OKEX Kullanım Rehberi

 OKEX Kullanım Rehberi

Son yıllarda kripto para kullanım alanlarının sayısındaki artışla beraber kripto paralara erişim için aranan yollar arasında OKEx ismi daha da belirginleşmeye başlamıştır. 5 yılı aşkın süredir kullanıcılarına kripto para ticareti imkanı sunan OKEx, özellikle 2017 yılında yaşanan fiyat artışlarının da etkisiyle ulaştığı kitle bakımından tarihinin en yüksek noktalarına ulaşmaktadır. Peki OKEx nasıl kullanılır?

Sadece mail adresi veya telefon numarası aracılığıyla OKEx’e kaydolmanız mümkün. Daha sonrasında karşınıza 5 farklı kısımdan oluşan ‘’Güvenlik Sekmesi’’ çıkmaktadır. Kripto paralarınızın güvenliği ve herhangi bir olumsuz duruma karşı mümkün olduğu kadar fazla güvenlik tedbiri almanızı tavsiye ederiz.

Okex borsasına avantajlı kayıt olmak için: https://www.okex.com/join/2171488

Ayrıca OKEx’e özgü ‘’fonlama şifresi’’, yapacağınız her ticaret emri öncesi size sorulacak olup hesabınıza şüpheli giriş durumunda dahi fonlarınızın güvenliğini arttıracaktır.

Güvenlik önlemlerinin bir diğer basamağı KYC doğrulamasıdır. OKEx üzerinde KYC doğrulamasını tamamlamak isteyen kullanıcılar için 3 aşamalı bir KYC prosedürü uygulanmaktadır.

1. aşamada kullanıcının bazı kimlik bilgilerini girmesi yeterli görülmektedir. Ancak günlük kripto para çekim limitini yükseltmek, kırmızı zarf alıp gönderebilmek gibi daha çeşitli OKEx özelliklerini kullanmak için 2. aşamanın da doğrulanması gerekmektedir. Bu aşamada sizden kimlik ön ve arka yüzü ile kendi yüzünüzün ayrı ayrı görüntüleri istenmektedir. 2. aşamadan da başarılı şekilde geçen kullanıcılar artık günlük 500 BTC çekim limiti de dahil olmak üzere OKEx’in tüm avantajlarından yararlanabilirler.

  1. aşama için ‘’Video Doğrulama’’ seçeneği bulunmaktadır ve tamamlanması kullanıcıların isteğine bırakılmıştır. KYC doğrulaması hakkında detaylı bilgilere OKEx Türkiye Medium sayfasının ilgili yazısından ulaşabilirsiniz.

OKEx’te nasıl ticaret yapılır?

OKEx kullanıcıları, sırasıyla ‘’Spot, Marjin, Sürekli Swap, Vadeli İşlemler ve Opsiyon’’ ticareti olmak üzere 5 farklı bölümde al sat yapabilirler.

Spot İşlem Nasıl Yapılır?

OKEx’te spot ticaret bölümüne tıkladığınızda karşınıza çıkacak ekran aşağıdaki gibi olacaktır. İşlem yapmak istediğiniz kripto para birimlerini aratmak için sol tarafta kalan ‘’arama’’ bölümünü kullanabilir veya sayfanın üst tarafında yer alan ‘’Watchlist’’ listenize ekleyip hızlıca ulaşabilirsiniz. Bundan sonra karşınıza gelecek sayfanın sağ tarafını kullanarak emirlerinizi girip al sat yapabilirsiniz.

Açık ve geçmiş emirlerinizi görmek, spot hesabınızdaki tüm işlem geçmişine erişmek için aynı sayfanın yine solunda bulunan yere tıklamanız yeterli olacaktır.

OKEx’te Kaldıraçlı ve Sürekli Swap İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kaldıraçlı işlemler hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. OKEx üzerindeki kaldıraçlı işlemlerin her ikisi de ‘’Derivatives/Türev Ürünler’’ adı altında incelenmektedir. Ancak kaldıraç kullanımının riskleri göze alınarak, bu kısma geçecek kullanıcıların öncelikle aydınlatıcı metni okumaları ve kabul etmeleri gerekmektedir.

Aktivasyon işleminin ardından karşınıza gelecek sayfanın üst kısmından, USDT veya COIN temelli olarak farklı bölümlere yönelebilirsiniz. Sayfanın sağ üst tarafında görülen 10X ifadesine tıklayarak kaldıraç oranınızı değiştirmeniz, ‘’Cross’’ ifadesine tıklayarak da işlem türünüzü ‘’Cross’’ veya ‘’Fixed’’ olarak değiştirmeniz mümkündür.

Futures/Vadeli işlemler, işleyişi bakımından Sürekli Swap ticaretinden farklıdır. Swap ticaretinde gördüğümüz ‘’fonlama komisyonu’’ Vadeli İşlemler kısmında bulunmamaktadır. Ayrıca Vadeli İşlemler kısmındaki pozisyonlarınız, 4 farklı zaman türüne odaklanmıştır. Yani bu kısımda ‘’1 Haftalık, 2 Haftalık, 1 Çeyreklik ve 2 Çeyreklik’’ olmak üzere açacağınız işlemin kapanış süreleri de önceden belirlenmiştir. Bunları kesin olarak anlamak ve açtığınızdan belki de çok kısa süre kapanacak bir pozisyona girmemek için ilgili sayfadaki ‘’BTCUSDT0828’’ koduna önem vermelisiniz. Çünkü burada OKEx ekibi, ilgili Vadeli İşlemin 28 Ağustos 2020 günü TSİ 11.00’da sonlanacağını anlatmaktadır. Yani o tarihe kadar pozisyonunuz olsa dahi o saatte kapatılacaktır.

Varlıklarım sayfası aracılığıyla ulaşabileceğiniz ‘’Transfer Et’’ kısmında; göndereceğiniz kripto para biriminin cinsini, miktarı, gönderici ve alıcı hesapları seçtikten sonra onaylamalısınız. Daha sonra ilgili kripto para birimini ticareti işlemleriniz için kullanabilirsiniz. Kendi hesabınız içerisinde gerçekleştireceğiniz bu transfer işlemlerinden herhangi bir ücret alınmayacaktır.

OKEx’te Komisyon Oranları Nedir?

OKEx’te yapacağınız işlemlerde ödenecek komisyon oranlarının hesaplanmasında ‘’Normal ve VIP Kullanıcı’’ farkı gözetilmektedir. Bu farkın oluşmasında, OKEx kullanıcılarının aylık işlem hacmi baz alınmaktadır. Aylık işlem hacmi 1000 BTC’den fazla olan kullanıcılar VIP Kullanıcı olarak kabul edilmekte ve daha düşük komisyon oranlarıyla ticaret yapma fırsatı elde etmektedirler. Aylık işlem hacmi 1000 BTC’ye ulaşamayan kullanıcıların komisyon oranı hesaplanmasında ise hesaplarında bulunan OKB token miktarına bakılmaktadır. Komisyon oranları ile ilgili detaylar aşağıdaki görselde yer almaktadır. Kendi komisyon oranlarınızı öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Fırsatlarla dolu OKEx dünyasına adım atmak için buradan kaydolmanız yeterlidir.

Okex borsasına avantajlı kayıt olmak için: https://www.okex.com/join/2171488

Yorum Yap