Otherdeeds NFT satışı, Ethereum ölçeklenebilirliğini göz kamaştırıcı bir ön plana çıkarıyor

 Otherdeeds NFT satışı, Ethereum ölçeklenebilirliğini göz kamaştırıcı bir ön plana çıkarıyor

Bu konuda

Otherdeeds: En zayıf bağlantıAlgorand: Hedefe giden düz çizgi Çin’de Bitcoin mi? ‘Mooch’ evet diyor

Editörün Masasından

Sevgili okuyucu,

Bitcoin birkaç ay önce genç oldu ve Forkast’ın sürekli olarak belirttiği gibi, dünyanın orijinal kripto para birimi – ve onunla birlikte dijital varlık endüstrisinin geri kalanı – yetişkinliğe doğru ilerliyor.

Bununla birlikte, ara sıra, sektörün henüz orada olmadığını bize hatırlatan bir şeyler ortaya çıkıyor. Geçen hafta sonu, Yuga Labs tarafından yapılan Otherdeeds karşılığı olmayan token (NFT) satışı bu hatırlatıcılardan biriydi.

Şirketin sanal tapu NFT’lerinin muazzam popülaritesi, varlıkları sunduğu Ethereum ağının kesintiye uğramasına neden oldu, gaz ücretlerini tüm ağ kullanıcıları için göz sulama seviyelerine çıkardı ve hatta ücretlerin kaldığı işlemleri geçersiz kıldı. ödenebilir.

Fiyasko, sürekli olarak daha düşük gaz ücretleri sağlama konusunda geçen yılki Ethereum London hard fork yükseltmesinin sınırlı başarısına değil, aynı zamanda Ethereum’un eksikliklerinin kripto topluluğu üzerindeki bölücü etkisine de işaret ediyor.

Adem-i merkeziyetçiliğin demokratikleştirici ahlakını yerine getirmekten uzak, Ethereum ağ işlemlerindeki gaz ücretlerinin oynaklığı, büyük kazançlar için büyük ücretler ödemek için yeterince derin cepleri olanlar ile kolayca bulabilen daha mütevazı kaynaklara sahip kullanıcılar arasındaki boşluğu genişletme potansiyelini gösterdi. kendileri ağı kullanmanın bedelini öderler. Bunların çoğu, önceki hafta sonu kendi başına kesinti sorunları yaşamasına rağmen, Solana ve Polygon gibi diğer düşük maliyetli ağlara akın etti.

Bütün bunlardan ne öğrendik?

Dijital varlık endüstrisi, son bir yılda olgunluğa doğru attığı büyük adımlara rağmen, devam eden bir çalışma olmaya devam ediyor ve ölçeklenebilirlik – Kutsal Kase – zor. Ve hafta sonu etkinliklerinin gösterdiği gibi, sektör sıradan kullanıcılarla alakalı kalmaya çalışıyorsa, hala büyümesi gereken bazı şeyler var.

Bir daha ki sefere kadar,

Angie Lau,
Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni
çatal

1. Ethereum’da maymun anahtarı

Otherside’ın Bored Ape Yacht Club NFT koleksiyonuyla bağlantılı yerel tokeni ApeCoin, Otherdeeds satışından önce yükseldi ancak o zamandan beri düştü.

Rakamlarla: Otherdeeds — Google arama hacminde %5.000’in üzerinde artış.

Bored Ape Yacht Club yaratıcısı Yuga Labs’ın Otherside metaverse’i hafta sonu, Otherdeeds’in takas edilemez tokenlerinin (NFT’ler) bir kamu arazisi satışıyla giriş yaptı, ancak projenin popülaritesi Ethereum ağının performansını ciddi şekilde bozarak gaz ücretlerinin düşmesine neden oldu. işlem başına binlerce dolara yükselmek.

NFT endüstri veri toplayıcısına göre, Otherdeeds, neredeyse 13.000 alıcı ve 23.300 işlemle ikincil satışlarda 700 milyon ABD dolarını aşmıştı. KriptoSlam.Diğer blok zincirleri merkezi olmayan finans (DeFi) ve NFT işlemlerini diğer ağlara yüklediğinden ve Ethereum’un Londra hard forku, işlem maliyetini azaltmak için açık artırma ücreti yapısını temel ücretler üzerine inşa edilmiş biriyle değiştirdiğinden, Ethereum’un gaz ücretlerine ilişkin endişeler, Otherdeeds çılgınlığından önce hafifliyordu. .Temel ücret modeli, işlemler için kullanılan ETH’yi tokenin genel arzından çıkaran bir yakma mekanizması getirdi. Otherdeeds arazi satışının gerçekleştiği gün, 71.717 ETH (20,4 milyon ABD Doları) yakıldı.Yuga Labs o zamandan beri Ethereum ağını tıkadığı için özür diledi ve kendi blok zincirini başlatmayı önerdi. Otherside’ın yerel kriptosu ApeCoin, metaverse çıkışına kadar tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 26.70 ABD Dolarına ulaştı, ancak o zamandan beri düştü US$14.83 basın zamanında. Geçtiğimiz birkaç gün, kripto topluluğundaki birçok kişinin, Otherside fiyaskosundan önce bile yüksek Ethereum gaz ücretlerinin ortasında göç ettiği bir ağ olan Solana ile akıllı sözleşmeli blok zincirleri için hararetli geçti. düşük işlem ücretlerinden yararlanır.

Forkast.Insights | Bu ne anlama geliyor?

Bored Ape Yacht Club NFT koleksiyonunun arkasındaki şirket olan Yuga Labs, kripto altyapısının çoğunun toplu kabul için inşa edilmediğini zor yoldan öğrendi – en azından henüz değil.

Ethereum’un çok beklenen – ve açıkçası, şiddetle ihtiyaç duyulan – hisse kanıtı protokolüne yönelik buzul hızı hala yıllar uzakta ve Yuga Labs gibi projeleri, tanık olduğumuz türden daha fazla hıçkırıkları önlemek için tek başına gitmek zorunda bırakıyor. haftasonu.

Sorun, Web 3.0 topluluğunun kalbindeki temel bir sorunu ve Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’in “blok zinciri üçlüsü” olarak adlandırdığı şeyi vurguluyor. Üç yönlü sorunun bu karakterizasyonuna göre, tüm blok zincirleri ademi merkeziyetçilik, ölçeklenebilirlik ve güvenlik arasında değiş tokuş yapmak zorunda kalıyor. Bunlardan bir veya ikisinde iyi olmak için herhangi bir ağ, üçüncüsü söz konusu olduğunda düşük performans gösterme eğilimindedir. Ethereum’un durumunda, zayıflık ölçeklenebilirliktir. Solana gibi diğer projeler için performans açığı güvenlikle ilgilidir.

Yuga Labs gibi projeler bu nedenle bir muamma ile karşı karşıyadır: Birisi bu üçlemeyi ele almanın bir yolunu bulana veya daha merkezi bir sistem inşa edene kadar bekleyin. Web 2.0-benzeri eşdeğer.

Bildiğimiz internet ile blok zincirinin vaat ettiği internet arasındaki fark, eğer Yuga Labs gibi iddialı projeler baş döndürücü hızlarda büyümeye devam edecekse, bir “Web 2.5” çözümü gerektirebilir.

2. Algorand FIFA anlaşmasını netleştirdi

Algorand’ın FIFA ile yaptığı anlaşma, spor organizasyonları ile dijital varlık endüstrisi arasındaki kucaklaşmanın en son örneği.

Rakamlarla: Algorand — Google arama hacminde %5.000’in üzerinde artış.

Algorand, Katar’daki 2022 FIFA Dünya Kupası’nın resmi blok zinciri ortağı ve 11 yıl içinde küresel futbol turnuvasının ABD merkezli ilk yeni sponsoru oldu.

Turing Ödüllü bilgisayar bilimcisi Silvio Micali tarafından kurulan tamamen hisse kanıtı blok zinciri, dijital bir strateji sağlayacak ve dünya futbolu yönetim organı için resmi bir blok zinciri destekli cüzdan geliştirmeye yardımcı olacak. Algorand-FIFA anlaşması aynı zamanda aşağıdakileri de kapsıyor: 2023 Kadınlar Dünya Kupası, Avustralya ve Yeni Zelanda tarafından ortaklaşa düzenlenecek. FIFA Dünya Kupası, 2018’deki son turnuvanın finallerine bir milyardan fazla insanın katıldığı, dünyanın en çok izlenen etkinliklerinden biri.Singapur merkezli kripto para birimi exchange Crypto.com, bir Resmi sponsor Blockchain ve kriptonun spor endüstrisiyle yakınsaması, ABD Ulusal Basketbol Birliği ve bir Amerikan karma dövüş sanatları etkinliği olan Ultimate Fighting Championships dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki ligleri içeren geçtiğimiz yıl hızlandı.

Forkast.Insights | Bu ne anlama geliyor?

Küresel ekonomiyi ve onunla birlikte kripto pazarlarını etkileyen kasvete rağmen, blockchain projeleri spor sponsorluklarına büyük harcamalar yapmaktan vazgeçmedi.

Algorand, FIFA ile anlaşma imzalamadan hemen önce, kripto borsası FTX, Mercedes-AMG Petronas yarış takımı ile ortaklık Miami Grand Prix’si için. Bu, büyük kripto isimlerinin Amerikan futbolu sporu savurganlığı sırasında reklam zamanı satın aldığını gören Şubat ayındaki Super Bowl’dan bu yana yoğunlaşan bir trend.

Yine Şubat ayında blockchain şirketi Tezos, bir anlaşma yaptığını duyurdu. Manchester United Futbol Kulübü için antrenman malzemelerine sponsor olunve Mart ayında NEAR, bir katman-1 protokolü, SailGP ile ortaklık anlaşması imzaladıOracle kurucu ortağı Larry Ellison tarafından kurulan yüksek profilli bir yelken etkinliği.

Spor ligleri ve organizasyonları, ticari zekaları için bir itibar – ve ara sıra kötü şöhret – kazandılar. Ne de olsa, büyük spor etkinlikleri düzenlemek için gereken altyapı, lojistik ve diğer gereklilikler ucuza gelmiyor. Dijital varlık endüstrisindeki paranın kokusunu açıkça alıyorlar ve dijital varlık sektöründeki şirketler, spor organizasyonlarının ve gösterilerinin kendilerine sunduğu muazzam pazarlama potansiyelini görüyorlar.

Spor ve kripto, bu çabalarda paranın rolüne ilişkin bakış açısına bağlı olarak, cennette veya cehennemde tartışmasız bir evliliktir.

3. Çin kriptoya gelecek mi?

SkyBridge Capital’in kurucusu Anthony Scaramucci, Forkast Genel Yayın Yönetmeni Angie Lau’ya büyük ekonomilerin kripto para birimlerini ve dijital varlıkları benimsemesi gerektiğini söyledi.

SkyBridge Capital’in kurucusu ve eski Beyaz Saray iletişim direktörü Anthony Scaramucci’ye göre Çin, sonunda Bitcoin’e “geçecek” ve bunun böyle büyük bir ekonominin kaçırması gereken finansal bir fenomen olmadığını da sözlerine ekledi.

Dönemin ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin bir üyesi olarak rollercoaster yolculuğu 11 gün süren ve “The Mooch” lakaplı Scaramucci, Forkast Genel Yayın Yönetmeni Angie Lau ile Crypto Bahamalar konferansında bir röportaj için oturdu. Word on the Block, Forkast’ın dijital varlık endüstrisinin önde gelen ışıklarıyla haftalık yakalaması. Scaramucci, “Bir atımız ve bir arabamız vardı, sonra atsız bir arabamız vardı, göçü gerçekleştirdik ve sonra bu atsız arabaları taşımak için yollar, köprüler ve tünel sistemleri inşa etmek zorunda kaldık” dedi. sistem. “Yani bu aynı türden bir şey. Şu anda geleneksel finanstasınız. İşleri farklı şekilde yapmanıza izin verebilecek bu protokollere ve prosedürlere sahibiz. Bu geçişi görmeye başlayacaksınız. Düzenleyicilerin buna yetiştiğini görmeye başlayacaksınız.” Scarammuci, ülkelerin eninde sonunda katı düzenlemeleri gevşetme ve kripto yasaklarını kaldırma baskısına boyun eğeceğini tahmin ediyor. “Uber ile ilgili bunu hatırlıyor musun? Hiçbir düzenleyici Uber’i istemedi. Ama Uber’i kimin istediğini biliyor musun? İnsanlar. İnsanlar Uber’i istedi” dedi. “Amerika Birleşik Devletleri’nde bir kripto para birimine sahip olan 73 milyon insanımız var. İyi şanlar [resisting it], çünkü bu merkezi olmayan bir lobi organizasyonu gibi. O insanları üzmek mi istiyorsun?” Forkast’ın 6 Mayıs Cuma günü Scaramucci ile yapılacak olan Word on the Block röportajına katılarak daha fazla bilgi edinin.

Forkast.Insights | Bu ne anlama geliyor?

Scaramucci’nin yorumları, Çinli yetkililerin spekülatif faaliyet olarak gördüklerini kısıtlamaya hazır göründüğü için, Çin’in kripto üzerindeki baskısını gevşetme belirtisi göstermediği için geldi.

Çin, kripto madenciliği de dahil olmak üzere kripto endüstrisine karşı yıllarca süren bir mücadele yürütüyor, devlet kurumlarını bundan uzak durmaları konusunda uyarıyor ve IP adreslerini takip ederek ve elektrik kullanımını izleyerek gizli madencilik operasyonlarını avlıyor.

Bu çabalar, kripto işlemlerini yasaklama önlemleriyle birleştiğinde, yetkililerin kripto para birimlerinin spekülatif doğasına ve “kara para aklama, yasadışı bağış toplama, dolandırıcılık ve piramit şemaları dahil olmak üzere suç faaliyetlerine” karşı mücadele olarak nitelendirdiği şeyin bir parçası.

Talep açısından bakıldığında, Scaramucci’nin Çin’in sonunda kriptoda gevşeyeceği yönündeki önerisi makul bir bahis gibi görünebilir – eğer ülke blok zinciri teknolojisi geliştirmek istiyorsa, altta yatan varlıkları, yani kripto para birimlerini görmezden gelemez. Bununla birlikte, Çin aktif olarak kendi blok zinciri altyapısını geliştiriyor – 300’den fazla platformun değiştirilemez jetonlar çıkarmasına yardımcı olan Blok Zinciri tabanlı Hizmet Ağı. Bu nedenle Çin’in sessiz kalma ve kripto evreninin geri kalanından ayrı kalma potansiyeli önemli olmaya devam ediyor.Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yorum Yap