Olympus DAO neden büyümesini sürdüremiyor | CryptoSlate

 Olympus DAO neden büyümesini sürdüremiyor |  CryptoSlate

yayla

Olimpos DAO OHM ticareti, geçen Nisan ayında belirlenen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.415$’dan %97.7 düşerek 9 Mart’ta 32$’a kadar düştü.

Olympus DAO, kripto para biriminin değerine göre OHM’yi otomatik olarak yayınlayacak olan, merkezi olmayan bir rezerv para birimi protokolüdür. Ekim sonu itibariyle, OHM stake etme oranı %8,000 APY’nin üzerindeydi ve şu anda 1,039’da. Ancak hem TVL hem de jeton fiyatlar bu kadar yüksek APY karşısında düştü.

OHM’nin büyümeye devam etmesini ne engelledi?

Olympus DAO Kendi Likiditesini Kontrol Ediyor

Footprint Analytics verilerine göre Olympus DAO, kullanıcıları %1.000 APY’nin üzerinde stake etmeye ve LP jetonları oluşturmaya çekerek 860 milyon dolarlık en yüksek TVL’ye ulaştı. Bununla birlikte, piyasadaki satış nedeniyle, TVL doğrudan bir denge durumuna düştü ve şu anda %70’lik bir düşüşle 260 milyon $’da duruyor.

Ayak İzi Analizi - Olympus DAO TVL
Ayak İzi Analizi – Olympus DAO TVL

Olympus DAO, “likidite madenciliği” modeline bir alternatif oluşturmak için bir tahvil mekanizması kullanan, indirimli OHM ihraç ederek likidite sağlayan ve LP jetonları oluşturarak “protokol sahibi likidite” kavramını yaratan ilk protokoldür.

Olympus DAO, üç tür kullanıcı eylemini destekler: stake etme, bono satın alma ve satma.

Tahvil alımları, kullanıcıların wETH ve DAI gibi varlıkları destekleyerek hazineden indirimli OHM satın almalarını sağlayan Olympus DAO’nun benzersiz bir mekanizmasıdır. Ancak indirimli OHM’yi almak, wETH ve DAI gibi hazine varlıklarının karşılık gelen değerinin ödenmesini ve satın alınan OHM’nin tam olarak elde edilmesi için 2 ila 5 günlük bir bekleme süresi gerektirir.

Hazine destekli varlıklara ek olarak, kullanıcılar ayrıca OHM-DAI LP gibi OHM ile ilişkili tipik likidite çifti jetonları olan indirimli OHM karşılığında LP jetonları ödeyebilir. LP jetonunu oluşturan sabit paralarla, bu, hazinenin likiditenin çoğunu kontrol edebilmesini ve LP jetonu yoluyla bir ücret kazanmasını sağlar.

Sonuç olarak, LP jetonlarının yakalanması ve OHM’nin hisse işlevi, Olympus DAO’nun OHM likiditesinin %99,8’ini ele geçirmesini sağlar.

Ekran görüntüsü kaynağı - Olympus DAO web sitesi
Ekran görüntüsü kaynağı – Olympus DAO web sitesi

Mahkumun İkilemi Oyun Teorisi Modelini Benimseme

Olympus DAO, oyun teorisinin ünlü “Tutsaklar İkilemi” modelinden gelen (3,3) ekonomik modeli nedeniyle çok sayıda kullanıcıyı kendine çekiyor.

Hisse senedi, tahvil ve satış şeklindeki üç davranış, bir (3,3) ekonomik model tasarlar. Tüm kullanıcılar hisseye katıldığında, kullanıcılar ve protokol için bir kazan-kazan etkisi elde edebilir, yani (3,3) durumu. Bununla birlikte, kullanıcıların OHM’yi satın almaya ve stake etmeye istekli olmalarının nedeni, yüksek stake gelirinden kaynaklanmaktadır.

Ekran görüntüsü kaynağı - Olympus DAO web sitesi
Ekran görüntüsü kaynağı – Olympus DAO web sitesi

Kullanıcılar tahvil satın alarak OHM elde ederken, Olympus’un OHM değerini desteklemek için hazine fonlarını artırmak için wETH, DAI ve FRAX gibi varlıklara ödeme yapacaklardır. Olympus DAO hazinesinin büyümesi, OHM’nin %99,8’ini kontrol etme anlaşmasıyla birleştiğinde, doğal 1 DAI’nin OHM’si yüzlerce hatta binlerce kat daha yüksek bir piyasa fiyatına sahip olabilir.

Daha yüksek bir APY aynı zamanda daha yüksek bir prim anlamına gelir ve bu da enflasyonist çıktı için bir teşvik olarak büyük miktarda OHM’ye yol açar. Aynı zamanda piyasada çok sayıda OHM madencilik ve satış işlemi olacak ve OHM’nin fiyatı ve anlaşmanın taahhüt edilen APY’si de düşecek. En kötü durumda (-3,-3) aşamasına düşebilir. Bu, hem Olympus DAO hem de kullanıcılar için karşılık gelen bir kayıp anlamına gelir.

Bu modelde doğru zamanda giriş yapan kullanıcılar kısa vadede yüksek getiriler elde edebilirler ancak APY ile oluşturulan açgözlü tokenomikler de insan doğasından kaynaklanabilir. Bu nedenle yüksek getiriler uzun süre korunmaz.

OHM Fiyatları Serbest Değişkendir ve Piyasa Tarafından Belirlenir

OHM’nin fiyatı, DAO’nun hazine varlıkları (wETH, DAI ve FRAX gibi) tarafından desteklenmektedir. Temel mantık:

  • OHM’nin fiyatı yükseldiğinde, protokol ek OHM vererek fiyatı düşürür.
  • OHM fiyatı düştüğünde, anlaşma OHM’yi geri satın alacak ve fiyatı geri çekerek OHM’yi yok edecektir.

Footprint Analytics tablosundan da anlaşılacağı gibi, OHM oldukça değişkendir. 1.100 doların üzerinde iki zirve kaydedildi, ancak 9 Mart itibariyle fiyat tüm zamanların en düşük seviyesi olan 32.60 dolardaydı.

Ayak İzi Analitiği - Fiyatın OHM'si
Ayak İzi Analitiği – Fiyatın OHM’si

OHM’nin madeni para fiyat hareketleri aracılığıyla ana yukarı ve aşağı yönlü faktörlerin analizi.

OHM fiyat artışları:

  • Olympus, kullanıcıların LP jetonları oluşturmak için indirimli OHM satın almalarını ve süper %1000 ile %8000 APY arasında kazanmalarını sağlayan bir tahvil özelliği tanıttı.
  • Kullanıcılar tarafından kazanılan ödüller, varlık havuzunun büyümesini hızlandırarak günde 3 kez birleştirilir.

OHM fiyatları düşüyor:

  • OHM stake eden daha fazla kullanıcı da OHM fiyatlarının düşmesine neden olacaktır.
  • OHM’nin fiyatları büyük ölçüde yeni alıcılar tarafından korunur.
  • Şu anda OHM için pratik bir kullanım yoktur; OHM talebi, yüksek APY elde etmek ve OHM ticaret çiftlerine likidite sağlamak için OHM’yi kullanmak isteyen ve LP jetonlarını indirimli OHM’ye sabitleyen kullanıcılardan gelmektedir.
  • 17 Ocak’ta bir balina 82.526 OHM coini (o zamanlar 13.3 milyon dolar değerinde) sattı ve yeni bir dip seviyesine düşüşü tetikledi.

Kullanıcıların stETH veya stLUNA için 1:1 fiyattan hisse ödülü almak için ETH veya LUNA gibi tokenleri kilitlemelerinin gerekmediği Lido stake protokolünün aksine, Olympus’ta wETH veya DAI stake etmenin ödülü OHM’dir, OHM’nin fiyatı büyük ölçüde piyasa faktörlerine bağlı olduğundan, bu hala çok risklidir.

Özet

Yine de, ilk aşamalarında, Olympus DAO, kullanıcıların bahis oynamaya birlikte katılmalarını gerektiren bir (3,3) modeliyle projeye öncülük ediyor ve yalnızca tüm OHM stakers’ları arasında isyancı yoksa mantıklı geliyor.

Bu nedenle, sürekli değişen kripto para piyasasında dinamik ve dengeli bir trend yaratmak daha zordur. Ve yüksek bir APY isteyen kullanıcıların daha yüksek bir risk alması gerekir.

Tarih ve Yazar: Mart 2022, Vincy,

Veri kaynağı: Ayak İzi Analizi – Olympus DAO Panosu

Bu parça katkıda Ayak İzi Analitiği toplum.

Footprint Community, dünya çapındaki veri ve kripto meraklılarının Web3, metaverse, DeFi, GameFi veya yeni gelişen blok zinciri dünyasının diğer herhangi bir alanını anlamalarına ve içgörü kazanmalarına yardımcı olduğu bir yerdir. Burada birbirini destekleyen ve topluluğu ileriye taşıyan aktif, çeşitli sesler bulacaksınız.

Ayak İzi Analitiği nedir?

Footprint Analytics, blok zinciri verilerini görselleştirmek ve içgörüleri keşfetmek için hepsi bir arada bir analiz platformudur. Zincir üzerindeki verileri temizler ve entegre eder, böylece herhangi bir deneyim seviyesindeki kullanıcılar hızla belirteçleri, projeleri ve protokolleri araştırmaya başlayabilir. Binden fazla pano şablonu ve bir sürükle ve bırak arayüzü ile herkes dakikalar içinde kendi özelleştirilmiş grafiklerini oluşturabilir. Footprint ile blockchain verilerini ortaya çıkarın ve daha akıllıca yatırım yapın.

Günlük özetinizi alın Bitcoin, DeFi, NFT ve Web3 CryptoSlate’den haberler

bir Köşe Kripto Pazarında 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve özel Discord topluluğumuza, daha özel içerik ve analizlere erişin.

Zincir üzerinde analiz

Fiyat anlık görüntüleri

Daha fazla bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm faydaları keşfedin

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap