde

 NFT’lerin Çeşitliliği: Dijital Sanatın Ötesinde

NFT’ler belki de en yanlış anlaşılan blockchain ile ilgili ürünlerdir. 2021’de ana akım bilince girdiklerinden beri, her zaman dijital sanatla ilişkilendirildiler. Ancak NFT’lerin üst düzey sanat dünyasının ötesinde bir faydası var. Spor tarihindeki ikonik anları kristalize etmek için özellikle NFT’leri kullanmakla ilgilenen sporcularla birlikte dijital koleksiyon ürünleri yükselişte. Oyun dünyasında, birçok geliştirici video oyunlarına oynanabilir öğeler olarak NFT’leri dahil etmeye çalışıyor. Son olarak, NFT’lerin en büyük uygulaması henüz meta veri deposunda gelmedi. Bu yazıda, dijital sanatın ötesindeki NFT dünyasını keşfedeceğiz ve bu alandaki en havalı projelerden bazılarına dikkatinizi çekeceğiz ve belki de daha da önemlisi, NFT ürünlerine erişmek için kullanabileceğiniz en iyi platformları tanıtacağız.

Çoğu insanın NFT’lerle tanışması, dijital sanatçı Beeple’ın sanat eserini 5.000 gün boyunca Christies’te 69 milyon dolara sattığı 2021’de oldu. O zamandan beri, NFT’ler, dijital sanatçıların teknolojiyi müşterileriyle doğrudan etkileşim kurmanın bir yolu olarak giderek daha fazla kullanmasıyla ana akım kültürün bir parçası olmuştur. Ancak sanat hakkında yeterince – insanlar NFT’lerle başka ne yapıyor?

Dijital koleksiyon ürünleri belki de en iyi bilinen ikinci NFT ürünüdür. Business Insider’a göre, Şubat ayında tek bir hafta içinde 180 milyon doları aşan satış hasılatı yapan, tembel primatların bilgisayar tarafından oluşturulmuş görüntülerinden oluşan bir koleksiyon olan Bored Ape Yacht Club’ı elbette herkes duymuştur. Ancak NFT’ler sporda da büyük. 2021’de, lineal boks ağır siklet şampiyonu Tyson Fury ile ortak oldu. FOMO laboratuvarları NFT koleksiyonu oluşturmak için. Koleksiyonun kreması Tyson Fury’nin ‘Lineal’i yaklaşık bir milyon dolara satıldı ve şimdiye kadar satılan en çok satan boksla ilgili NFT oldu.

Önde gelen IP uzmanları, FomoVERSE mimarları ve yaratım stüdyosu FOMO Lab, piyasaya sayısız fütüristik NFT koleksiyonunu uzaya getirdi. Otomobil dünyasında, Miami Crypto Experience, ilk Porsche’yi blok zincirine koymak için FOMO laboratuvarlarıyla da ortaklık kurdu. NFT’ler ayrıca blok zincir teknolojisi ve müziğin yenilikçi bir karışımıyla müzik endüstrisini alt üst ediyor: PVLACE of 808 Mafia, NFT’lere eşlik eden orijinal müzik bestelerini içeren bir koleksiyon oluşturmak için FOMO Labs ile de bağlantı kurdu.

Ancak NFT yardımcı programının tam kapsamı meta veri deposu aracılığıyla gösterilecektir. Çapraz gerçeklik alanında, NFT’ler için sayısız kullanım durumu, dijital giriş belirteçleri ve daha fazlası olarak görünür. Uygulamalar sonsuzdur, ancak NFT alanının ihtiyaç duyduğu şey, bu işlevleri erişilebilir ve üretken bir ortamda bir araya getirebilecek bir platformdur. FOMO Lab, yeni kripto projelerinin büyümesine yardımcı olmak için bir fırlatma panelinden, farklı blok zincirleri arasında birlikte çalışabilirliğe sahip çok zincirli bir NFT pazarına – The Avenue Marketplace – NFT ekosisteminin tüm yönleri için tek durak noktası olarak hizmet vermektedir. Bir NFT ekosistemi oluşturmaya yönelik bu tür bütünsel yaklaşım, blok zinciri teknolojisinin başarabileceklerinin sınırlarını gerçekten zorlamak ve kullanıcılara dijital varlıkları üzerinde sahiplik sağlamak için ihtiyaç duyulan ileriye dönük bir vizyon türüdür.


Yorum Yap