Önerilen Dijital Dolar ve Dijital Yuan’ın Çok Ortak Yanları Var

Dijital Dolar ve Dijital Yuan projeleri basının oldukça ilgisini çekiyor.

Çinli medya analistleri, Dijital Dolar Projesi ile merkezi Çin Halk Bankası’nın (PBoC) dijital yuanı arasında bir dizi önemli benzerlik olduğuna inanıyorlar. Ancak Amerikan projesinin kırışıklıkları attığı zaman, bunun da olabileceğini söylüyorlar.

Medya kuruluşu 52CBDC tarafından yayınlanan bir makalede , analistler, PBoC gibi Dijital Dolar Projesi tanıtım raporunun merkez bankası dijital para birimi ( CBDC ) için “çift katmanlı” bir sistem kullanılmasını önerdiğini belirtti .

PBoC, kartlarını dijital yuan’ın teknolojik detaylarında kendisine çok yakın oynamasına rağmen, birçok Çinli muhabir iki katmanlı mimari ve iki katmanlı bir dağıtım sistemi kullanacağını kabul ediyor.

Dijital Dolar raporu ayrıca, tokenin ticari bankalar aracılığıyla dağıtılmasını içeren iki katmanlı bir yapıdan bahsediyor. Çin’den farklı olmayan bir sistem, ancak PBoC başlangıçta devlete ait bankaları özel olarak kullanmaya çalışacak. Bu nedenle, Federal Rezerv ve PBoC tek ihraççı olsa da, diğer bankalar her iki ülkede de aracı olarak hareket edecektir.

Raporun yazarları, Dijital Dolar Projesi’nin borsalar ve mevduatlar için benzer (ayrıca iki katmanlı) bir işletim sistemi önerdiğini de ekliyor. Yine, hem Amerikan hem de Çin projeleri merkez bankalarını piramidin üzerine koydu ve düzenlenmiş finansal aracılar, geleneksel nakit işlemlerine paralel olarak dijital para birimi işlemlerini gerçekleştirdi.

Bununla birlikte, rapor ABD’nin Dördüncü Değişikliği ile çatışabilecek gizlilik sorunları da dahil olmak üzere Amerikan teknik incelemesinde bir dizi sorunun ele alınmadığını da ekliyor . Yazarlar, PBoC’un dijital yuan anlaşmalarının faiz tahakkuk etmeyeceğini ve bankanın mevcut iş operasyonlarını etkilemeyeceğini açıkça belirttiğini bildiriyor. Dijital Dolar İlgi ile ilgili konular, yazarlar, henüz ele alınmamıştır.

Dahası, Amerikan projesi, Dijital Dolar’ın çevrimdışı ödemeleri destekleyip desteklemeyeceğini henüz açık bir şekilde belirtmedi veya benzersiz bir cüzdan geliştirmeyi mi yoksa üçüncü taraf bir çözüm mü kullanmayı isteyeceğini belirtti.

Kripto Haberleri için Abone Ol

Bitcoin haberleri, Altcoin, Blockchain ve son dakika güncel haberler'e abone olun!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Son Eklenen Haberler

Okex’den 15 Usdt Kazandıran Kampanya Okex Kayıt Ol...

0
24 Ağustos günü duyurduğumuz OKEx kampanyamızda ilk aşama geride kaldı arkadaşlar. İlk 10 gün boyunca tüm şartları eksiksiz yerine getiren kişilerin ödülleri de sırasıyla...

OKEX Kullanım Rehberi