Ripple CEO’su SEC Davasında İyimser, XRP Neden Zayıf Tepki Gördü?

 Ripple CEO’su SEC Davasında İyimser, XRP Neden Zayıf Tepki Gördü?

içinde röportaj yapmak CNBC ile birlikte, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, şirketin geleceği ve yasal savaşı hakkında iyimser olduğunu açıkladı. Ödeme çözümü şirketi, 2019 yılında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından bir menkul kıymetin (XRP) yasadışı satışı iddiasıyla dava edildi.

İlgili Okuma | Fiyat Analizi: Ripple’ın Büyük Kazanmasından Sonra XRP Nereye Gidiyor?

Başlangıçta, savaşın düzenleyiciler için kolay bir galibiyet olması bekleniyordu. Bunun, XRP Defterine güç sağlayan kripto para birimi olan XRP’nin fiyatı ve ödeme şirketinin bazı ürünleri üzerinde olumsuz bir etkisi oldu.

Ancak, Ripple kaynaklarını kullanıyor ve tabloyu kendi lehine çeviriyor gibi görünüyor. Mahkemede, ödeme çözümü şirketi, SEC’in Ripple Network adlı bir ürün kullanarak XRP’den ve Ripple’ın kripto para birimi ile iş modelinden haberdar edildiğini iddia eden kanıtlar sundu.

Kanıtlar 2013 yılına kadar uzanıyor ve SEC’in dijital varlığın menkul kıymet olarak sınıflandırılması konusunda netlik sağlayamadığını gösteren belgeleri içeriyor. Hukuk uzmanlarına göre, kanıtlar mahkemeye Ripple’ın aktif olarak ABD menkul kıymetler yasasına uygun kalmaya çalıştığını gösterebilir.

Bu anlamda Garlinghouse, CNBC’ye davanın durumuna ilişkin algısı hakkında şunları söyledi:

Dava son derece iyi gitti ve yaklaşık 15 ay önce başladığında umduğumdan çok daha iyi geçti. Ancak adaletin çarkları yavaş hareket eder.

Ripple’ı desteklemeye devam edebilecek başka kanıtlar da ortaya çıktı. CNBC tarafından vurgulandığı gibi, davayı ele alan yargıç, XRP’ye ve Ethereum dahil diğer kripto para birimlerine nasıl davrandığına ilişkin SEC düzenleme e-postalarına karşı karar verdi.

Piyasa değerine göre ikinci kripto, bir menkul kıymet olarak kabul edilmediğinden şu anda aleyhinde herhangi bir dava bulunmamaktadır. Ripple, XRP ve ETH’nin merkezi olmayan kripto para birimleri olarak çalıştığını başarılı bir şekilde iddia edebilirse, yasal arayışında bir kazanç elde edebilir.

Dalgalanma Aşağıya Dokundu, Sadece Buradan mı?

Yasal mücadeleye rağmen, Ripple operasyonlarında bir yavaşlama görmedi. CEO’suna göre, şirket “zaten en kötü senaryoda faaliyet gösteriyor”, ancak ABD dışında “rekor büyüme” kaydetti.

Öte yandan, XRP tokeni, Garlinghouse’un açıklamalarına tepki olarak potansiyel olarak son 24 saatte %7 kar kaydetti. Piyasa, SEC ile ilgili yasal dava etrafındaki herhangi bir gelişmeyi olumlu bir şekilde fiyatlıyor gibi görünüyor, ancak makro-ekonomik görünüm, risk altındaki varlıklar için hala elverişsiz görünüyor.

Daha yüksek zaman dilimlerinde, token, 2021’deki en yüksek 2 $’dan çok daha aşağı yönlü eğilim gösteriyor. Davanın olumlu bir şekilde sonuçlanması, XRP’yi bu yüksek seviyelere gönderebilir.

Günlük grafikte XRP aşağı yönlü eğilim gösteriyor. Kaynak: XRPUSD İşlem Görünümü

İlgili Okuma | Dalgalanma Vs. SEC: Yeni Kanıtlar Ortaya Çıktıkça XRP Hukuki Mücadelede Güç Gösteriyor

Garlinghouse, Ripple davasının kripto endüstrisi için önemi hakkında şunları ekledi:

Bu durum sadece Ripple için değil; Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm kripto endüstrisi için önemlidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde kripto için gerçekten olumsuz olurdu (…). XRP’yi Ripple’ın menkul kıymeti olarak belirlerseniz, XRP’ye sahip olan herkesi tanımak zorundayız. Bu bir SEC gerekliliğidir. Tüm hissedarlarınızı tanımak zorundasınız. Bu mümkün değil.


Yorum Yap