Orta Afrika Cumhuriyeti, Yasal İhale Olarak Bitcoin ile Ekonomik Yörüngeyi Güçlendirmeye Çalışıyor ⋆ ZyCrypto

 Orta Afrika Cumhuriyeti, Yasal İhale Olarak Bitcoin ile Ekonomik Yörüngeyi Güçlendirmeye Çalışıyor ⋆ ZyCrypto

Reklam &nbsp &nbsp

El Salvador, dünyada bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak benimseyen ilk ülke olduğundan bu yana yedi aydan fazla zaman geçti – geçiş zorlu olsa da.

Şimdi, Orta Afrika Cumhuriyeti, bitcoin’i ulusal düzeyde benimseyen ikinci egemen devlet oldu.

Orta Afrika Cumhuriyeti, El Salvador Tarzında Kriptoya Sıçradı

Orta Afrika Cumhuriyeti, El Salvador’a benzer bitcoin benimsediği raporlarının ardından son günlerde kriptosferdeki sıcak vızıltıların merkezi haline geldi.

Raporlar Çarşamba günü Başkan Faustin Archange Touadera’nın ofisinden yapılan ve CFA frangı ile birlikte bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak tanıyan bir yasa tasarısını imzaladığını belirten bir açıklama ile doğrulandı. Kripto faturası, dijital ekonomi bakanı Justin Gourna Zacko ve maliye ve bütçe bakanı Calixte Nganongo tarafından tanıtıldı.

Genelkurmay Başkanı Obed Namsio, kripto para birimleri için yasal ve düzenleyici bir çerçeve oluşturmaya ve bitcoin’i yasal ihale haline getirmeye yönelik cesur ve çığır açan hareketin “Orta Afrika Cumhuriyeti’ni dünyanın en cesur ve en vizyoner ülkeleri haritasına yerleştirdiğini” belirtti.

Reklam &nbsp &nbsp

Yaklaşık beş milyonluk bir nüfusa sahip olan Orta Afrika Cumhuriyeti, şimdi El Salvador’dan sonra bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ikinci ülke oldu. Bu, bölgedeki vatandaşların ve işletmelerin günlük işlemlerde en iyi kripto varlığını kullanmaya teşvik edileceği anlamına geliyor.

Ancak Sahra altı Afrika ülkesini bir kripto ulusu yapma yolunda her şey güllük gülistanlık değil. El Salvador gibi, gelişmiş ülkelerdeki yetkililerin yanı sıra uluslararası mali düzenleyicilerden gelen eleştirilerle karşı karşıya kalabilir. Dahası, Orta Afrikalılar bitcoin’in resmi para birimi olarak yeni statüsüne karşı temkinli olabilirler.

El Salvador’un Bitcoin Oyununu Daha Fazla Bölge Takip Ediyor

Başkan Nayib Bukele yönetiminde El Salvador, Eylül 2021’de ABD dolarının yanı sıra bitcoin’i yasal ihale olarak kabul ederek tarih yazdı. Orta Amerika ülkesinin ayak izlerini takip eden Meksika, Honduras, Brezilya ve Swiss City gibi diğer ülkelerin spekülasyonları kripto topluluğunda bol miktarda bulunuyor. Arizona ve Miami gibi bazı Amerika Birleşik Devletleri bölgeleri de son aylarda benzer hedefler ortaya koydu.

Bu yargı bölgelerinin çoğu, ulus devletin yaklaşık 2.000 bitcoin aldığını gören El Salvador’un tartışmalı bitcoin kumarına bir bekle-ve-gör yaklaşımı benimsiyor gibi görünüyor.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nin bitcoin deneyi patlayabilir, ancak başarılı olma ve yerel sakinler için zenginlik yaratma olasılığı var – ve bu onu çabalamaya değer kılıyor.

Bu arada, uluslardan bitcoin’e artan ilgi, daha geniş kripto para piyasasındaki düşüş hissi nedeniyle kripto para biriminin fiyatını tamponlamak için çok az şey yaptı. BTC şu anda Kasım 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesinden %42.24’lük bir geri çekilme ile 39.731 $ seviyesinde işlem görüyor.


Yorum Yap