‘Nisan’ın Sesi’ NFT’leri, kilitlenme sırasında Şanghay mücadelelerini vurguluyor

 ‘Nisan’ın Sesi’ NFT’leri, kilitlenme sırasında Şanghay mücadelelerini vurguluyor

Şanghay sakinleri, Kovid-19 salgınıyla ilgili sert bir tecrit sırasında 28,5 milyon insanın karşılaştığı sıkıntılara yönelik katı sansürden kurtulmak için takas edilemeyen tokenlar (NFT’ler) yaratıyor.

Çarşamba sabahı Asya saati itibariyle, 600’den fazla NFT Şanghay sakinleri tarafından sağlık personeli ve mahalle bileşik yöneticileri ile etkileşime girerken yapılan sesli aramaların ve şikayetlerin bir derlemesini bir araya getiren bir video montajına dayalı olarak basıldı.

Geliştirme, genellikle yeniliğe eşlik eden yutturmaca ötesinde blok zinciri teknolojisinin kullanımlarını vurgular. Yaratıcı teknoloji uzmanları, artan idari sansür karşısında kamuoyunun yanı sıra gerçekleri kaydetmek ve korumak için blok zincirini kullandılar.

İlgili makaleye bakın: Hong Kong’u Yedekleyin: Blockchain nasıl sessizce tarihin sabit diski haline geldi

Şangay günde yaklaşık 15.000 ila 20.000 pozitif vakayla boğuşmaya devam ediyor, resmi verilere göre. Bu, ülkenin siyasi liderliğinin sıfır pozitif vaka elde etme arzusuna rağmen.

NFT’ler, OpenSea’de mevcutaçlıktan ölmek üzere olan veya tıbbi yardım almak için mücadele eden sakinlerin öfkesini, endişesini, hayal kırıklığını ve çaresizliğini belgeleyin.

Video montajı ilk olarak Cuma günü sosyal medyada göründü ve kısa süre sonra Çin internet platformlarında yayıldı. Bir NFT okuyucu yaratıcının kim olduğu belli olmasa da, Şanghay’daki insanlar için para toplamak için de kuruldu.

seni ne öldürmez

Videoda gösterilen bir ses kaydında bir inşaat işçisine yemek veren yaşlı bir adam, “Virüs sizi öldürmeyecek ama açlık öldürecek” dedi.

Altı dakikalık klip, Çin’in doğusundaki Huangpu Nehri kıyısındaki şehrin Mart ayı sonlarında sokağa çıkma yasağına girmesinin ardından şehir genelinde yaşanan ıstırabı yansıtıyor.

Sokağa çıkma yasağı, şehir sakinlerinin çoğunu hazırlıksız ve hazırlıksız yakaladı. Birçoğu, gıda veya tıbbi malzemelere temel erişim için mücadele etmeye devam ediyor.

“Virüs seni öldürmez ama açlık öldürür.”

– Bir Şanghay sakini

Medya raporları küçük çocukların zorla götürüldüğünü gösterdi SARS-COV2 virüsü için pozitif test ettikten sonra karantinaya alınacak. Çin ve Hong Kong’daki yetkililer, virüs için bir veya daha fazla testin pozitif çıkması durumunda aile üyelerini ayırmaya devam ediyor.

Hafta sonu, yetkililer başladı virüs için pozitif test eden bireylerde ve ailelerde eskrim. Bu, sosyal medyada bir öfke patlamasına yol açtı ve bazıları ortaya çıkan yangın tehlikesiyle ilgili endişelerini dile getirdi.

Cary, “Yerli bir Şanghaylıyım ve şehri seviyorum” dedi. WeChat gönderisi Pazar günü.

Videonun muhtemel yaratıcısı, “Bu videoyu yapma amacım, Şanghay’da olanları objektif olarak kaydetmekti” diye ekledi. “Bu özel zamanda birlikte çalışmamız ve üstesinden gelmemiz gereken birçok sorun var.”

Bir kedi ve fare oyunu

Video son birkaç günde viral hale geldiğinden, Çinli yetkililer yönetime yönelik herhangi bir eleştiriyi sansürlemek için hızla atladı ve devlet.

Bu sansürü aşmak için İnternet kullanıcıları yaratıcılığa yöneldi. Bazıları videonun başlığını değiştirirken bazıları da baş aşağı yeniden yayınladı.

İşte o zaman, blockchain meraklısı netizenler, öfkeli netizenler tarafından bırakılan video ve ilgili sosyal medya yorumlarını içeren NFT’leri basmaya yöneldi.

Kayıt için OpenSea One’da “Nisan’ın Sesi” ile ilgili NFT’lerin ekran görüntüsü

Video klibi de oldu Matters’da yedeklendiGezegenler Arası Dosya Sistemi veya IPFS ile oluşturulmuş merkezi olmayan bir içerik paylaşım platformu olan eşler arası protokol dağıtılmış bir dosya sisteminde veri paylaşımı için.

Matters başlangıçta yazarların çalışmalarının sahipliğini almalarını sağlamak amacıyla kurulmuş olsa da, blockchain teknolojisinin bu tür çalışmaları koruma yeteneği, onu sansüre karşı savaşmak için kullanılan doğal bir araç haline getirdi, kurucusu ve CEO’su Jieping Zhang ABD merkezli firma Forkast’a söyledi.

“Ne zaman sansürlenme baskısı altında yaşayan büyük bir halka açık etkinlik olsa, bir kullanıcı akını görürdük. [coming to Matters] Çince haber sitesi Initium Media’yı da kuran Zhang, içeriği yedeklemek veya sadece yaşamları hakkında yazmak için” dedi.

Kolektif anıları kaydeden içerik kitlesel olarak yok edildiğinde, “insanların onu kurtarma ve saklama güdüsü güçleniyor” dedi.

Gerçekten de, Matters ile ilgili bir gönderiye yorum yapan bir kullanıcı, “Şanghay’daki 25 milyon insan yetkililere bir Web 3.0 dersi verdi” dedi. 100.000’den fazla kayıtlı kullanıcı platformda paylaşımda bulundu.

İlgili makaleye bakın: Zorla kapatıldıktan sonra, Hong Kong’un Apple Daily blok zincirinde korundu

2018’de piyasaya sürülen Matters, bu tür içeriğe ev sahipliği yapmaya yabancı değil ve özellikle Çin’de sansürü aşmak için giderek artan bir çıkış noktası olarak bilinir hale geldi.

2019 gibi erken bir tarihte, kullanıcılar Çin’in MeToo hareketi ve platformdaki önemli dosyaları yedekleyin. Platform ayrıca 2019’da Hong Kong’daki protestolarla ilgili gönderilere ev sahipliği yaptı ve ardından 2020’de Çin’in Wuhan kentindeki koronavirüs salgını hakkında yorumlar geldi.

Geçen Haziran ayında Hong Kong’un, şehrin en büyük tirajlı demokrasi yanlısı gazetesi olan Apple Daily kapanmaya zorlandığında, aktivistler makalelerini korumak için blok zinciri de kullandılar.

Eylül ayında Initium Media, şehrin “düşük uç nüfusundan” kurtulma kampanyasının bir parçası olarak 2017’de tahliye edilen Pekin’deki göçmen işçilerin hikayelerini anlatan bir NFT koleksiyonu yayınladı.

Yayının yönetici editörü Susie Wu, o sırada Forkast’a NFT ekranları şeklinde bir haber olayının hikayelerini anlatarak “okuyuculara bazı şeylerin kolayca unutulmaması gerektiğini hatırlatmayı umuyoruz” dedi.

İlgili makaleye bakın: Kripto para birimi hükümet karşıtı hareketleri nasıl güçlendirebilir?

Blok zincirinden yararlananlar sadece Çinli netizenler değil.

Zhang, “Özellikle birçok bağımsız medya platformu kapatıldıktan sonra, kamusal tartışma için alternatif bir alan bulmaya hevesli, artan sayıda Rus ve Ukraynalı kullanıcı görmeye başlıyoruz,” diye ekledi.

Tayvan merkezli bir blockchain iş danışmanı ve endüstri lobisi Taiwan Blockchain Academia başkanı Leo Peng, Forkast’a blockchain teknolojisinin büyük bir avantajının otoriter bir rejim altında konuşma özgürlüğünü kolaylaştırabilmesinde yattığını söyledi.

Ancak, daha geniş tartışmaları hak eden bir konu, bir blok zincirinde kaydedilen içeriğin doğruluğu, diye uyardı Peng.

“Bu sorun hukuk dünyasında hala tartışılıyor ve biz hala yanlış bilgileri filtrelemenin uygun bir yolunu bulabilmiş değiliz” diye ekledi.

“Unutulma hakkı” yanan bir soru olmaya devam ederken, Zhang, belirli bölgelerdeki kullanıcılar için “’hatırlanma’ hakkının daha acil ve acil bir mesele olduğunu” söyledi.

onları giymek

Umut kırıntısına rağmen, Şanghay’daki kilitlenme için görünürde bir son olmadığı düşünüldüğünde, herkes iyimser değil.

Üç kediyle yaşayan 28 yaşındaki bir medya uzmanı, Forkast’a “Tüm umudumu çoktan kaybettim” dedi. “İnsanlar konuşma şansı bulsalar bile, hükümet umursamayacak ve [will just do] her neyse.”

“Ben zaten tüm umudumu kaybettim.”

– 28 yaşında bir medya profesyoneli.

“Belgesel için bile olanları kaydetti ama soruşturma açılmadı” [into the actions shown in the video]”dedi kişi.

Konunun hassasiyeti nedeniyle ismini açıklamamayı tercih eden kişi, “Yani hükümeti sorumlu tutma şansı asla olmayacak” dedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap